Ciąża urojona

Data:

Okres zanikł, zaokrąglił Ci się brzuszek i powiększyły piersi. Co więcej rano dokuczają Ci mdłości i wymioty. Myślisz - nareszcie zaszłam w upragnioną ciążę! Szczęśliwa, idziesz do ginekologa sprawdzić czy wszystko w porządku z Twoim maluszkiem i… dowiadujesz się, że nigdy w ciąży nie byłaś. Była to ciąża urojona.


Czasami kobieta tak bardzo pragnie być w ciąży, że wymyśla ją sobie.

 

Ciąża urojona

Najczęściej zdarza się wtedy, kiedy chęć zajścia w ciążę jest bardzo silna. Dlatego zwykle dotyka kobiet bezpłodnych lub długo starających się o dziecko, u których pragnienie posiadania potomstwa zaczyna bardzo silnie przenosić się na wszystkie sfery życia. Gdy myśli, marzenia i oczekiwania kobiety skupiają się jedynie na poczęciu dziecka. W pierwszym etapie ciąży rzekomej mamy do czynienia z urojeniem, zmianą stanu psychicznego. Kobieta jest całkowicie przekonania, że doszło do zapłodnienia, ale nie ma jeszcze widocznych oznak ciąży.

Oprócz pań walczących z bezpłodnością lub długo starających się o dziecko, drugą grupą silnie podatną na występowanie ciąży urojonej są kobiety cierpiące na tokofobie (strach przed macierzyństwem).

 

Objawy ciąży rzekomej

W organizmie kobiety, u której zaistniała ciąża rzekoma, mimo braku faktycznego zapłodnienia, dochodzi do dalszych zmian. Obserwuje się oznaki ciąży takie jak:

Ponadto, tak jak ciężarne, kobiety z ciążą urojoną miewają one zachcianki i częściej korzystają z toalety. W ich ciele zachodzą somatyczne zmiany narządów płciowych i rodnych. Działanie psychiki jest tak silne, że dojść może nawet do zatrzymania okresu, a bywa, że i do laktacji. Kobiecie wydaje się, że czuje ruchy dziecka.

 

 

Leczenie

Ciąża rzekoma jest silnym zaburzeniem psychicznym, dlatego wymaga natychmiastowego leczenia. Najlepiej, jeśli dojdzie do współpracy ginekologa i psychoterapeuty. Dla kobiety, która czuła w sobie dziecko, informacja o tym, że nigdy go tam nie było, jest ciosem porównywalnym z wiadomością o jego śmierci. Niezbędne jest tu wsparcie partnera i rodziny. Z oczywistych względów taka kobieta jest bardziej narażona na depresję, nerwicę i głębokie zaburzenia osobowości. Nierzadko ma silne poczucie winy lub pokrzywdzenia.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Pexels.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
1-4-2018
Ocena:
Ten problem dotyczy chyba coraz wiekszej liczby mlodych kobiet.
21-8-2017
Ocena:
wow, kiepska sprawa. Współczuję