Data publikacji:

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy?

Autor: Patrycja Wrotek

W Polsce zgodnie z Kodeksem drogowym każde dziecko przed ukończeniem 12. roku życia, musi być przewożone w foteliku samochodowym. Dlatego w wyprawce Waszego dziecka akurat tego urządzenia nie może zabraknąć, szczególnie jeśli jesteście rodziną zmotoryzowaną. Ale czy wiesz jak wybrać bezpieczny fotelik dla Twojego dziecka?

fotelik_duze

 

Kategorie wagowe

Pierwszą rzeczą, na którą powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru fotelika dla dziecka, jest kategoria wagowa. Gdyż właśnie wagą dziecka powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego dla niego fotelika. Wyróżniamy trzy główne kategorie podstawowe: 0-13kg, 9-18kg i 15-36kg, oraz trzy kategorie uniwersalne: 0-18kg, 9-25kg i 9-36kg. Najlepsze foteliki samochodowe należą zazwyczaj do kategorii głównej, dlatego przede wszystkim powinniśmy szukać w ramach tego podziału, ale jeśli taki zakup jest niemożliwy, to wtedy powinno się wybrać fotelik uniwersalny.

 

Kategoria 0-13kg
Jest przeznaczona dla niemowląt. Jazda w fotelu 0-13kg odbywa się na specjalnej wkładce adaptacyjnej, a samo urządzenie jest zawsze montowane tyłem do kierunku jazdy.

 

Kategoria 9-18kg
Takie fotele są na ogół montowane przodem do kierunku jazdy i mają pięciopunktowe pasy wewnętrzne oraz kilka pozycji pochylenia. W przypadku kategorii 9-18kg ważne jest, żeby dziecko było mocno zapięte specjalnymi uprzężami bezpieczeństwa. Należy to zrobić tak, aby luz pod pasem nie pozwalał na włożenie więcej niż dwóch palców.

 

>Kategoria 15-36kg
To fotele dla dzieci najstarszych. W tym przypadku do zapięcia rodzice używają samochodowych pasów bezpieczeństwa, które powinny przebiegać przy zagłówku fotelika. Jeśli przebiegają w inny sposób to znaczy, że sprzęt jest źle zamontowany.

 

foteliki_got

 

Kategorie uniwersalne: 0-18kg, 9-25kg i 9-36kg
Foteliki samochodowe należące do kategorii uniwersalnych „rosną” razem z dzieckiem. Można je dopasować do gabarytów, ponieważ posiadają ruchome części. Są dobrym rozwiązaniem, gdy dziecko wyrosło ze starego fotela, ale obecna waga czy wiek nie pozwalają na to, żeby przesiadło się do fotelika „wyższego”. Na pierwszy rzut oka foteliki z kategorii uniwersalnej mogą wydawać się lepsze, gdyż na dłużej starczą naszemu dziecku. My zachęcamy jednak do zakupów z kategorii podstawowej. Może faktycznie częściej będzie trzeba wymieniać fotelik wraz ze wzrostem dziecka, ale będziemy mieli pewność, że fotelik jest lepiej dopasowany (mniejsza rozpiętość przedziałów wagowych), a co za tym idzie bardziej bezpieczny dla naszego dziecka. Dlatego właśnie zakup fotelika z kategorii uniwersalnej należy traktować jako ostateczność, ponieważ żaden fotel uniwersalny nie zapewni tak dużego bezpieczeństwa, jak modele z grupy podstawowej.

 

Montaż fotelika w samochodzie

Fotele różnią się od siebie nie tylko kategorią wagową, ale również sposobem montażu. To, w jaki sposób sprzęt będzie zamontowany, zależy zarówno od modelu auta, jak i od decyzji kupującego. W praktyce wyróżniamy foteliki samochodowe ISOFIX (montowane na zaczepy ISO Fixture) i fotele przymocowywane za pomocą pasów bezpieczeństwa. Warto dodać, że o ile montaż z użyciem samochodowych pasów bezpieczeństwa jest możliwy w prawie każdym aucie, o tyle fotele na ISOFIX można instalować tylko w samochodach posiadających takie zaczepy. Zgodnie z normami europejskimi, od lutego 2006, wszystkie nowo projektowane auta muszą być wyposażone w punkty mocowania ISO Fixture. Od tej reguły są jednak wyjątki, ponieważ na przykład marka Volvo wyposaża w ten system auta produkowane od roku 2002. Jeśli nie masz pewności jaki system mocowania sprawdzi się w Twoim przypadku, to dobrze abyś poprosił o pomoc ekspertów ze sklepu, w których zdecydowałeś się nabyć swój fotelik.

 

Zanim kupisz fotelik koniecznie poproś sprzedawcę aby zamontował fotelik w Twoim samochodzie. Po pierwsze zobaczysz „na żywo” jak prawidłowo zamontować fotelik, a po drugie sprawdzisz czy dobrze pasuje do Twojego auta. Nie każdy fotelik da się poprawnie i stabilnie zamocować w Twoim samochodzie, np. pasy bezpieczeństwa mogą być zbyt krótkie. Zwróć uwagę czy przymocowany sprzęt jest stabilny, ponieważ w innym przypadku może po prostu nie spełniać swojej funkcji.

 

Foteliki samochodowe testy ADAC

ADAC to crash testy, które za pomocą skali 1-5 obrazują poziom bezpieczeństwa fotela samochodowego. Im wyższa ocena ADAC (wyrażona pod postacią gwiazdek) tym bezpieczniejszy fotelik. Uznaje się, że jeśli uzyskana ocena fotelika przekracza trzy gwiazdki, to możemy już mówić o kategorii „bezpiecznych fotelików samochodowych”. Warto wybrać modele z jak największą ilością gwiazdek przyznanych w testach ADAC, ponieważ im więcej gwiazdek – tym sprzęt bezpieczniejszy.

 

Gdzie kupić fotelik dla dziecka?

Wiele rzeczy dla dziecka można kupić z tzw. ‘drugiej ręki’. Jeśli chodzi o fotelik samochodowy koniecznie kupmy nowy w sklepie, gdyż chodzi tu o bezpieczeństwo naszej pociechy. Kupując używany w komisie, na bazarze czy w Internecie nigdy nie mamy pewności czy nie uczestniczył on w wypadku lub, nawet gdy z zewnątrz wygląda dobrze, czy nie ma uszkodzeń w środku albo czy podczas przenoszenia nie został obity. Po za tym, ze względu na starzenie się materiałów z których wykonuje się foteliki (np. plastik ulega niszczeniu pod wpływem promieni słonecznych), eksperci nie polecają używania fotelika z grup 0-13 i 9-18 kg przez okres dłuższy niż 5 lat od daty produkcji.

 

Foteliki dziecięce, a Kodeks Drogowy

Zgodnie z Kodeksem drogowym każde dziecko przed ukończeniem 12. roku życia, musi być przewożone w foteliku samochodowym. Za brak fotela kierowca zostanie obciążony mandatem oraz punktami karnymi. Jednak groźniejszą konsekwencją przewożenia dziecka bez odpowiedniego zabezpieczenia, mogą być urazy które powstaną w wyniku ewentualnego wypadku.

Foteliki samochodowe przepisy oraz kwestie z nimi związane reguluje Kodeks Drogowy. W rozdziale 5 zatytułowanym "Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach” czytamy, że:

Art. 39.
(...)
3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.
(...)

Poza tym kwestię tego rodzaju urządzeń porusza art. 45:

Art. 45.2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
(...)
4. przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
5. przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.,

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © yong hong All rights reserved


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
30-10-2018
Ocena:
a ten niebieski fotelik ze zdjęcia to jest concord tranformer xt? Mega podobny
14-06-2018
Ocena:
Przydatny artykuł. Ja dla swego starszego syna 6 lat używam urządzenia Smart Kid Belt, które dopasowuje pasy bezpieczeństwa w aucie do jego wymiarów. Jest łatwy w użyciu i małych rozmiarów więc nie mam problemów z jego przenoszeniem. Urządzenie to posiada atesty i homologację, a na crash testach wypadł wzorcowo.
17-05-2018
Ocena:
Świetne i profesjonalne doradztwo jest na foteliki warszawa. Gdyby nie oni, to w życiu nie wybrałabym dobrego fotelika. A tak mój Skarbek wygodnie i bezpiecznie sobie siedzi podczas jazdy samochodem.
27-06-2017
Ocena:
Z zakupem fotelika nie miałam dużego problemu, bo kupiłam go razem z wózkiem, mam model Vicco Adamex z możliwością wpięcia fotelika. Jeżeli chodzi o jakość wykonania to jest na plus, fotelik jest bezpieczny, posiada mocowanie ISOFIX, poza tym to polska produkcja, także na miejscu jest serwis.
22-11-2016
Ocena:
Mu kupiliśmy jako pierwszy od firmy Concord - Air Safe. Firma robi bardzo porządne foteliki, mają innowacyjne rozwiązania a ten nasz jest bardzo leciutki - niecałe 3 kilo co przekłada się na wygodę. A w testach bezpieczenstwa bardzo dobrze wypada :)
03-04-2016
Ocena:
dla mnie sprawdzona marką jest Graco. Teraz wprowadzili na rynek rewelacyjny fotelik dla maluchów Graco Milestone. RObi wrażenie bo jest z przedziału 0-36. Jeszcze takiego nie widziałam
26-09-2015
Ocena:
Witam,Polecamy markę Cybex
22-09-2015
Ocena:
A która marka fotelików jest najlepsza?
noworodek

Wyprawka dla noworodka do domu, czyli co potrzebne dla noworodka w domu?

2022-05-01
Jakie łóżeczko? Ile śpioszków? Czy laktator jest niezbędny? Każda mama, która kompletuje wyprawkę dla noworodka, zadaje sobie te i podobne pytania. Odpowiemy na nie w tym tekście – sprawdź, jak powinna wyglądać kompletna wyprawka dla noworodka do domu.
niemowlak

Jakie zabawki dla noworodka wybrać?

2022-04-26
Wybierasz się w odwiedziny do noworodka i chcesz sprawić maluszkowi prezent? A może kompletujesz zabawki dla własnego dziecka? Niezależnie od okoliczności, przyda ci się kilka informacji oraz inspiracji. Dowiedz się, jakie zabawki dla noworodka są najbezpieczniejsze i zapoznaj się z naszą listą propozycji.
Ranking chust

Ranking chust do noszenia dzieci

2022-04-22
Chusty do noszenia dzieci już od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem rodziców – bardzo ułatwiają opiekę nad maluszkiem oraz praktykowanie tzw. rodzicielstwa bliskości. Jeśli jednak nie jesteś przekonany do zakupu takiego produktu, koniecznie poznaj wszystkie zalety jego używania, które przedstawiamy poniżej. Wyjaśniamy również, czym powinna charakteryzować się najlepsza chusta do noszenia dziecka i którą warto kupić.
ranking wózków terenowych

Ranking wózków terenowych

2022-03-27
Wózek, który świetnie sprawdza się w mieście, w trudnym terenie może okazać się kłopotliwy. Jeżeli więc bardzo lubisz spacerować po lasach czy drogach szutrowych, koniecznie zerknij na nasz ranking wózków terenowych – pomożemy ci wybrać model do „zadań specjalnych”.
Ranking nosidełek

Ranking nosidełek. Jakie najlepsze?

2022-03-24
Jeśli twoje dziecko potrafi już samodzielnie trzymać prosto główkę i siedzieć, możesz nosić je w nosidle. Pamiętaj jednak, że musi być to produkt ergonomiczny, czyli taki, w którym niemowlę będzie przyjmowało fizjologiczną pozycję. Aby było ci łatwiej kupić właśnie taki model, przygotowaliśmy małe wsparcie – ranking nosidełek.
jaki materac dla noworodka

Jaki materac dla noworodka wybrać?

2022-03-10
Kupując łóżeczko dla niemowlaka, musisz rozważyć nie tylko jego wygląd i dodatkowe funkcje, ale także rodzaj materaca – musi stanowić on odpowiednie podparcie dla delikatnego kręgosłupa dziecka. Sprawdź, jaki materac dla noworodka i niemowlęcia zapewni mu zdrowy rozwój oraz komfortowy sen.
praktyczna torba do wozka

Jaka praktyczna torba do wózka?

2022-03-08
Praktyczna torba do wózka może w znacznym stopniu ułatwić młodej mamie opiekowanie się maluszkiem poza domem, dlatego jej wybór powinien być dokładnie przemyślany. Podpowiadamy, czym powinien cechować się dobry produkt i które modele są godne uwagi.