Zaczynamy wprowadzać nowe pokarmy

Data:

Współcześnie wiele mówi się o rozszerzaniu diety dziecka. Młode mamy mają świadomość czym jest ekspozycja na gluten, jak istotne jest podawanie warzyw i owoców pochodzących z pewnych źródeł oraz wiedzą czym jest nietolerancja pokarmowa. Jednakże natłok informacji sprawia, że mimo dość dużej wiedzy kobiety czują się zagubione. Jak rozpoznać najlepszy moment na podanie pierwszych, niemlecznych produktów?

 

 

Karmienie naturalne kontra mleko modyfikowane

Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się jego potrzeby żywieniowe, a moment wprowadzenia kolejnych składników do diety dziecka w dużej mierze uzależniony jest od zdrowia i sposobu karmienia maluszka. Niemowlęta będące na piersi pierwsze, nowe smaki poznają tuż po ukończeniu 6. miesiąca życia. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym warzywami i owocami mogą delektować się już miesiąc wcześniej. Do rozszerzenia niemowlęcej diety warto dobrze się przygotować. Niezwykle istotnym jest by serwowane warzywa i owoce pochodziły z pewnego źródła. Nie należy też zapominać o zapisywaniu reakcji maluszka na nowy smak. Ile maluszek zjadł? Czy był zadowolony?  Czy nie wystąpiła reakcja alergiczna?

 

Klub Mamy Radzą

Przed podaniem dziecku nowych produktów należy dokładnie zastanowić się czy to odpowiedni moment na rozszerzanie diety. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalistów i bardziej doświadczonych mam. Przyłączając się  do Klubu Mamy Radzą początkująca mama zyskuje wiele udogodnień: wsparcie innych kobiet, darmowy poradnik żywienia małego dziecka „Plan 5 kroków rozszerzania diety” oraz darmowe próbki posiłków dla maluszków marki BoboVita. Korzystając z zaawansowanego kalendarza żywienia oraz mając solidne  wsparcie mam i ekspertów  łatwiej dobrze zaplanować menu maluszka. Na koniec nie pozostaje nic innego jak baczne obserwowanie potrzeb maleństwa.

 

Czy moje dziecko jest gotowe na nowe produkty?

Niemowlęta mają swoje sposoby by pokazać rodzicom, że najwyższa pora na wprowadzenie posiłków uzupełniających. Mniej więcej w 5-6 miesiącu życia maluch zaczyna wysyłać bardzo widoczne sygnały. Jedne dzieci ssą pięść, inne budzą się z płaczem w nocy, mają wzmożony apetyt i są głodne zaraz po wypiciu sporej porcji mleka. Świadomie interesują się tym co znajduje się na talerzach rodziców i z wielką ochotą włożyłyby do buzi coś smacznego.

I jeszcze jedna cenna uwaga. Porcje powinny być niewielkie. Mały brzuszek jest bardzo wrażliwy, a  pierwsze warzywne posiłki są dla niemowlęcego organizmu ogromną rewolucją.

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
23-9-2020
Ocena:
u nas w rozszerzaniu diety sprawdziły się kaszki, a potem słoiczki Holle. Dziecko było na mleku modyfikowanym też Holle więc był to dla nas naturalny wybór. niektóre smaki smakowały lepiej, niektóe gorzej, ale generalnie nie było żadnych problemów brzuszkowych, także bardzo polecam :)