Data publikacji:

Jak sobie radzić z trudnymi emocjami dziecka?

Autor: Magdalena Setnikowska

Płacz, krzyk, wymuszanie ... Brzmi znajomo? W takich sytuacjach wielu rodziców czuje się zupełnie bezradnych, nie wie jak reagować lub działa instynktownie, a później obwinia się o nieprawidłowe reagowanie. Co zrobić, gdy maluch nie radzi sobie z wyrażaniem swoich potrzeb? Poniżej kilka wskazówek.

 

Dziecko się złości i jest naburmuszone, jak sobie z tym pora

 

Jak dziecko przeżywa emocje?

Spójrzcie na swoje dziecko z boku, na spokojnie. Czyż dziecięce emocje nie są fascynujące? Dzieci wyrażają je i przeżywają zupełnie inaczej niż my dorośli. Przede wszystkim, w dziecięcym świecie nie istnieje kategoria że coś "wypada”, albo “nie wypada”. Dlatego też emocjonalna reakcja dziecka cechuje się dużą spontanicznością. Jest natychmiastowa oraz często bardzo gwałtowna.

 

W większości przypadków to nie problem. Ale są też trudne emocje, w których maluch potrzebuje znacznego wsparcia ze strony rodzica w ich nazwaniu, przeżywaniu i radzeniu sobie z nimi. Dziecko nie ma jeszcze opracowanych mechanizmów zaspokajania swoich potrzeb w pełni samodzielnie, jest niestabilne emocjonalnie, dlatego tak wiele zależy tu od rodzica i jego strategii reagowania na pojawiające się trudności. Ważna jest także szybka reakcja i konsekwencja.

 

Często dzieci nie wiedzą co się z nimi dzieje, dlaczego zareagowały tak jak zareagowały. Poświęć maluchowi uwagę. Porozmawiaj o tym, co przeżywa, co czuje oraz czego tak naprawdę pragnie w danej sytuacji. Takie uświadamianie to podstawa budowania dziecięcej pewności siebie oraz rozumienia własnych emocji.

 

 

Nie karz za emocje

Pamiętaj, że emocje same w sobie nie są ani złe, ani dobre i nie można karać dziecka za to, że je odczuwa. Warto pamiętać, że są one sposobem reagowania umysłu na otaczający nas świat. Dlatego tak istotne jest wspieranie dziecka w trudnym dla niego momencie oraz wspólne ustalenie skutecznych metod rozładowania napięcia. Dobrze jest również uczyć dziecko od najmłodszych lat, że jest w stanie nad nimi panować i właściwie je odczytywać. Pomoże mu to w nabraniu pewności siebie oraz ułatwi wewnętrzny rozwój.

 

Nie lekceważ emocji, ani ich nie ukrywaj

Równie istotne jak bycie przy dziecku w trakcie emocjonalnego wybuchu jest unikanie lekceważenia tego, co przeżywa czy zakazywanie wyrażania emocji. Dlatego zdecydowanie unikaj wszelkich wypowiedzi typu: "Nie dramatyzuj, przecież nic się nie stało", "Natychmiast przestań płakać", "Mażesz się jak baba, co z ciebie za facet". Takie podejście może jedynie pogorszyć sytuację oraz sprawić, że maluchowi w przyszłości będzie trudniej wyrażać to co czuje oraz trudniej będzie mu stworzyć poczucie zaufania do bliskich i wewnętrznego komfortu.

 

Pamiętaj także o sobie

Sytuacja, gdy dziecko krzyczy, bije, rzuca się na podłogę czy niszczy przedmioty może wywołać burzę negatywnych reakcji u dorosłego. Dlatego w budowaniu dobrych relacji z dzieckiem nie zapominaj także o swoim samopoczuciu. Jeśli czujesz, że zaraz wybuchniesz wyjdź na chwilę, np. do drugiego pokoju i daj sobie czas na odzyskanie równowagi. To również dobry sposób na pokazanie dziecku, w jaki sposób można reagować na trudne emocje. A kto jest najlepszym nauczycielem radzenia sobie w trudnych sytuacjach jak nie rodzice?

 

Przeczytaj również:

Dlaczego dzieci są niegrzeczne? >>>

Jak wychować szczęśliwe dziecko? >>>

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

pokój dla chłopca 4-letniego

Pokój dla chłopca 4 lata: ciekawe aranżacje

2023-06-02
Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest łatwą czynnością. Projekt pokoju dla 4 letniego chłopca musi spełniać potrzeby i oczekiwania dziecka, a przy tym być praktyczny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować pokój dla 4 letniego chłopca? Jakie elementy powinny się znaleźć w pokoju? Radzimy na co zwrócić uwagę podczas projektowania i dekorowania pokoju dla chłopca.
2-letnie dziecko budzi się z płaczem

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? Jak sobie z tym poradzić?

2023-05-30
Świeżo upieczeni rodzice liczą się z tym, że przez pewien czas nie będą przesypiać całych nocy. Mało kto jednak przewiduje, że stan ten będzie trwał dłużej niż kilka miesięcy. Tymczasem jak dowodzą badania, znaczna część dzieci przebudza się w nocy nawet już po ukończeniu drugiego roku życia. Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem i co można z tym zrobić?
rozwój motoryczny dziecka

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

2023-03-21
Rozwój motoryczny dziecka to inaczej rozwój ruchowy, czyli zwiększanie się sprawności ciała i doskonalenie koordynacji ruchów. Rozwój ten możemy obserwować w zakresie motoryki dużej (np. raczkowanie, chodzenie), jak i małej (np. chwytanie przedmiotów czy układanie dłoni w sposób umożliwiający rysowanie). Najintensywniejszy rozwój motoryczny przebiega w pierwszych trzech latach życia dziecka, ale i później warto go wspierać.
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.