Data publikacji:

Niemowlę nie może głęboko zasnąć: jaka może być przyczyna? Poradnik

Temat zasypiania niemowląt przewija się nieustannie w rozmowach świeżo upieczonych rodziców, znajduje się bowiem w samym centrum ich uwagi. Od tego, czy dziecko dobrze śpi w dzień i w nocy, zależy samopoczucie niemowlaka, ale też zmęczonego rodzica. Specjaliści podkreślają również wagę jakości snu w kontekście rozwoju umysłowego i fizycznego. Sytuacja, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć, jest niezwykle frustrująca. Co można zrobić, żeby pomóc dziecku?

niemowlak

Dlaczego noworodek nie może zasnąć?

Rodzice, którzy przywożą ze szpitala noworodka, często mają w głowie obrazki z filmów i reklam, w których dzieci głównie śpią. Rzeczywiście, najczęściej tuż po porodzie maluch jest zmęczony fizycznie i emocjonalnie, dlatego śpi kamiennym snem. Wkrótce jednak większość rodziców przekonuje się, co oznaczają nieprzespane noce i wymagające dni, kiedy dziecko domaga się nieustannego karmienia i noszenia, a o dłuższym spokojnym śnie można tylko pomarzyć. Zadają sobie pytanie, dlaczego niemowlę nie może głęboko zasnąć, czy może dzieje się z nim coś niepokojącego?

Najczęściej sprawa jest bardzo prosta, niedojrzały układ nerwowy sprawia, że dziecku trudno jej zasnąć na dłużej. Samodzielne zasypianie najczęściej również jest dużym problemem. Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że zdecydowana większość dzieci będzie budzić się w nocy długo, nawet kiedy nie będą już potrzebowały nocnych posiłków. Drugą ważną rzeczą jest zrozumienie, że niemowlęta do spokojnego zasypiania potrzebują poczucia bezpieczeństwa i spokoju, jakie zapewnia obecność rodzica. W związku z tym nie ma niczego niepokojącego w tym, że dziecko chce zasypiać przy opiekunie. Wszyscy rodzice muszą jednak wypracować najlepsze dla nich i malucha sposoby na ułatwienie przejścia w stan spokojnego snu.

Drzemki noworodka w ciągu dnia mogą trwać jedynie 20 minut i nie ma w tym niczego niepokojącego. Niemowlę może potrzebować w nocy pić mleko co 2 godziny i również jest to normalne. Wiedza o tym może znacznie uspokoić rodziców. Czasami pojawiają się dodatkowe niepokojące sygnały, które warto skonsultować z lekarzem lub położną w czasie rutynowych wizyt profilaktycznych czy wizyt szczepiennych. Wyjaśnienie wszystkich wątpliwości pomoże zaakceptować dni i noce, gdy niemowlę nie może zasnąć.

Niemowlę nie może zasnąć – przyczyny

Na szczęście dzieciom można pomóc na wiele sposobów. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twoje niemowlę nie może zasnąć, przeanalizuj każdą taką sytuację. Na co zwrócić uwagę, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć?

  • Temperatura w pokoju. Specjaliści wciąż powtarzają, że nie może ona być zbyt wysoka, tymczasem często w polskich domach panuje przekonanie, że dzieci muszą mieszkać w cieple. Najlepsza temperatura to maksymalnie 20 stopni Celsjusza w dzień i odrobinę mniej w nocy. Sypialnię należy również wietrzyć przed snem. 
  • Ubranie i przykrycie. Wygodne, przewiewne ubranko z naturalnych materiałów to podstawa ubioru malucha. Niemowlę nie powinno być zbyt ciepło ubrane, a w czasie snu najlepiej, by miało stópki wolne od śpioszków czy skarpetek. Stopy służą nam do termoregulacji. Najlepiej zakładać lekkie ubranko, a na nie śpiworek dostosowany do pory roku. 
  • Hałaśliwe otoczenie. Czasami przyczyną sytuacji, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć, są dźwięki dochodzące z otoczenia. Nie muszą one być bardzo głośne, wrażliwe uszy niemowlęcia dręczą również szmery i różnego typu nagłe odgłosy, które budzą niepokój. 
  • Światło. Najlepiej, by dziecko spało w zaciemnionym pomieszczeniu, światło zaburza sen. 
  • Przebodźcowanie. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży wpływ na dziecko mają wydarzenia, które miały miejsce w ciągu dnia. Mówi się o tym, że należy stymulować maluchy, jednak przestymulowanie jest częstą przyczyną sytuacji, gdy niemowlę nie może zasnąć wieczorem.

Co robić, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć?

Jeśli niemowlę nie może głęboko zasnąć, a pediatra orzeka, że ze zdrowotnego punktu widzenia wszystko jest w porządku, można zacząć zastanawiać się, jak mu pomóc, a dzięki temu poprawić funkcjonowanie całej rodziny. Po zapewnieniu idealnych warunków do snu i wystarczającej ilości spokoju w ciągu dnia, rodzicowi pozostaje pomóc dziecku zapaść w sen. Metody zakładające pozostawianie je samemu sobie są krzywdzące, a obecność mamy lub taty jest niemowlakowi niezbędna do naturalnego wyciszenia. Każdy maluch jest inny i ma odmienne potrzeby, niektóre dzieci wystarczy chwilę pobujać w ramionach, inne uspokajają się przy kołysankach lub głaskaniu po plecach. W trudniejszych przypadkach przydaje się chusta, w której dziecko czuje się bezpiecznie otulone i szybko zapada w sen. Najważniejsze, by znaleźć metodę, która będzie najskuteczniejsza, a jednocześnie najbardziej komfortowa dla rodzica.

Niemowlę nie potrafi zasnąć – rola rytuałów

W sytuacji, gdy niemowlę często nie może głęboko zasnąć, pomocne może być wprowadzenie rytuałów przed snem. Dla dziecka jest to kluczowy element spokojnych wieczorów, już najmłodsi mogą wiele skorzystać na ich wprowadzeniu. Niemowlę powinno wiedzieć dokładnie, w jakiej kolejności odbywają się wszystkie codzienne czynności prowadzące do snu, a godzina pójścia do łóżka powinna być codziennie mniej więcej jednakowa. W ten sposób organizm przyzwyczai się stopniowo do nastawiania się na sen każdego dnia o podobnej porze, a dziecko zyska bezcenne poczucie bezpieczeństwa.

Bardzo pomocne są codzienne delikatne masaże wykonywane tuż po kąpieli. Można do nich użyć delikatnego naturalnego olejku, na przykład ze słodkich migdałów, lub specjalnych oliwek dla niemowląt.

Masaż rozluźnia całe ciało, wspomaga integrację sensoryczną i działa pozytywnie na relacje opiekun-dziecko. W sytuacjach, gdy niemowlę często nie może zasnąć w nocy, wielu rodziców zauważa znaczną poprawę po wprowadzeniu regularnego masowania.
Zdjęcie: ivankmit/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym