Data modyfikacji:

Czemu noworodek nie chce spać? 10 najczęstszych powodów

Próbowałaś już wszystkiego, a mimo to twoje dziecko wciąż nie chce zasnąć? Domownicy stale chodzą niewyspani przez nowego, małego członka rodziny? Koniecznie przeczytaj ten artykuł – być może umknął ci jeden ze szczegółów, który dla twojego maluszka ma wielkie znaczenie. Odpowiadamy, czemu noworodek nie chce spać i jak sobie z tym poradzić.

Ile powinien spać noworodek?

Zdaniem lekarzy, zdrowy noworodek powinien przesypiać 16-20 godzin w ciągu doby. Jak jednak wie każda mama, nawet jeśli maluszek stosuje się do tej zasady, jego sen jest przerywany. Małe dziecko budzi się na karmienie – również nocą – co 2-3 godziny. Po zaspokojeniu głodu, noworodek zazwyczaj prędko zasypia. Chyba że przyczyną bezsenności jest inny czynnik – a może być ich sporo.

Czemu dziecko nie chce spać? Najczęstsze przyczyny

Załamujesz ręce, bo nie wiesz, czemu twoje dziecko ciągle nie chce spać? Sprawdź, co może być tego przyczyną. Przedstawiamy najczęstsze powody bezsenności u niemowląt oraz sposoby na to, jak sobie z nimi poradzić.

1. Noworodek nie śpi w nocy? Być może jest głodny

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną pobudek nocnych jest, jak wspomnieliśmy, głód. Noworodki mają bardzo małe żołądki, dlatego jednorazowo przyjmują niewielką ilość pokarmu, który szybko się trawi. Nic więc dziwnego, że zaledwie po dwóch godzinach, maluszek może wymagać kolejnego nakarmienia. Jako młoda mama, musisz być na to przygotowana również nocą. Ciekawostką jest to, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym najadają się na dłużej, bo na około 3-4 godziny.

Gdy głodne niemowlę budzi się w nocy i nie chce spać, nakarm je bez zapalania nocnej lampki. Zachowuj się cicho i nie mów do dziecka – wówczas zwiększysz szansę, że po karmieniu szybko zaśnie.

2. Noworodek nie chce spać – przyczyną pełna pielucha

Jeśli płaczący nocą maluszek nie chce jeść, należy sprawdzić zawartość pieluszki. To drugi, najczęstszy powód pobudek u noworodków. Niestety, w przypadku noworodka, nocne przewijanie może być konieczne nawet kilkukrotnie. Jeśli pampers jest pełny, przewiń dziecko, zapalając jedynie małą nocną lampkę, by go nie rozbudzać.

3. Dlaczego niemowlę nie chce spać? Możliwa infekcja

Bezsenność u dziecka może zwiastować, że rozwija się u niego infekcja. Najczęściej jest to niegroźne przeziębienie, manifestujące się m.in. poprzez zatkany nosek. Noworodki nie potrafią oddychać ustami, dlatego nawet niewielki katar znacznie utrudnia im funkcjonowanie. Jak rozpoznać, że dziecko ma zatkany nos? Objawy to wyciek wodnistej wydzieliny, jak również odgłosy sapania podczas oddychania.
Noworodek z katarem nie pozbędzie się wydzieliny samodzielnie – należy mu w tym pomóc. Każda mama powinna mieć w pogotowiu aspirator przeznaczony do oczyszczania dziecięcego noska.

4. Noworodek nie chce spać, bo jest mu za ciepło

Częstym błędem młodych rodziców jest zbyt grube ubieranie noworodków do snu. W efekcie dziecko może budzić się w nocy z przegrzania. Symptomem, że dziecku jest zdecydowanie zbyt gorąco, jest ciepły i spocony kark. Pamiętaj, że maluszek w domu nie musi być ubierany bardzo ciepło: wystarczy body z długimi rękawami i nogawkami oraz cienka czapeczka. W pokoju dziecka powinna panować temperatura nie wyższa niż 20 stopni Celsjusza.

5. Bezsenność u noworodka a tęsknota za mamą

Więź pomiędzy nowo narodzonym dzieckiem a jego mamą jest tak duża, że maluch może budzić się z powodu tęsknoty. W takiej sytuacji utulenie maluszka zwykle wystarczy, by na nowo zasnął.

6. Hałasy w domu i brak snu u noworodka

Słuch u małych dzieci jest bardzo wyczulony, dlatego nawet niepozorne czynności mogą wybudzać je z drzemek. Nie chodzi oczywiście o to, by domownicy chodzili jak na szpilkach, jednak gdy noworodek śpi, warto zrezygnować z głośnego oglądania filmów czy donośnych rozmów.

7. Noworodek nie śpi w nocy przez odparzenia

Jeśli jesteś pewna, że twoje dziecko jest zdrowe, nakarmione i ma odpowiednie warunki do snu, przyjrzyj się jego skórze w okolicach pieluszki. Być może jest ona podrażniona i to właśnie jest przyczyną bezsenności. Skóra noworodka jest niezwykle wrażliwa, dlatego podczas każdego przewijania wymaga starannej pielęgnacji.

Większość małych dzieci choć raz spotyka się z odparzeniami po pieluszce. Postaraj się, aby przy każdym przewijaniu skóra malucha mogła przez kilka minut „pooddychać”. Stosuj dobre kremy i balsamy na odparzenia, najlepiej na bazie emolientów.

8. Nadmiar wrażeń powodem bezsenności

Przez większość dnia byliście poza domem, odwiedzili was krewni, a może wróciliście z wakacji? Każda z podobnych sytuacji może stanowić powód bezsenności niemowlaka. Po dniu pełnym nowych wrażeń, brzdąc może mieć problemy z wyciszeniem. Sposobami na to, aby tego uniknąć, są np. masaż Shantala lub ciepła kąpiel tuż przed snem. W łóżeczku dziecka warto ustawić szumiącą zabawkę, która ułatwi maluchowi opanowanie emocji.

9. Kolka niemowlęca

Większość niemowląt boryka się z kolkami, które wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego. Maluszki podczas karmienia mogą połykać duże ilości powietrza, czego efektem są bolesne dla nich wzdęcia. Kolkę u dziecka rozpoznasz po wzdętym i tkliwym brzuszku.

Aby ulżyć niemowlęciu w kolce, delikatnie masuj jego brzuszek, kierując ruchy od góry do dołu. To ułatwi odprowadzanie gazów. Do mleka możesz dodać również specjalne kropelki na kolki. U starszych niemowląt dobrze sprawdza się herbatka antykolkowa na bazie kopru włoskiego.

10. Niemowlę nie śpi? Może być mu niewygodnie

Na koniec powód, który znacznie utrudniłby sen również dorosłemu. Twojemu dziecku może być po prostu niewygodnie! Źle dobrany materacyk i zbędne przedmioty w łóżeczku mogą być przeszkodami na drodze do miłych drzemek.

Noworodkom najlepiej śpi się na twardych materacykach, bez kołderek i poduszek. Te ostatnie w niektórych sytuacjach mogą być nawet bardzo groźne. Zadbaj o staranny dobór dziecięcego materacyka, a w łóżeczku umieść jak najmniej akcesoriów. Wiele mam noworodków chwali sobie kosz Mojżesza, który dzięki kształtowi, przypomina oseskom warunki panujące w brzuchu mamy.

Niemowlę nie chce spać – kiedy należy się niepokoić?

Powyższe przypadki to zdecydowanie najczęstsze powody bezsenności u małych dzieci. Wystarczy bacznie obserwować dziecko, by zrozumieć, co może przeszkadzać mu w drzemce. Początkowo możesz mieć z tym problemy, jednak bez obaw – trening czyni mistrza.

Są jednak sytuacje, w których bezsenność u noworodka może wiązać się z zagrożeniem jego zdrowia. Jeśli dziecko nie chce spać, a jednocześnie ma gorączkę, jest blade, traci przytomność lub rozpaczliwie płacze, jak najszybciej zadzwoń po pogotowie ratunkowe.

Noworodek nie chce spać – podsumowanie

Jak widzisz powodów, dla których niemowlę nie śpi w nocy, może być naprawdę wiele. Gwarantujemy jednak, że z czasem prędko nauczysz się wyłapywać konkretne sygnały i bez problemu diagnozować przyczyny bezsenności u malucha. Nie zapominaj, że jeśli dziecko nie śpi, gorączkuje i zachowuje się niepokojąco, nie należy zwlekać z wezwaniem pomocy.