Data publikacji:

Książeczka sensoryczna – jaką wybrać dla niemowlaka?

Zastanawiasz się, co kupić swojemu dziecku jako pierwszą zabawkę? A może idziesz do znajomych, żeby po raz pierwszy zobaczyć nowo narodzonego bobasa? Warto by było przynieść ze sobą jakiś interesujący prezent! Książeczka sensoryczna będzie idealnym rozwiązaniem. Pozwala na angażowanie zmysłów dziecka od pierwszych miesięcy życia i można z niej korzystać z powodzeniem przez 1. rok życia. A czasem i dłużej.
Cute caucasian several days old newborn sleeping on white blanket hugging toy, teddy bear at home

Co daje książeczka sensoryczna dla niemowlaka?

Głównym zadaniem książeczek sensorycznych jest oddziaływanie na zmysły dziecka. Książeczki sensoryczne są zaprojektowane w taki sposób, aby oddziaływały jednocześnie na kilka różnych zmysłów. Poszczególne strony zawierają interaktywne elementy, które angażują dzieci do aktywnej zabawy. Takie elementy to ruchome części, wypukłości, szeleszczące fragmenty materiału czy guziki do naciskania. Książeczki zachęcają do eksploracji, rozwijając jednocześnie zdolności manualne, poznawcze, a w dalszej kolejności myślenie przyczynowo-skutkowe. Pomagają również w procesie integracji sensorycznej.

Integracja sensoryczna u niemowlaka

Integracja sensoryczna odgrywa kluczową rolę w rozwoju niemowlaka. To proces, w którym mózg uczy się rozumieć i reagować na bodźce dochodzące z zewnątrz. Jest kluczowy do prawidłowego rozwoju dziecka. Integracja sensoryczna zaczyna się już w okresie płodowym, ale ważne jest, aby ją kontynuować po narodzinach dziecka.
Zaburzona integracja sensoryczna może prowadzić do niewłaściwego interpretowania bodźców, a mózg ma problemy z poprawnym przetwarzaniem informacji. Dzieci mogą odczuwać stres, są nadwrażliwe lub mają problemy z koordynacją ruchową. Żeby do tego nie dopuścić, ważna jest stymulacja zmysłów od pierwszych miesięcy życia. I właśnie tutaj z pomocą przychodzi książeczka sensoryczna, która pomaga dziecku w prawidłowym odbieraniu bodźców wizualnych, dotykowych oraz dźwiękowych, zapewniając prawidłowy rozwój.

Od kiedy dziecko może zacząć używać książeczki sensorycznej?

Niemowlaki z książeczki sensorycznej mogą korzystać już w pierwszych miesiącach życia. Zazwyczaj ok. 3 miesiąca niemowlęta zaczynają być bardziej świadome otaczającego świata, a także aktywniej reagują na bodźce z zewnątrz. I to właśnie wtedy można zacząć zabawę z wykorzystaniem książeczki sensorycznej. Ważne jednak, aby książeczkę dopasować do danego etapu rozwoju dziecka.

0–3 miesiące

W pierwszych 3 miesiącach życia dziecko nie ma jeszcze w pełni rozwiniętych zmysłów wzroku oraz słuchu. Rozróżnia wówczas jedynie kontrastowe kolory. Sprawdzą się więc książeczki z kontrastowymi kolorami, np. czarno-biało-czerwone, które wspomogą rozwój wzroku. W tym okresie nie należy stosować żadnych zabawek dźwiękowych, żeby nie uszkodzić słuchu malucha. Pamiętaj, że dziecko przez pierwsze 3 miesiące głównie śpi, a jak nie śpi, to zazwyczaj je lub załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Książeczka w tym okresie może być dodatkiem, ale będzie to całkowicie naturalne, jeżeli niemowlak nie będzie na nią zwracał uwagi.

3–6 miesięcy

W tym wieku dzieci intensywnie eksplorują świat przy pomocy dotyku. Książeczka dla niemowlaka, który skończył 3 miesiące, powinna zawierać elementy o różnorodnej teksturze, które dziecko będzie mogło dotykać, ucząc mózg nowych kształtów. Idealnie sprawdzą się miękkie materiały, szorstkie powierzchnie, szeleszczące elementy, a także fragmenty tkanin lub tasiemek o różnej teksturze, które dziecko będzie mogło chwytać. Im bardziej różnorodny materiał, tym lepiej. Sprawdzą się również książeczki z kontrastowymi kolorami. W tym okresie dzieci zaczynają również reagować na dźwięki, więc książeczka może mieć wbudowane piszczałki, grzechotki czy szeleszczące kartki.

6–12 miesięcy

W tym okresie niemowlaki zaczynają rozumieć proste związki przyczynowo-skutkowe. Wykorzystują rączki do naciskania, przesuwania czy popychania różnych przedmiotów, badając i ucząc się w ten sposób otoczenia. Idealne będą np. książeczki z okienkami lub drzwiczkami do zamykania, przesuwającymi się zwierzętami lub postaciami czy pojawiające się i znikające słońce, gwiazdy lub księżyc. Takie książeczki mogą zawierać również proste historyjki, takie jak np. kąpiel, jedzenie obiadu czy pójście na spacer. Ważne, żeby były oparte na sytuacjach z codziennego życia. Na tym etapie sprawdzą się również książeczki z elementami opisywanymi dla młodszych dzieci, takimi jak kontrastowe obrazki, powierzchnie o różnych teksturach czy proste dźwięki.

Książeczka sensoryczna – na co zwrócić uwagę?

Książeczka, z którą będzie mieć kontakt kilkumiesięczne dziecko, przede wszystkim musi być bezpieczna. Oznacza to, że musi być wykonana z bezpiecznych i miękkich materiałów. Dziecko po ukończeniu 3. miesiąca życia i rozpoczęciu ząbkowania może wkładać różne przedmioty do ust, dlatego ważne jest, aby książeczka nie była wykonana ze zbyt twardego materiału i nie miała kanciastych zakończeń. Nie chcemy, aby niemowlak zrobił sobie krzywdę! Poszczególne elementy powinny być również dobrze przymocowane, żeby nie oderwały się zaledwie po kilku użyciach.
Równie ważne jest miejsce, gdzie kupujemy zabawki dla dziecka. Kupno z nieznanego lub podejrzanego sklepu może oznaczać, że materiały, z których wykonane są zabawki, nie mają odpowiednich atestów i zawierają szkodliwe substancje. Nie warto oszczędzać często tylko kilku złotych, narażając tym samym niemowlaka na ryzyko wysypki czy nawet zatrucia.
Dobrym rozwiązaniem będzie również delikatne przemycie książeczki wodą z niewielką ilością mydła przed podaniem jej dziecku po raz pierwszy.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.