Jak urządzić wspólny pokój dla rodzeństwa?

Data:

Stworzenie idealnego pokoju dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Jeszcze większym wyzwaniem jest aranżacja pokoju dla rodzeństwa. W końcu każdy z nas jako dziecko marzył o swoim pokoju bez towarzystwa. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie wygospodarować dwóch pokoi dla dzieci zróbmy wszystko, aby każde z nich miało swoją przestrzeń. W jaki sposób urządzić pokój, aby żadne z dzieci nie czuło się pokrzywdzone?

 

pokój dla dziecka, rodzeństwo, pokój dla rodzeństwaZ reguły do pokoju starszego dziecka dołącza młodsze rodzeństwo. Nie jest to komfortowa sytuacja dla starszaka, bo nagle musi podzielić się swoim małym światem. Dlatego, aby zaoszczędzić mu przykrości zróbmy wszystko, żeby jego prośby zostały spełnione.

 

Oddzielne strefy dla dzieci

Niezależnie od tego czy rodzeństwo się kocha czy kłóci, warto aby każde z nich miało swoją przestrzeń we wspólnym pokoju. Zarówno duży jak i mały człowiek potrzebuje czasami chwili dla siebie, kącika w którym usiądzie i odpocznie. Tak samo jest z dziećmi, szczególnie różnej płci. Potrzebują swojej strefy, aby się wyciszyć, uspokoić lub odetchnąć. Należy też zwrócić uwagę na to czy jest duża różnica wieku pomiędzy dziećmi. Uczeń ma zupełnie inne potrzeby niż przedszkolak. Wówczas musimy pamiętać o kąciku do zabawy oraz do nauki z biurkiem i półką na książki. Takie miejsce dobrze jest oddzielić od reszty pokoju np. regałem lub ścianką, żeby szkolniak mógł w spokoju odrobić lekcje, kiedy młodsze rodzeństwo się bawi. Namówcie też dzieci, aby umówiły się „że ten teren jest mój, a ten twój”. 

 

Dobierz odpowiednie meble

Dobór mebli do pokoju dziecięcego również nie jest proste, zwłaszcza jeśli w pokoju mieszka dziewczynka i chłopczyk. Ograniczona przestrzeń może utrudnić wstawienie dwóch pojedynczych łóżek, dlatego warto zdecydować się na kupno łóżka piętrowego. Lepiej uniknąć położenia dzieci w jednym łóżku - nie jest to dla nich komfortowe, a dodatkowo może być przyczyną kłótni. Dzieci w różnym wieku chcą mieć zupełnie co innego - starsze dziecko będzie optować za zestawem młodzieżowym, a młodsze będzie wolało mebelki dziecięce. W takiej sytuacji najlepiej jest kupić meble uniwersalne, w neutralnych kolorach, które spełnią oczekiwania dwójki. Można też skorzystać z mebli modułowych, które gwarantują oszczędzenie miejsca, wydzielenie stref i funkcjonalność. Jednak w takim przypadku rezygnujemy z piętrowego łóżka, które często jest marzeniem dzieci wspólnie mieszkających w pokoju.

 

 

Pamiętaj o spersonalizowanych dodatkach

Rodzice nie powinni ulegać presji wywołanej przez dzieci, a zgrzyty załagodzić spersonalizowanymi dodatkami. Weźcie pociechy ze sobą do sklepu i pozwólcie im wybrać: pościel, lampki przy łóżku, kolor poduszek, gadżety na biurko czy pudełka, w których będą trzymać szpargały. Dzięki temu będą wiedziały, które rzeczy należą do kogo i nauczycie ich, że nie wolno brać bez pytania rzeczy brata czy siostry. Jeśli dzieci walczą o kolor ścian to warto pomalować ich kąciki na wymarzone kolory. Dodatkowo podzieli to pokój na terytoria i pomoże w unikaniu nadprogramowych zgrzytów. Kupcie też dwie szafy, które dzieci udekorują według zainteresowań. 

 

Najważniejsze, aby pokój dla rodzeństwa był przemyślany, funkcjonalny i zaaranżowany w taki sposób, żeby każde z dzieci miało swoje miejsce. Jednak pamiętajmy, aby pomieszczenie było przyjazne i nie tworzyło chaosu, wówczas dzieci nie będą się w nim komfortowo czuły.

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.