Data publikacji:

Zaczynamy wprowadzać nowe pokarmy

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Współcześnie wiele mówi się o rozszerzaniu diety dziecka. Młode mamy mają świadomość czym jest ekspozycja na gluten, jak istotne jest podawanie warzyw i owoców pochodzących z pewnych źródeł oraz wiedzą czym jest nietolerancja pokarmowa. Jednakże natłok informacji sprawia, że mimo dość dużej wiedzy kobiety czują się zagubione. Jak rozpoznać najlepszy moment na podanie pierwszych, niemlecznych produktów?

 

Karmienie naturalne kontra mleko modyfikowane

Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się jego potrzeby żywieniowe, a moment wprowadzenia kolejnych składników do diety dziecka w dużej mierze uzależniony jest od zdrowia i sposobu karmienia maluszka. Niemowlęta będące na piersi pierwsze, nowe smaki poznają tuż po ukończeniu 6. miesiąca życia. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym warzywami i owocami mogą delektować się już miesiąc wcześniej. Do rozszerzenia niemowlęcej diety warto dobrze się przygotować. Niezwykle istotnym jest by serwowane warzywa i owoce pochodziły z pewnego źródła. Nie należy też zapominać o zapisywaniu reakcji maluszka na nowy smak. Ile maluszek zjadł? Czy był zadowolony?  Czy nie wystąpiła reakcja alergiczna?

 

Klub Mamy Radzą

Przed podaniem dziecku nowych produktów należy dokładnie zastanowić się czy to odpowiedni moment na rozszerzanie diety. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalistów i bardziej doświadczonych mam. Przyłączając się  do Klubu Mamy Radzą początkująca mama zyskuje wiele udogodnień: wsparcie innych kobiet, darmowy poradnik żywienia małego dziecka „Plan 5 kroków rozszerzania diety” oraz darmowe próbki posiłków dla maluszków marki BoboVita. Korzystając z zaawansowanego kalendarza żywienia oraz mając solidne  wsparcie mam i ekspertów  łatwiej dobrze zaplanować menu maluszka. Na koniec nie pozostaje nic innego jak baczne obserwowanie potrzeb maleństwa.

 

Czy moje dziecko jest gotowe na nowe produkty?

Niemowlęta mają swoje sposoby by pokazać rodzicom, że najwyższa pora na wprowadzenie posiłków uzupełniających. Mniej więcej w 5-6 miesiącu życia maluch zaczyna wysyłać bardzo widoczne sygnały. Jedne dzieci ssą pięść, inne budzą się z płaczem w nocy, mają wzmożony apetyt i są głodne zaraz po wypiciu sporej porcji mleka. Świadomie interesują się tym co znajduje się na talerzach rodziców i z wielką ochotą włożyłyby do buzi coś smacznego.

I jeszcze jedna cenna uwaga. Porcje powinny być niewielkie. Mały brzuszek jest bardzo wrażliwy, a  pierwsze warzywne posiłki są dla niemowlęcego organizmu ogromną rewolucją.

Komentarze
23-09-2020
Ocena:
u nas w rozszerzaniu diety sprawdziły się kaszki, a potem słoiczki Holle. Dziecko było na mleku modyfikowanym też Holle więc był to dla nas naturalny wybór. niektóre smaki smakowały lepiej, niektóe gorzej, ale generalnie nie było żadnych problemów brzuszkowych, także bardzo polecam :)
mleko roślinne

Jakie mleko roślinne dla niemowlaka? Czy jest zdrowe? Od kiedy?

2021-10-14
Najlepsze mleko dla niemowlęcia to zawsze mleko mamy. Co jednak, jeśli młoda mama nie chce lub nie może karmić piersią? Czy w takiej sytuacji trzeba podawać niemowlęciu mieszankę modyfikowaną, czy może jednak lepsze będą napoje roślinne? Sprawdź, kiedy sięgnąć po mleko roślinne dla dzieci i które warto wybrać.
jedzące dziecko

Wprowadzanie glutenu w diecie niemowlaka. Jakie kaszki?

2021-10-13
Gluten to białko roślinne występujące w ziarnach niektórych zbóż (m.in. w pszenicy, życie czy owsie), a co za tym idzie – w produktach zawierających ziarna zbóż. Gluten powinien zostać podany dziecku jeszcze w pierwszym roku życia, ale jako że jest to składnik alergizujący, trzeba robić to ostrożnie. Sprawdź, jak powinno przebiegać wprowadzanie glutenu i w jakich produktach podawać go dziecku.
krzesłko

Jakie krzesełko do karmienia wybrać?

2021-08-24
Gdy noworodek staje się kilkumiesięcznym dzieckiem, wielu rodziców zastanawia się, jakie krzesełko do karmienia wybrać. Im dziecko jest starsze, tym bardziej jego dieta staje się bogatsza i różnorodna. Powolne wprowadzanie nowych produktów zamienia się w jedzenie pełnych posiłków. I właśnie dlatego głowimy się, jakie krzesełko wybrać, by było bezpieczne, łatwe w użytkowaniu i komfortowe dla maluszka. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
jaka woda dla niemowlaka

Jaka woda dla niemowlaka będzie najlepsza? Jaka temperatura?

2021-06-05
Czy małe dziecko może pić wodę? Czym powinna cechować się woda mineralna dla niemowlaka i jaką powinna mieć temperaturę? Co z wodą z cukrem – czy należy podawać ją dziecku? Niemal każdy młody rodzic zadaje sobie takie i podobne pytania. Ty też jesteś w tym gronie? Świetnie się składa, bo poniżej znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi.
niemowlę nie chce jeść

Niemowlę nie chce jeść – co zrobić? Co to znaczy?

2021-06-01
Brak apetytu u niemowlaka to problem, który spędza sen z powiek wielu młodym rodzicom. Opiekunowie obawiają się, że zbyt mała ilość spożywanego pokarmu wpłynie negatywnie na zdrowie maleństwa. Boją się, że słabszy apetyt może być wynikiem choroby. Czy tak jest faktycznie? Czy to, że niemowlę mało je powinno zawsze budzić niepokój?
najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

2021-05-25
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
W 7. miesiącu życia dziecka jego dieta wzbogaca się o grosze

Przepisy dla niemowląt po 7 miesiącu życia [PRZEPISY]

2021-03-11
7. miesiąc życia to odpowiedni czas na wprowadzenie do diety dziecka kolejnych nowości. W tym miesiącu wprowadzamy pierwsze przyprawy. Poznaj sprawdzone przepisy kulinarne na dania dla niemowląt.