Elektroniczna niania

Data:

Elektroniczna niania jest niezastąpionym sprzętem każdego nowoczesnego rodzica, który bez obawy o śpiące dziecko może oddać się swoim ulubionym czynnościom w domu lub ogrodzie. Gdy w pokoju dziecka coś się wydarzy (dziecko zacznie płakać, kasłać, gaworzyć), natychmiast zostaniemy o tym poinformowani, pod warunkiem, że wybierzemy właściwą nianię.

 

elektroniczna_niania-550

 

Jak działa elektroniczna niania

Elektroniczna niania składa się z nadajnika (tzw. stacja dziecka) i odbiornika (tzw. stacja rodzica). Jej działanie polega na przekazywaniu dźwięków (płacz, gaworzenie, wiercenie się dziecka) za pomocą mikrofonu ze stacji dziecka do stacji rodzica. Wśród rodziców coraz popularniejsze stają się nianie składające się jedynie z nadajnika, gdzie odbiornikiem jest telefon mamy lub taty.

 

Elektroniczna niania - najważniejsze funkcje

  • Zasięg - kupując nianię, wybierz model o dużym zasięgu. Optymalne będą te, z zasięgiem powyżej 500. m dla przestrzeni otwartej. Oznacza on ponad 100. m zasięgu w domu. Pamiętaj, że im bardziej rozładowane baterie, tym mniejszy zasięg.
  • Kanały - warto wybrać nianię, która ma od kilkunastu do kilkudziesięciu kanałów. Możliwość zmiany kanału pozwoli uniknąć zakłóceń lub ściągania sygnału innej niani (np. jeśli mieszkasz w bloku wielorodzinnym czy na osiedlu).
  • Kanał zwrotny - możliwość przekazywania sygnałów ze stacji rodzica do stacji dziecka. Ta funkcja umożliwi komunikowanie się z dzieckiem. Dziecko usłyszy kojący dźwięk głosu rodzica, zanim ten zdąży do niego podejść.
  • Vox (transmisja aktywowana głosem) – rozwiązaniem często spotykanym z uwagi na oszczędność energii jest pozostawianie urządzenia w trybie czuwania (Vox), które włącza się dopiero pod wpływem dźwięków ze stacji dziecka.
  • Regulacja głośności - pozwoli dostosować sygnał do warunków w jakich przebywasz.
  • Alarmy – dodatkowe sygnały odpowiedzialne za zwrócenie uwagi rodzica. Najczęściej spotykane alarmy to migające diody przy odbiorniku, wibracje lub informacja o utracie zasięgu.
  • Dyktafon – umożliwia zostawienie wiadomości głosowej dziecku, którą odsłucha, gdy obudzi się i zacznie płakać.
  • Diody sygnalizujące niski poziom naładowania baterii.

 

Elektroniczna niania - dodatkowe funkcje

Oprócz podstawowej i najpotrzebniejszej funkcji, jaką jest informowanie o stanie dziecka, elektroniczna niania może kontrolować oddech malucha, temperaturę i wilgotność powietrza, a także odtwarzać kołysanki i wyświetlać obrazy za pomocą wbudowanego projektora. Dodatkowo w niani znaleźć można kamerę, zegarek z budzikiem czy lampkę nocną. Zanim kupimy najbardziej "wypasioną" nianię na rynku warto jednak zastanowić się czy te wszystkie akcesoria rzeczywiście są niezbędne? Może mamy już lampkę nocną i termometr, a kołysanki możemy odtworzyć zwyczajnie z kompaktu?

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Flickr by Isaac Feliu, Creative Commons 2.0

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
30-11-2017
Ocena:
my kupiliśmy urządzenie z Xblitza Isee które służy jako niania elektroniczna ale potem też mozna ją inaczej wykorzystać np do monitorowania garażu, domu, nawet starszej osoby czy zwierzaka