High Need Babies – kim są i dlaczego są wyjątkowe?

Data:

O swobodnej rozmowie z bliskimi, czy przyjemnym spacerze ze śpiącym niemowlakiem w wózku możesz zapomnieć. Twoje dziecko wydaje się być bardziej wymagające niż inne maluchy w podobnym wieku. Sprawdź, kim są High Need Babies i dlaczego są wyjątkowe.

high need babies cechy

 

High Need Baby - co to znaczy?

Wszystkie małe dzieci są absorbujące i wymagające. Każdy niemowlak potrzebuje bliskości, czułości, płacze kiedy zmaga się z kolką lub gdy jest zmęczony intensywnością bodźców zewnętrznych. Jednak niektóre z niemowląt wymagają zdecydowanie więcej uwagi i zainteresowania, są niezwykle wrażliwe i każde swoje niezadowolenie manifestują głośnym płaczem. Ich usypianie trwa godzinami, a próba odłożenia do łóżeczka kończy się obopólną frustracją dziecka i rodzica. Bardzo często nie lubią wózków, a ich godziny spania i karmienia są nieprzewidywalne. High Need Babies, bo to właśnie o nich mowa, wymagają większej uwagi nie dlatego, że rodzice robią coś źle, ale dlatego, że taki mają temperament – specyficzny. Może to być związane z innym przetwarzanie bodźców, nadwrażliwością. 

 

High Need Baby - typowe cechy

William i Martha Sears, małżeństwo związane z medycyną, autorzy wielu poradników dla rodziców podjęło się próby scharakteryzowania dziecka o wysokich potrzebach. Rodzice ósemki dzieci  niejednokrotnie podkreślali, że niektóre z ich pociech są szczególnie wymagające. To właśnie William i Martha wprowadzili  hasło High Need Babies, które obecnie zyskuje na popularności.

Jakie są High Need Babies:

 • Intensywne

Wyjątkowo wymagające i intensywnie domagające się swoich potrzeb noworodki, pokazują swój temperament już na oddziale porodowym. Kiedy inne niemowlęta grzecznie leżą w gondoli podczas spaceru, High Need Babies głośnym krzykiem i płaczem domagają się noszenia na rękach. Intensywność niemowląt zauważalna jest nie tylko podczas płaczu, one wszystko robią na 100%. Śmieją się niemalże do utraty sił, podczas zabawy są niezwykle dynamiczne, a ich silny temperament widoczny jest z daleka.

 • Nadaktywne

Grzeczne leżenie w łóżeczku, rozglądanie się i zabawa grzechotką – to nie dla nich. Charakterystyczną cechą High Need Babies są stale napięte mięśnie, zaciśnięte piąstki, nerwowość, twórczość i żywiołowość.

 • Wyczerpujące

Te wyjątkowo wymagające dzieci sprawiają, że rodzice są zmęczeni, a wręcz wyczerpani. Nieustanne przytulanie, usypianie na rękach, noszenie, bujanie wpływają niekorzystnie na samopoczucie rodzica.

 • Łakome

Większość niemowląt, w początkowym okresie swojego życia, domaga się jedzenia co 2-3 godziny. W przypadku High Need Babies sytuacja wygląda nieco inaczej – maluchy przy piersi mamy spędzają większość czasu. Dla nich karmienie jest nie tylko źródłem pożywienia, ale formą pocieszenia, bliskości, gwarancją poczucia bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że młode mamy bywają tym wykończone.

 • Wymagające

Bardziej wymagające dzieci, bardziej intensywnie domagają się zaspokojenia swoich potrzeb. Płacz nie jest próbą manipulacji, ale sposobem komunikacji z rodzicem. Niemowlęta nie zniechęcają się brakiem reakcji opiekuna, a wręcz przeciwnie, domagają się jeszcze bardziej, aż do skutku. Przeczekanie aż maluch przestanie krzyczeć czy płakać nie ma sensu, High Need Babies są wytrwałe i zawsze dopinają swego.

 • Częste pobudki

William i Martha Sears napisali „wymagające niemowlęta potrzebują więcej wszystkiego, poza snem”. High Need Babies bardzo często budzą się w nocy, lubią być noszone i przytulane.

 • Niezaspokojone

Te niezwykle wymagające niemowlęta, sprawiają czasem wrażenie jakby były ze wszystkiego niezadowolone. Zdarzają się dni, w których pomimo ogromnych starań rodziców, nic nie jest w stanie zaspokoić ich potrzeb. Nawet nieustanne noszenie na rękach i przytulanie nie przynoszą oczekiwanego rezultatu.

 • Nadwrażliwe

High Need Babies są zawsze w pełni świadome tego, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Prowadzenie normalnego życia podczas drzemki malucha jest niemożliwe, nawet najmniejszy szelest jest w stanie wybudzić go ze snu. Niemowlęta są niezwykle czujne, natychmiast reagują na zmiany w otoczeniu, bardzo dobrze odbierają emocje osób znajdujących się w pobliżu.

 • Nieprzewidywalne

Nieprzewidywalność jest charakterystyczną cechą wyjątkowo wrażliwych niemowląt. To, co zadziałało wczoraj, dzisiaj może przynieść odwrotny skutek. Jedyna stała to zmienność. Rodzice High Need Babies nie wiedzą czym jest stały rytm dnia, regularne pory snu czy karmienia – te pojęcia nie widnieją w ich słowniku.

 • Lęk separacyjny

Maluchom bardzo ciężko zaakceptować obecność innego opiekuna niż rodzica. Potrzebują dużo czasu, aby przyzwyczaić się do obcej osoby. Z punktu widzenie dziecka ono i matka są jednością, nierozerwalnym kompletem.  Adaptacja w żłobku czy przedszkolu jest ogromnym wyzwaniem!

Jak sobie radzić z High Need Baby

Ignorowanie potrzeb malucha, próba negocjacji czy co gorsza - wprowadzenia zasad czy rutyny raczej się nie sprawdzi. Prawda jest taka, że z high need baby trzeba nauczyć się żyć. Trzeba znaleźć sposób, aby potrzeba bliskości dziecka nie dezorganizowała całkowicie życia rodzinnego. Im dłużej funkcjonujemy z dzieckiem, tym lepiej je znamy. Warto wypróbować następujące sposoby.

Sposoby na High Need Baby:

 • chusta, nosidło - dziecko jest blisko, ale rodzic ma wolne ręce
 • otulacze, spowijanie - ułatwiają zasypianie i wydłużają sen
 • biały szum
 • unikanie intensywnych bodźców
 • masażyki, dużo fizycznej bliskości, kojący dotyk
 • unikanie grających, święcących i głośnych zabawek

 

Polecane lektury:

"Twoje wymagające dziecko", William Sears, Martha Sears

"Mocno mnie przytul", Carlos Gonzalez

 

 

 

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.