Uwaga: zmiany w zasadach korzystania z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej!

Data:

Dzieci mają to do siebie, że często, z pewnością na złość rodzicom, postanawiają zachorować w weekend, albo dostać wysokiej gorączki w środku nocy. Znasz to z własnego doświadczenia? Nie zawsze możesz poradzić sobie korzystając z domowej apteczki, czy babcinych sposobów i nie zawsze możesz poczekać z wizytą u lekarza do rana, czy do poniedziałku. Co wtedy? Szukasz pomocy, na przykład w szpitalnej izbie przyjęć. Uwaga, od 1 października 2017 to się zmieni! Zobacz, jak będzie teraz i gdzie się udać w takich nagłych wypadkach.

 

nfz, choroba dziecka, niemowlak chory, gorączka u dziecka, przychodnia dziecięca

 

Co dokładnie się zmieni?

Zmiany wynikają z nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, która wejdzie w życie właśnie 01 października 2017 roku. Zacznijmy od tego, czym są nocna i świąteczna opieka zdrowotna. To świadczenia udzielane od poniedziałku do piątku, w godzinach 18:00 – 08:00 oraz przez całą dobę w dni ustawowo wolne od pracy. Oczywiście, są to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. 

Gdy dziecko, lub dorosły nagle zachorują, wystarczy udać się do dowolnego punktu świadczenia opieki zdrowotnej, niezależnie od tego do jakiego lekarza i pielęgniarki POZ jest zapisany. Z takiej pomocy możesz skorzystać w dni wolne i święta w razie:

  • nagłego zachorowania i gorączki,
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jednak przy braku objawów wskazujących na bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek na zdrowiu,
  • kiedy czekanie na możliwość odbycia wizyty w ciągu dnia/tygodnia może znacznie wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia. 

I to zostaje bez zmian. Zmieni się jednak lokalizacja ośrodków pomocy doraźnej, ponieważ w nocy oraz w dni wolne, będzie się trzeba udać do przyszpitalnych przychodni. 

Ważne jest to, że wszystkie placówki, którym 30 września 2017 roku wygasa umowa na realizację świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą czynne wyłącznie do 08:00 w dniu 1 października 2017 (niedziela). Od tego momentu, realizację świadczeń przejmą nowe punkty nocnej i świątecznej opieki medycznej. 

 

Gdzie po pomoc?

Jeśli zastanawiasz się, czy zmiany dotkną i Ciebie, najlepiej sprawdź czy miejsce, do którego dotąd mogłaś zwrócić się o pomoc jest na liście placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Aktualną listę takich miejsc znajdziesz na stronie NFZ: http://nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna-od-1-pazdziernika-2017-r-,280.html

 

 

Skąd zmiany?

NFZ tłumaczy zmiany wprowadzeniem sieci szpitali, czyli „Systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej”.  Ma to odciążyć oblegane szpitalne oddziały ratunkowe, ponieważ do tej pory, często trafiali tam pacjenci, którzy nie wymagali tak naprawdę pilnej interwencji. A to generowało kolejki. Nowelizacja ma te kolejki „rozładować”. 

Nie wszędzie jest to coś nowego – w niektórych polskich miastach taka pomoc doraźna przy szpitalach funkcjonowała już od jakiegoś czasu. Teraz będzie ich więcej. NFZ zapewnia, że lekarze będą przyjmowali na miejscu, a jeśli pojawi się taka konieczność, będą jeździli z wizytami do pacjentów. 

A jak będzie w praktyce? Czy zmiany zostały przygotowane na czas i wszystko pójdzie gładko? To już wyjdzie w przysłowiowym praniu. I choć znajomość placówek w swojej okolicy jest ważna, życzymy Ci,  byś nie musiała z takiej pomocy korzystać. :)

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.