Dzidziusiowo poleca: Jak wspierać rozwój dziecka z książeczkami Smart Books?

Data:

Dzieci pierwsze lata swojego życia spędzają na nieustannej nauce. Począwszy od nauki podstawowych umiejętności takich jak oddychanie, zdobywanie (ssanie) pokarmu, walka z infekcjami, przez naukę stawiania pierwszych kroków, wiązania butów czy sprzątania zabawek. Oczywiście na tym nie poprzestają. Zanim staną się dorosłymi obywatelami mają naprawdę sporo do przejścia, a my razem z nimi. Dlatego wspierając nasze dzieci w rozwoju, nie możemy zapominać o zachęcaniu ich do samodzielności już od najmłodszych lat. Łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić? Świetną pomocą mogą być odpowiednio motywujące książeczki dla dzieci z serii „Już umiem”.

 

Książeczki Smart Books seria JUŻ UMIEM

 

Samodzielny maluch – czas start

W okolicach 3-cich urodzin dziecko potrafi już skoncentrować się na danym przedmiocie lub wykonywanej czynności przez około 30 min. To wyśmienity moment na naukę samodzielności. A zatem? Zaczynamy wprowadzać samodzielność od najprostszych czynności i stopniowo przechodzimy do coraz bardziej skomplikowanych. Jest to naturalny proces rozwoju dziecka, wystarczy go zainicjować i wzmacniać. Za każdym razem pamiętamy aby chwalić pociechę i zachęcać do podejmowania kolejnych prób.

 

Nauka poprzez zabawę to najlepsza nauka ;)

Doskonałą metodą jest uczenie czynności poprzez zabawę, a zwłaszcza wielokrotne oglądanie i opowiadanie historyjek obrazkowych. Dzieci w wieku przedszkolnym dostrzegają przyczynę i skutek pewnych czynności, potrafią też porównywać się do bohaterów z książeczek i oceniać poziom swoich umiejętności.

 

Im więcej czynności dziecko wykona samodzielnie, tym większą będzie mieć motywację do poznawania kolejnych.

 

I tak trzylatek bez problemu potrafi opowiedzieć o prostych czynnościach na obrazku (oczywiście jeśli opanował już na tyle umiejętność mowy). Potrafi także odnieść to, co widzi na ilustracji do swoich możliwości i ocenić czy on też tak umie. Jeśli stwierdzi, że umie, na pewno z dumą oznajmi „Ja też umiem”, jeśli nie zapyta „Jak się to robi?” lub „Ja też tak chcę”, to jesteśmy w domu. O to nam właśnie chodziło.

 

Już umiem pościeliś łóżeczko - Smart Books

 

Uwaga - nie wyręczajmy naszych dzieci

To, że powinniśmy uczyć dziecko samodzielności niby wszyscy wiemy. Ale prawda jest taka, że w dzisiejszej rzeczywistości mało kto ma czas na wspieranie dziecka w jego nauce samodzielności. Znacznie łatwiej i szybciej jest nam je wyręczyć w niemal każdej czynności.

 

„Zabiegani, zapracowani i zmęczeni rodzice zbyt często wyręczają dzieci w najprostszych nawet czynnościach, tłumacząc: „Nie mam czasu czekać́ aż się ubierze ...”, „Wszystko, co robi, trwa godzinami ...”, „Jak myje ręce, to zalewa całą łazienkę̨ i mam jeszcze więcej pracy...”. *

 

Efekt: rozpieszczony 8 latek, który nie umie zawiązać buta, albo 5 latek, który nie jak nalać wody do kubka.

 

Myśląc/działając w ten sposób, tak naprawdę robimy dziecku krzywdę, gdyż pozbawiamy go bardzo ważnej rzeczy – poczucia, że jest samodzielne i poradzi sobie w życiu. Warunkiem usamodzielnienia się dziecka jest bowiem jego zaradność, a więc umiejętność wykonywania pewnych czynności – głównie samoobsługowych – bez pomocy dorosłych.

 

„Już umiem” – wyjątkowe książeczki

Seria książeczek JUŻ UMIEM autorstwa Nicka Acklanda wydana przez Smart Books jest doskonałym narzędziem wspierającym naukę samodzielnego wykonywania prostych zadań i umiejętności od najmłodszych lat. Dzięki obrazom dziecko uczy się nazywać określone czynności przedstawione na ilustracjach, a także może określić czy daną czynność już opanowało, czy jeszcze nie. W skład serii wchodzą 4 książeczki:

  1. Już umiem … bawić się!
  2. Już umiem … podlewać!
  3. Już umiem … malować!
  4. Już umiem … skakać!

Jeśli jakiejś czynności dziecko jeszcze nie wykonywało, wystarczy wziąć do ręki książeczkę, zwrócić uwagę na to co robi dziecko na obrazku, jak to wykonuje, jakich przedmiotów używa itd. Np. podlewanie kwiatków, po omówieniu czynności z dzieckiem, pójdźmy na balkon i zachęćmy dziecko aby spróbowało. Jak widzicie lektura książeczki  może stanowić dokonały pretekst dla rodziców, by nauczyć  dziecko czynności, których jeszcze nie potrafi wykonać bądź nigdy nie wykonywało.

 

Wnętrze książeczek Smart Books Już umiem

 

W środku znajdziecie takie czynności jak: mycie zębów, czesanie włosów, ubieranie się, głaskanie psa, samodzielne jedzenie, sprzątanie, podlewanie kwiatów, ścielenie łóżka i wiele innych.

 

Książeczki są pięknie wydane, kolorowo ilustrowane, ich piękna, artystyczna grafika jest dostosowana do percepcji małego dziecka. Doskonale motywują dziecko do samodzielnego wykonywania czynności, aby podobnie jak dzieci w książeczkach mogło wkrótce powiedzieć z dumą: JUŻ UMIEM!

 

 

Z przyjemnością informujemy, że zaraz po Świętach Wielkanocnych (bo 03.04.2018 r.) seria książeczek JUŻ UMIEM pojawi się w sieci drogerii ROSSMANN !!! Polecamy obejrzeć na żywo.

 

 

SERIA „JUŻ UMIEM”

Premiera: 28 listopada 2017

Autor: Nick Ackland

Wydawnictwo: Smart Books

Patronat Medialny: Dzidziusiowo.pl

Kup: empik.com

 

* Ewa Zielińska „Kształtowanie czynności samoobsługowych w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej”

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.