Data publikacji:

Krostki na policzkach u dziecka: przyczyny i leczenie

Dziecko w okresie niemowlęcym narażone jest na szereg różnych schorzeń, które mogą okazać się bardziej lub mniej poważne. Każda zmiana skórna, która pojawia się na delikatnej skórze dziecka, wywołuje lęk u rodziców. Zmiany skórne, które można zauważyć na skórze dziecka, mogą przybierać różne formy: wysypki, zaczerwienienia, malutkie krostki, obrzęki lub inne. Przyczyny powstania takich problematycznych stanów mogą być różne, dlatego w przypadku zaawansowanego rozwoju takiego schorzenia należy udać się do lekarza specjalisty zajmującego się leczeniem skóry niemowląt. Chociaż pojawiające się na policzkach dziecka krostki nie zawsze muszą zwiastować rozwój poważnej choroby, to lepiej ich nie ignorować i podjąć kroki w celu zniwelowania takiego stanu.

krostki na policzkach u dzieci

Krosty na policzkach u dziecka — przyczyny

Krostki pojawiające się na policzkach to częste schorzenie, które dotyka dzieci, szczególnie te w wieku niemowlęcym. Wysypka na twarzy dziecka może mieć różne powody. Za krostki odpowiedzialna może być alergia, rozwój choroby skórnej, czynniki mechaniczne lub wiele innych powodów.

W przypadku zaobserwowania rozwoju takiego schorzenia na skórze dziecka, należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże określić przyczynę problemu oraz zaplanuje leczenie i zapobieganie nawrotom wysypki. Pojawienie się krostek na delikatnej skórze twarzy dziecka może być spowodowane alergią pokarmową, rozwojem atopowego zapalenia skóry, rozwojem trądziku niemowlęcego lub rumienia zakaźnego.

Krostki na policzkach u niemowlaka — rodzaje

Liczne krostki pojawiające się na policzkach niemowlęcia lub małego dziecka wywołują strach u rodziców, szczególnie tych, którzy doczekali się pierwszego potomka. Chociaż wysypka lub inne problemy skórne nie muszą oznaczać rozwoju poważnej choroby, to w momencie zaobserwowania jakichkolwiek zmian na delikatnej skórze twarzy należy udać się do lekarza w celu zbadania przyczyny i zaplanowania odpowiedniej terapii leczniczej. Problemy skórne na twarzy dziecka mogą mieć różne przyczyny, objawy i wygląd. Wśród najczęściej występujących u dzieci problemów skórnych, które objawiają się wysypką na policzkach, wyróżnia się:

  • Trądzik noworodkowy i niemowlęcy — zmiany skórne, które objawiają się wysypką na twarzy niemowlęcia, mogą być oznaką rozwoju trądziku. Problem trądziku niemowlęcego dotyka około 20% dzieci. Wykwity trądziku, które pojawiają się na twarzy, mogą przyjmować postać nieregularnych krostek, zaskórników, krostek i guzków podskórnych oraz grudek. Trądzik niemowlęcy zazwyczaj ustępuje samoistnie po około 2 lub 3 miesiącach, dlatego zazwyczaj nie wprowadza się specjalistycznego leczenia. Nie oznacza o jednak, że nie należy konsultować takich zmian skórnych z lekarzem. Aby złagodzić rozwój zmian skórnych, warto zrezygnować ze stosowania do pielęgnacji dziecka olejków mineralnych. Powstałych zmian skórnych nie należy rozdrapywać, wyciskać ani poddawać innym czynnikom mechanicznym.
  • Rumień zakaźny — to również często występująca choroba u dzieci w wieku niemowlęcym. Rumień zakaźny to choroba wirusowa, której początkowe objawy podobne są do objawów przeziębienia. Na początku choroby pojawia się gorączka, wydzielina z nosa oraz ogólne złe samopoczucie dziecka. Po około 2-3 dniach od pierwszych objawów pojawia się na twarzy dziecka charakterystyczna, czerwona wysypka, a skóra wokół warg wyraźnie blednie. Objawy wysypki z czasem mogą rozprzestrzenić się na całe ciało, czemu często towarzyszy problematyczny świąd. Choroba trwa około 3 tygodnie, jednak warto skonsultować stan skóry dziecka z lekarzem.
  •  Wysypka jako skutek infekcji — organizm dziecka nie ma tak dobrze rozwiniętego układu odpornościowego, dlatego jest znacznie bardziej podatny na różnego rodzaju wirusy i infekcje. Rozwojowi infekcji wirusowej często towarzyszą, oprócz takich objawów jak gorączka, kaszel, katar, także objawy skórne, na przykład wysypki. Przyczyną problemów skórnych na twarzy dziecka, które zmaga się z infekcją, może być gorączka. W wyniku podwyższonej temperatury ciała, dziecko poci się dużo bardziej niż zwykle, a nadmiar potu na twarzy może doprowadzić do rozwoju wysypki.

Krostki na twarzy dziecka a alergie pokarmowe

Za powstawanie na twarzy różnego rodzaju zmian dermatologicznych może być odpowiedzialna alergia pokarmowa wynikająca z kontaktu z alergenem, dlatego tak ważne jest skrupulatne monitorowanie podawanych dzieciom pokarmów i ich składów. Niemowlęta i małe dzieci często cierpią na różne alergie pokarmowe, które mogą ustąpić z wiekiem. Alergie pokarmowe u noworodków i niemowląt dotyczą zarówno dzieci karmionych naturalnie, jak i tych spożywających mleko modyfikowane.

W tym przypadku uczulającym składnikiem jest najczęściej białko mleka krowiego. Więcej alergii pokarmowych ujawnia się podczas rozszerzania diety, dlatego ważne jest, aby każdy kolejny produkt podawać dziecku po kolei i obserwować reakcje organizmu dziecka. Do najczęściej uczulających produktów zaliczają się: jajka, ryby i orzechy. Reakcje alergiczne na działanie uczulającego produktu mogą być różne: wysypka, krosty i świąd skóry twarzy i ciała, obrzęk języka i warg, trudności z oddychaniem, nudności, wymioty i biegunka. W wyniku wystąpienia reakcji alergicznej należy zgłosić się do lekarza, który poda odpowiednie leki.

Prosaki — białe krostki na twarzy dziecka

Prosaki to małe, białe grudki, które osiągają rozmiar około 1-2 mm. Pojawiają się na skórze dziecka zazwyczaj w okolicy nosa. Problem prosaków dotyka około 40% noworodków i niemowląt, więc jest częstą przypadłością u dzieci w tym wieku. Prosaki to krostki, które nie są groźne dla zdrowia dziecka, dlatego nie wymagają żadnego leczenia.

Zdjęcie: Image-Source/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!