Data publikacji:

Zmiany w kalendarzu szczepień na 2016 r.

Autor: Katarzyna Moryc

Pod koniec 2015 roku, Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy Program Szczepień Ochronnych (PSO), obowiązujący w roku 2016. Zmian względem poprzednich lat wprawdzie jest niewiele i są często czysto kosmetyczne, ale i tak warto się z nimi zapoznać. Dotyczą one głównie polio, krztuśca i ospy wietrznej. Zobaczcie dokładnie co wprowadzono.

 

Dziecko przyjmuje nową dawkę szczepienia

 

Zmiany w podawaniu szczepionki na Polio

Nagminne porażenie dziecięce, choroba Heinego Medina, wirusowe porażenie dziecięce - to nic innego, jak właśnie polio. Zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień, pierwszą dawkę szczepionki przeciw polio dziecko powinno dostać w 3-4 miesiącu życia, drugą - między 5, a 6 miesiącem (po 6 do 8 tygodni od poprzedniego szczepienia), a trzecią - między 16, a 18 miesiącem życia. Wszystkie trzy dawki podaje się domięśniowo lub podskórnie. Zmiana względem 2015 roku dotyczy, podawanej doustnie lub domięśniowo, dawki przypominającej, którą dziecko powinno otrzymać w 6. roku życia. Nowe wytyczne mówią, że dotychczasowa szczepionka atenuowana (zawierająca żywe wirusy o osłabionej zjadliwości) OPV poliwalentna (1,2,3 typ wirusa) ma być używana jedynie do wyczerpania zapasów, ale nie dłużej, niż do 31 marca 2016. Obowiązkowo, od 1 kwietnia 2016 należy używać wyłącznie szczepionki inaktywowanej (zawierającej zabite szczepy wirusów) IPV poliwalentnej (1,2,3 typ wirusa). Zmiany wynikają ze strategii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i braku zachorowalności na polio w Europie. 

 

Krztusiec - dodatkowa dawka przypominająca

Krztusiec, potocznie nazywany kokluszem (to też dawna nazwa tej choroby) to ostra choroba zakaźna układu oddechowego. PSO przewiduje szczepienie przeciw tej chorobie w ramach jednej, łączonej szczepionki zwanej DTP (przeciw błonicy, tężcowy i krztuścowi właśnie). Podawanie zaczyna się od 3 dawek podstawowych (7-8 tydzień życia, 3-4 miesiąc życia, 5-6 miesiąc życia), podawanych w odstępie od 6 do 8 tygodni od poprzedniego szczepienia, a następnie, podaje się czwartą dawkę między 16, a 18 miesiącem życia. Gdy dziecko ma 6 lat, podaje się pierwszą dawkę przypominającą. Do tej pory, druga dawka (i tu mamy zmianę w zaleceniach względem roku 2015) była jedynie szczepieniem przeciw tężcowi i błonicy. Obecnie, druga dawka przypominająca, którą podaje się w 14 roku życia (uwaga: odstęp między dawkami przypominającymi nie powinien być krótszy, niż 5 lat) to szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, ze zmniejszoną zawartością komponentu krztuścowego, zawierającą bezkomórkowy komponent krztuśca (dTap). Trzecia i zarazem ostatnia dawka przypominająca, podawana w 19 roku życia, nie zawiera już komponentu krztuścowego (jest jedynie przeciw tężcowi i błonicy - Td). 

 

Nowe wytyczne w kwestii ospy wietrznej

W nowym programie szczepień, rozszerzony został także obowiązek szczepienia przeciw ospie wietrznejDotyczy on dzieci do 12 roku życia z upośledzeniem odporności o wysokim ryzyku ciężkiego przebiegu choroby, z ostrą białaczką limfoblastyczną w okresie remisji, dzieci zakażonych wirusem HIV, czy dzieci przed leczeniem immunosupresyjnym lub chemioterapią, a także dzieci do 12 roku życia z otoczenia tych wyżej wymienionych, a które na ospę wietrzną jeszcze nie chorowały. Dodatkowo, nowe wytyczne dotyczą też dzieci (także do ukończenia 12 roku życia), które przebywają w:

  • zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, 
  • zakładach opiekuńczo-leczniczych,
  • rodzinnych domach dziecka, 
  • domach pomocy społecznej, 
  • domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży,
  • placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
  • regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych,
  • interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych.

 

Ostatni zapis dotyczy dzieci nie wymienionych powyżej, przebywających w żłobkach lub klubach dziecięcych. 

 

Pozostałe zmiany

Poza zmianami kosmetycznymi, typu zamiana sformułowania 'pierwsza dawka' na 'pierwsza dawka szczepienia podstawowego', nowy PSO zawiera także szczegółowo rozpisany wariant szczepień z użyciem szczepionki wysoko skojarzonej DTaP-IPV-Hib.

 

Warto zapoznać się z całym Komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2016, a w razie pytań lub wątpliwości, skonsultować się z swoim lekarzem prowadzącym. 

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

stópki

Szczepionka na pneumokoki - czy jest obowiązkowa i kiedy ją zrobić? Charakterystyka, przeciwwskazania

2021-05-18
Zakażenia pneumokokowe są powszechne wśród dzieci do 2. roku życia oraz seniorów powyżej 65 lat. Bakterie stały się częściowo odporne na antybiotyki, dlatego leczenie chorób nimi wywołanych jest trudne. Obecnie jedynie masowe szczepienia są w stanie uchronić dzieci i dorosłych przed poważnym zapaleniem płuc bądź sepsą.
szczepionka

Szczepionka na rotawirusy - charakterystyka i skutki oboczne. Czy jest obowiązkowa?

2021-05-10
Zakażenie rotawirusami wywołuje szereg bardzo nieprzyjemnych objawów, takich jak ostra biegunka, wymioty i gorączka. Objawy te mogą doprowadzić do odwodnienia i bardzo osłabiają organizm, dlatego, jeśli choroba przebiega ciężko, często wymagana jest hospitalizacja. Najwięcej przypadków notuje się u dzieci między 6. a 24. miesiącem życia. Zarażenie jest bardzo łatwe, wystarczy kontakt z zakażoną osobą lub przebywanie w jednym pomieszczeniu. Najskuteczniejszą profilaktyką jest szczepionka na rotawirusy.
szczepionka

Szczepionka WZW A – czy jest obowiązkowa i kiedy ją zrobić? Charakterystyka, przeciwwskazania

2021-04-25
Szczepionka WZW A oraz WZW B chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby (żółtaczką). Niektóre ze szczepień przeciwko żółtaczce są w Polsce obowiązkowe. Czy należy do nich szczepionka na WZW A? Kto powinien się zaszczepić przeciw WZW A? Jakie są przeciwwskazania do szczepienia? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.
dziecko

Szczepionka na świnkę – czy jest obowiązkowa i kiedy ją zrobić? Charakterystyka, przeciwwskazania

2021-04-24
Szczepionka na świnkę wchodzi w skład MMR. Szczepienie to przeprowadza się w dwóch dawkach – podstawowej i uzupełniającej. Aktualne zalecenia można sprawdzić w oficjalnym kalendarzu szczepień ochronnych aktualizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny, znajdziemy w nim także szczepienia na odrę, świnkę, różyczkę. Kiedy podać dziecku pierwszą dawkę? Jak sprawdzić, czy maluch nie ma przeciwwskazań do MMR? Podpowiadamy.
szczepionka

Szczepionka na tężec - charakterystyka i skutki uboczne. Czy jest obowiązkowa?

2021-04-19
Tężec jest ciężką chorobą atakującą układ nerwowy. Wywołują ją bakterie, które występują powszechnie w glebie, wodzie lub organizmach zwierząt. Wystarczy drobne przerwanie ciągłości skóry, które następnie zabrudzi się ziemią, żeby zostać zainfekowanym wytwarzającymi groźną neurotoksynę laseczkami tężca. Dlatego już od lat 60. obowiązkowa jest w Polsce szczepionka na tężec. Dzięki powszechnym szczepieniom, w krajach rozwiniętych obecnie rzadko można spotkać kogoś chorego na tę groźną chorobę.
szczepionka

Błonica - szczepionka - czy jest obowiązkowa i kiedy ją zrobić? Charakterystyka, przeciwwskazania

2021-04-17
Są takie choroby zakaźne, które mają charakter endemiczny, dzięki wprowadzeniu powszechnych szczepień. Do takich chorób należy błonica. Szczepionka stosowana jest już od lat 50. w Polsce. Dzięki temu obecnie w naszym kraju nie notuje się przypadków błonicy. Czujne jednak powinny być osoby podróżujące do krajów, gdzie zachorowania występują. Warto dowiedzieć się, czy szczepienie na błonicę jest obowiązkowe, jaka jest jego charakterystyka, a także kiedy należy je zrobić. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Te kwestie postaramy się przybliżyć.
szczepionka

Szczepionka na różyczkę - czy jest obowiązkowa, kiedy ją zrobić? Charakterystyka, przeciwwskazania

2021-04-12
Różyczka, odra i świnka to choroby, które cechuje wysoka zaraźliwość oraz ryzyko wystąpienia powikłań, które mogą spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu. Polska należy do krajów, w których szczepienie przeciwko tym chorobom jest obowiązkowe. Obecnie ma ono postać szczepionki MMR - jest to trójskładnikowa szczepionka na różyczkę, świnkę i odrę. Nie są dostępne pojedyncze (monowalentne) preparaty.