Data publikacji:

Profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Skóra dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji ze względu na odmienność w budowie, w porównaniu do skóry osoby dorosłej.

 

sudocrem-550

 

Czy wiesz, że?:

 • dzieci szybciej tracą ciepło, jak również szybciej ulegają przegrzaniu;
 • noworodki szybciej tracą wodę przez skórę (ok. 40% całej wydalanej wody przez organizm, u człowieka dorosłego stanowi to ok. 10%).

Skóra dziecka jest znacznie cieńsza, naskórek jest bardziej przepuszczalny, przez co szybciej się przesusza i traci wodę. Ponadto w skórze niemowlęcia układ komórek skóry jest „luźniejszy”, w związku z tym słabiej chroni ona malca przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych takich, jak wysoka i niska temperatura, promieniowanie słoneczne, drobnoustroje, substancje chemiczne, kurz, itp.

 

Dlatego codziennie dbaj o skórę niemowlaka:

 • Każdorazowo przy zmianie pieluszki dokładnie myj pośladki dziecka;
 • Stosuj przegotowaną wodę lub delikatne środki myjące przeznaczone dla dzieci;
 • Unikaj drażniących kosmetyków;
 • Stosuj krem barierowo - ochronny do pupy, przeznaczony dla dzieci o odpowiednim składzie np. Sudocrem®;
 • Wietrz pupę niemowlęcia przez kilkanaście minut w ciągu dnia.

Przeczytaj również:

Odpieluszkowe odparzenie skóry - czym jest i jak powstaje? >>
Zapobieganie i pielęgnacja w przypadku odpieluszkowego odparzenia skóry >>
Gdy PZS już się pojawi >>

Dlaczego Sudocrem jest tak skuteczny? >>

Artykuł sponsorowany

Żdjęcia: materiały promocyjne

  Krem do pupy dla noworodka

  Krem do pupy dla noworodka – ranking

  2021-09-16
  Zabezpiecza skórę maluszka i chroni ją przed odparzeniami – to dwa główne zadania, jakie powinien spełniać krem do pupy dla noworodka. Ranking, który znajdziesz poniżej, z pewnością pomoże ci wybrać ten najlepszy. Zapraszamy do lektury!
  kapiel

  Jaki płyn do kąpieli dla noworodka wybrać?

  2021-09-10
  Odpowiednio dobrany płyn do kąpieli noworodka czy niemowlęcia sprawi, że skóra dziecka będzie miękka, nawilżona, gładka i pachnąca. Stosowanie kiepskiej jakości produktu może natomiast sprzyjać podrażnieniom, suchości, swędzeniu oraz reakcjom alergicznym. Krótko mówiąc – to, na jaki kosmetyk się zdecydujesz, ma naprawdę duże znaczenie. Sprawdź więc, jaki płyn do kąpieli noworodka wybrać i jakich produktów się wystrzegać.
  Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala

  Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać?

  2021-08-30
  Skóra noworodka jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej pielęgnacji już od pierwszego dnia życia. Dotyczy to zwłaszcza okolic pośladków i miejsc intymnych, które ciągle narażone są na drażniące działanie moczu i kału. Sprawdź, jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać, jaki powinien być skład takiego preparatu i czym różni się krem pielęgnacyjny od tego na odparzenia.
  pampers

  Jakie pampersy wybrać dla noworodka?

  2021-08-23
  Pieluszki to jeden z produktów, które wraz z przyjściem na świat dziecka stają się nieodłączną częścią codzienności. Nic dziwnego zatem, że młodzi rodzice czasami długo zastanawiają się, jakie pampersy dla noworodka wybrać. Powinny być wygodne, chłonne, a jednocześnie bardzo delikatne dla skóry dziecka. Warto zasięgnąć opinii innych rodziców, ale także wypróbować różne rodzaje pieluch, dzięki czemu znajdziemy te, które najbardziej odpowiadają nam i naszemu niemowlęciu.
  kalendarz ząbkowania

  Kalendarz ząbkowania u dzieci. O czym pamiętać?

  2021-08-17
  Niemal każdy rodzic z ogromną niecierpliwością wyczekuje u swojego dziecka pierwszego ząbka. Nie sposób precyzyjnie przewidzieć momentu, w którym on się pojawi, już dawno ustalono natomiast widełki czasowe, w których dzieje się to u większości niemowląt. Sprawdź, jak wygląda kalendarz ząbkowania, by w odpowiednim momencie mieć w szafce zapas łagodzącego żelu oraz paracetamolu.
  pieluchy ekologiczne

  Jakie pieluchy ekologiczne dla niemowlaka wybrać? Jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

  2021-08-09
  W Polsce już od kilkunastu lat rośnie świadomość ekologiczna, coraz bardziej popularne stają się również zachowania mające na celu ochronę środowiska. Jednym z takich zachowań jest kupowanie pieluszek, które nie szkodzą naturze. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzują się pieluchy ekologiczne i jak je wybrać.
  obcinanie paznokci u noworodka

  Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

  2021-05-28
  Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, kiedy i jak należy obciąć paznokcie noworodka.