Data publikacji:

Co jest najlepsze na kolki?

Kolka to uciążliwa dolegliwość, która zazwyczaj pojawia się około 3. tygodnia życia dziecka i objawia się jego przejmującym płaczem w godzinach wieczornych. Jak pomóc maluszkowi? Co jest najlepsze na kolki w świetle obecnej wiedzy medycznej i doświadczeń rodziców?
kolki

Co jest najlepsze na kolki? Krople!

Kolka to zaburzenie układu pokarmowego. Jego istotą jest doświadczanie bólu w obrębie brzuszka oraz gromadzenie się gazów w jelitach. Kolki zazwyczaj występują w godzinach wieczornych i niestety mogą trwać nawet kilka godzin.

Jak świat światem, tak młodzi rodzice zadają sobie pytanie, co jest najlepsze na kolki. Obecnie uważa się, że najbardziej skuteczne w uśmierzaniu bólu są specjalistyczne krople. Dzieli się je na trzy rodzaje:

 • krople zawierające symetikon albo dimetikon; ułatwiają wydalenie gazów, niemal natychmiast eliminując bóle brzuszka u dziecka,
 • krople zawierające bakterie probiotyczne szczepu Lactobacillus reuteri DSM 17938; są skuteczne i sprawdzone,
 • krople zawierające enzym o nazwie laktaza; podawane tylko dzieciom, które cierpią nie niedobory laktazy (nie należy ich podawać bez wskazań lekarskich).

Co na kolki? Domowe sposoby zwalczania bólu brzuszka

Nie u każdego dziecka krople na kolki okazują się skuteczne i nie każdy rodzic chce podawać je maluszkowi. W obu tych przypadkach warto sięgnąć po domowe sposoby na tę dziecięcą przypadłość.

Co jest najlepsze na kolki

według doświadczonych rodziców?
 • Masaże i ogrzewanie brzuszka

  Według wielu rodziców, a także dużej grupy pediatrów, najlepsze na kolki są masaże brzuszka oraz jego ogrzewanie. Można na przykład najpierw przyłożyć do brzuszka ciepły (ale nie gorący) kompres, a następnie – po kilku minutach, przeprowadzić delikatny masaż. Aby ułatwić dziecku wydalenie gazów, można delikatnie zginać jego nóżki w kolanach i dociskać je do brzuszka. Oczywiście należy robić to z wyczuciem – idealnie byłoby, aby taki masaż wcześniej zademonstrował pediatra.

 • Ciepła kąpiel

  Kolki to nic innego, jak bóle brzuszka – a na te zawsze pomaga ciepła kąpiel. Nie należy z niej rezygnować tylko dlatego, że jest już późno albo wręcz przeciwnie – zbyt wcześnie.

 • Herbatki z rumianku

  Rodzice, którzy pytają, co jest najlepsze na kolki, bardzo często słyszą, że herbatki. Rzeczywiście, herbaty z kopru włoskiego, rumianku czy mięty usprawniają wydalanie gazów i uśmierzają ból. Należy jednak pamiętać, że niektórych ziół nie wolno podawać noworodkom – najlepiej dopytać o te kwestie farmaceutę.

 • Biały szum

  Bardzo skutecznym sposobem na kolki jest również stosowanie tzw. białego szumu. To jednostajne odgłosy, które pozwalają dziecku odciąć się od nadmiaru bodźców, relaksują je i pomagają mu zasnąć. Biały szum to na przykład odgłos pracującej suszarki, wentylatora, a nawet odkurzacza czy pralki. Jednak zamiast włączać te urządzenia, lepiej skorzystać z generujących podobne dźwięki aplikacji. To nie tylko wygodniejsze, ale również – z uwagi na wrażliwy słuch niemowlęcia, bezpieczniejsze.

 • Prawidłowa technika karmienia

  Rodzice, którzy zastanawiają się, co jest najlepsze na kolki, powinni zwrócić uwagę na technikę karmienia niemowlęcia. Jeśli je ono szybko i łapczywie albo źle chwyta brodawkę, to wraz z pokarmem połyka bardzo duże ilości powietrza. Ono zatrzymuje się w jelitach i powoduje bolesne wzdęcia.

Zmiana sposobu karmienia dziecka może znacząco przyczynić się do zredukowania nasilenia kolek, co z kolei pozytywnie wpłynie nie tylko na funkcjonowanie dziecka, ale i wszystkich członków jego rodziny.

Autor: Robert Wojtaś