Data publikacji:

Żona u fryzjera, czyli pierwsze sam na sam z maleństwem

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Po porodzie nieuchronnie nadejść musi moment, kiedy mama, będąca dotychczas z maleństwem 24. godziny na dobę, zmuszona jest wyjść z domu i zostawić je pod troskliwą opieką taty. Dla młodych ojców brzmi to wręcz przerażająco, ale przecież w końcu kiedyś ta chwila musiała nadejść.

 

opieka nad dzieckiem

 

Co robić sam na sam z dzieckiem?

Przede wszystkim należy zachować spokój i nie dać poznać po sobie, że jest się, delikatnie rzecz nazywając, zestresowanym. W przeciwnym razie partnerka nie pójdzie do fryzjera w ogóle, a w przyszłości panicznie będzie się bała zostawić maleństwo pod opieką ojca.

Jeśli niedoświadczony ojciec nie miał dotąd okazji doświadczyć czym jest samodzielna opieka nad dzieckiem, koniecznie musi poznać przyzwyczajenia swojego maleństwa. Nawet te najdrobniejsze, w godzinie zero, mogą okazać się na wagę złota: ile mleka musi wypić by się najeść, w jakiej pozycji najlepiej sobie „odbija”, jakie dźwięki najbardziej lubi, jakie grzechotki zajmują jego uwagę najbardziej i na jak długo, jakie piosenki nuci mu mama, itd.

 

Przygotuj plan strategiczny i plan awaryjny

Opieka nad dzieckiem w takiej sytuacji przypomina często walkę z czasem – zdobywa się każdą z osobna minutę spokoju maleństwa i swojego własnego również. Pocieszający jest fakt, że w tym przypadku upływający czas, jak rzadko kiedy, działa na korzyść ojca. Szczególnie pomocne w osiągnięciu upragnionego celu jest skonstruowanie swoistego „planu strategicznego” tzn. rozkładu zajęć dla maleństwa. Wszystko po to, aby przypadkiem nie dopadła go zmora wszystkich rodziców, czyli nuda.

Dopóki nie zacznie płakać – ojciec jest na wygranej pozycji. Gdy jednak nadejdzie ta chwila, trzeba za wszelką cenę zachować spokój. Dlaczego? Dziecko doskonale wyczuje, że tata nie panuje nad sytuacją i będzie to dla niego dodatkowym powodem do płaczu. A więc. Jak tylko uda Ci się uspokoić nerwy, postaraj się zlokalizować  i – jeśli się da – usunąć przyczynę płaczu dziecka, a gdy i to nie przyniesie rezultatu, sięgnąć po przygotowany wcześniej „plan awaryjny” (sporządzony w oparciu o doświadczenia partnerki).

Kojące dla maleństwa będą z pewnością: przestrzeganie jego rytmu dnia, spokojna rozmowa, poczucie bliskości taty oraz zmienność „krajobrazu” przed jego oczami (maluchy uwielbiają wręcz oglądać przejeżdżające za oknem samochody, bawiące się dzieci, czy biegające psy). Jeśli jednak nic nie przynosi rezultatu – zawsze pozostaje telefon do żony. Lecz niech to będzie absolutna ostateczność!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Marcin Sadlowski All rights reserved

szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.