Data publikacji:

Męskie początki pielęgnacji niemowląt

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Aby czas spędzony z maleństwem „sam na sam” nie był „walką o przetrwanie”, niezbędną rzeczą jest, aby mężczyzna zdobył pewną wiedzę i umiejętności w zakresie obchodzenia się z niemowlęciem. Choć początkowo informacje takie zdają się być prawdziwą wiedzą tajemną, przy odrobinie sprytu, wytrwałości i bliższym poznaniu noworodka, okazują się być całkiem dostępne.

noworodek

 

Jak oswoić niemowlaka?

Nie ma męskiego odpowiednika instynktu macierzyńskiego. I nie bez powodu. O ile kobieta niemal natychmiast wie jak się z dzieckiem obchodzić i wychodzi jej to znakomicie, o tyle mężczyzna uczy się tego od postaw i powoli, nie zawsze osiągając natychmiastowe rezultaty. Tak naprawdę jednak, pielęgnacja dziecka jest dużo mniej skomplikowana od naprawy samochodu czy napisania dobrego programu komputerowego. A uświadomienie sobie tego prostego faktu jest dobrym wstępem do wejścia w świat dziecka.

Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić, to przełamać barierę strachu i obaw przed wzięciem dziecka na ręce, zmianą pieluchy czy nakarmieniem go butelką (mlekiem modyfikowanym lub odciągniętym pokarmem matki).

 

Język niemowląt

Po nauczeniu się podstawowych czynności z zakresu pielęgnacji dziecka, czas przejść do sprawy dużo bardziej skomplikowanej – poznania języka dziecka. Każde niemowlę posiada, bowiem, własny kod porozumienia się z rodzicami. Da się jednak wskazać na kilka zachowań typowych dla każdego niemowlaka. Oto najczęstsze sygnały:

  • Wkładanie rączki lub palca do buzi i ssanie jej, świadczy o tym, że dziecko jest głodne. W późniejszym jednak etapie rozwoju, ten sam gest będzie oznaczał, że wychodzą mu ząbki.
  • Płacz i podkurczanie nóżek do brzucha może (choć wcale nie musi) sygnalizować ból brzuszka lub kolkę, czasami mokrą pieluchę.
  • Pocieranie oczu oznacza chęć na drzemkę.
  • Wyciąganie rączek w kierunku rodzica – chęć przytulenia się.

Jest jeszcze szereg różnych zachowań, właściwych tak naprawdę każdemu człowiekowi (np. ziewanie, oznaczające oczywiście czas na sen), lecz ich odczytanie nie jest skomplikowane i wymaga tylko odrobiny domyślności. Jedno jest pewne – wnikliwa obserwacja (zwłaszcza na początku), ma w sferze pielęgnacji dziecka znaczenie nie do przecenienia.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Melissa Schalke All rights reserved

głużenie a gaworzenie

Głużenie a gaworzenie. Co to jest? Jaka jest różnica?

2023-05-23
Noworodek od pierwszych chwil życia wydaje z siebie dźwięki. Najpierw jest płacz i krzyk, a zaraz po nich, już między drugim a trzecim miesiącem życia, pojawia się głużenie. Chociaż dźwięki wydawane na tym etapie przez dziecko nie są przez nie kontrolowane, to pierwszy ważny etap przygotowujący aparat mowy do przyszłej pracy. Dopiero około 6. miesiąca życia niemowlę zaczyna gaworzyć, powtarzając dźwięki zasłyszane z otoczenia. Co jeszcze musisz wiedzieć o głużeniu i gaworzeniu?
szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.