Pierwszy kubeczek

Data:

Patrzysz z zachwytem jak Twój maluch się rozwija i zdobywa coraz to nowe umiejętności. Jeszcze kilka miesięcy temu nie potrafił siedzieć, a dziś już chodzi. Niedawno ssał tylko pierś, a teraz ... Ma pierwsze ząbki, próbuje jeść to co inni domownicy. Może nadszedł czas na pierwszy w jego życiu kubeczek?

 

pierwszy-kubek-550x350

 

Kiedy nadchodzi czas na pierwszy kubeczek?

Część lekarzy uważa, że aby dziecko nie straciło prawidłowego odruchu ssania, już niemal od urodzenia powinno się mu podawać picie z łyżeczki lub kubka dla dzieci. Ich zdaniem picie z butelki rozleniwia dziecko, co z kolei ma wpływ na to, że samo rezygnuje z piersi. Tyle naukowych teorii. W praktyce maluchy zaczynają dość nieporadne próby picia z kubeczka w okolicy pierwszych urodzin.

 

Zwykły czy niekapek?

Wraz z podjęciem postanowienia o usamodzielnieniu malca w zakresie korzystania z kubeczka pojawia się kolejny problem - jaki on powinien być. Czy wystarczy zwyczajna szklanka z nietłukącego się szkła czy raczej powinien być z plastiku, zwykły czy niekapek, a może bidon ze słomką? Co więcej wchodząc do sklepu przed oczami pojawia się nam cała masa różnych naczyń dla maluchów. Co najlepiej wybrać?

 

Postaw na naukę, a nie wygodę

Warto pamiętać, że nauka picia z kubeczka nie jest sztuką prostą. Wielu rodziców, aby ułatwić ją szkrabowi naukę kubeczki niekapki. Zmniejszają one znacznie ilość rozlewanych napojów, ale z drugiej strony część z nich bardziej przypomina butelkę niż kubek.

Kubki niekapki dostępne w sklepach są bardzo różne. Wybierając spośród nich, powinnaś zwrócić uwagę na to, by jak najbardziej przypominał zwyczajny kubek. Ustnik nie powinien znajdować się pośrodku wieczka, ponieważ malec w ten sposób nie nauczy się korzystania z „dorosłej” szklanki. Najlepiej też jeśli ustnik nie będzie wystawał, ponieważ w przeciwnym wypadku tak naprawdę zmienia się jedynie położenie „smoczka”, a nie wykształca umiejętność picia.

Dlatego też dobrym pomysłem jest posiadanie kubeczka niekapka, który świetnie się sprawdzi na spacerze, ale w domu znacznie lepiej korzystać z takiego zwyczajnego. Wprawdzie wokoło malucha będzie niejednokrotnie mokro, a ubranka po wypiciu soku trzeba od razu wyprać, ale za to brzdąc szybko opanuje umiejętność picia z „dorosłego” kubka.

 

Zdjęcie:Fotolia fot. by © Melastmohican

Komentarze
Dodaj komentarz
23-11-2018
Ocena:
My mieliśmy do czynienia z dwoma niekapkami (oba od marki NUK) – pierwszy był plastikowy z uchwytami dla mniejszego dziecka, a drugi był właśnie ze słomka i tutaj zaczęła się prawdziwa nauka picia
27-4-2015
Ocena:
u nas niekapek pojawil sie gdy maly mial jakies 6 miesiecy, mielismy ten z akuku z miekkim ustnikiem, troche czasu minelo zanim maluch nauczyl sie samodzielnie z niego korzystac, najpeirw musial sie z nim oswoic :)