Data publikacji:

Pierwszy kubeczek

Autor: Agnieszka Pytlińska

Patrzysz z zachwytem jak Twój maluch się rozwija i zdobywa coraz to nowe umiejętności. Jeszcze kilka miesięcy temu nie potrafił siedzieć, a dziś już chodzi. Niedawno ssał tylko pierś, a teraz ... Ma pierwsze ząbki, próbuje jeść to co inni domownicy. Może nadszedł czas na pierwszy w jego życiu kubeczek?

 

pierwszy-kubek-550x350

 

Kiedy nadchodzi czas na pierwszy kubeczek?

Część lekarzy uważa, że aby dziecko nie straciło prawidłowego odruchu ssania, już niemal od urodzenia powinno się mu podawać picie z łyżeczki lub kubka dla dzieci. Ich zdaniem picie z butelki rozleniwia dziecko, co z kolei ma wpływ na to, że samo rezygnuje z piersi. Tyle naukowych teorii. W praktyce maluchy zaczynają dość nieporadne próby picia z kubeczka w okolicy pierwszych urodzin.

 

Zwykły czy niekapek?

Wraz z podjęciem postanowienia o usamodzielnieniu malca w zakresie korzystania z kubeczka pojawia się kolejny problem - jaki on powinien być. Czy wystarczy zwyczajna szklanka z nietłukącego się szkła czy raczej powinien być z plastiku, zwykły czy niekapek, a może bidon ze słomką? Co więcej wchodząc do sklepu przed oczami pojawia się nam cała masa różnych naczyń dla maluchów. Co najlepiej wybrać?

 

Postaw na naukę, a nie wygodę

Warto pamiętać, że nauka picia z kubeczka nie jest sztuką prostą. Wielu rodziców, aby ułatwić ją szkrabowi naukę kubeczki niekapki. Zmniejszają one znacznie ilość rozlewanych napojów, ale z drugiej strony część z nich bardziej przypomina butelkę niż kubek.

Kubki niekapki dostępne w sklepach są bardzo różne. Wybierając spośród nich, powinnaś zwrócić uwagę na to, by jak najbardziej przypominał zwyczajny kubek. Ustnik nie powinien znajdować się pośrodku wieczka, ponieważ malec w ten sposób nie nauczy się korzystania z „dorosłej” szklanki. Najlepiej też jeśli ustnik nie będzie wystawał, ponieważ w przeciwnym wypadku tak naprawdę zmienia się jedynie położenie „smoczka”, a nie wykształca umiejętność picia.

Dlatego też dobrym pomysłem jest posiadanie kubeczka niekapka, który świetnie się sprawdzi na spacerze, ale w domu znacznie lepiej korzystać z takiego zwyczajnego. Wprawdzie wokoło malucha będzie niejednokrotnie mokro, a ubranka po wypiciu soku trzeba od razu wyprać, ale za to brzdąc szybko opanuje umiejętność picia z „dorosłego” kubka.

 

Zdjęcie:Fotolia fot. by © Melastmohican


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
23-11-2018
Ocena:
My mieliśmy do czynienia z dwoma niekapkami (oba od marki NUK) – pierwszy był plastikowy z uchwytami dla mniejszego dziecka, a drugi był właśnie ze słomka i tutaj zaczęła się prawdziwa nauka picia
27-04-2015
Ocena:
u nas niekapek pojawil sie gdy maly mial jakies 6 miesiecy, mielismy ten z akuku z miekkim ustnikiem, troche czasu minelo zanim maluch nauczyl sie samodzielnie z niego korzystac, najpeirw musial sie z nim oswoic :)
butelka dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka z wolnym przepływem?

2022-06-11
Próbujesz wybrać butelkę dla noworodka i nie wiesz, co wybrać? To zrozumiałe – oferta artykułów dla dzieci jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy ci, czym mogą różnić się poszczególne z nich i czym powinna cechować się dobra butelka dla noworodka z wolnym przepływem.
owoce i warzywa dla dzieci

Od kiedy można dawać surowe owoce i warzywa dla niemowlaka?

2022-05-04
Rozszerzanie diety dziecka jest dla rodzica bardzo emocjonującym momentem. Niemowlak, który do tej pory pił wyłącznie mleko, przechodzi do następnego etapu rozwoju, co wiąże się z wieloma nowymi doznaniami. Mama i tata zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej wprowadzać nowe posiłki, a jednym z dylematów z tym związanych jest pytanie, od kiedy podawać surowe owoce dla niemowlaka, a także czy kolejność wprowadzania poszczególnych warzyw i owoców ma znaczenie.
dziecko jedzace lyzeczka

Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką?

2022-04-25
Jaka pierwsza łyżeczka dla niemowlaka jest najlepsza? Ważna jest nie tylko technika i odpowiednie podejście do maluszka, ale także łyżeczka i miseczka, która nie zniechęci dziecka do samodzielnego nabierania pokarmu. Sprawdź, jak podejść do tematu i jak nauczyć dziecko jedzenia z łyżeczki oraz jak nauczyć maluszka jedzenia łyżeczką samodzielnie.
uczulenie na mleko modyfikowane

Uczulenie na mleko modyfikowane: jakie są objawy?

2022-03-23
U małych dzieci dość często występuje uczulenie na mleko modyfikowane, a dokładnie – na białko mleka krowiego zawarte w mieszankach. Sprawdź, jakie są objawy tego typu alergii i co robić, gdy wystąpią u niemowlęcia.
orzechy

Od kiedy orzechy dla niemowlaka?

2022-03-03
Przez wiele lat lekarze pediatrzy i dietetycy zalecali, aby wprowadzać orzechy do diety dziecka najwcześniej po ukończeniu przez nie drugiego lub nawet trzeciego roku życia. Jednak aktualne wytyczne mówią coś zupełnie innego. Sprawdź, czy orzechy dla niemowlaka to dobry pomysł i w jaki sposób je wprowadzać.
karmienie mieszane

Karmienie mieszane noworodka – wszystko, co powinnaś wiedzieć

2022-02-27
Karmienie mieszane to rodzaj karmienia, który polega na podawaniu dziecku mleka naturalnego oraz mleka modyfikowanego. Taki sposób karmienia jest dość często wybierany przez matki – z różnych powodów. Jeśli i ty się na niego zdecydowałaś, sprawdź o czym musisz pamiętać i jaki to może mieć wpływ na kolki lub kupki niemowlęcia.
jajko dla niemowlaka

Jajko dla niemowlaka – jak podawać?

2022-01-26
Jajka mają bardzo dużo witamin i minerałów, dlatego dość szybko powinny znaleźć się w diecie dziecka – jeszcze zanim ukończy ono pierwszy rok życia. Rozszerzanie diety o ten produkt budzi jednak wiele pytań rodziców. W tym tekście postaramy się na nie odpowiedzieć – dowiesz się na przykład, kiedy podawać jajko dla niemowlaka, jak często to robić i czy taki maluszek może jeść jajka na miękko.