Data publikacji:

Matką być, czyli co ja sobie w ogóle myślałam!?

Autor: Katarzyna Moryc

Macierzyństwo to przywilej, to pełnoetatowa praca, to stan ducha. Jak wszystko w przyrodzie, ma swoje blaski i cienie. To, czy daje spełnienie zależy od bardzo wielu czynników. Jednym przychodzi łatwiej, innym sprawia nie lada problemy. A jak jest u mnie? Czego oczekiwałam decydując się na bycie mamą i co macierzyństwo przyniosło konkretnie mnie?

 

matką być, kobieta, mama, ciąża

 

Przewrotność losu

Kiedy zaraz po ślubie zaczął spóźniać mi się okres i myślałam, że jestem w ciąży, pierwsze pojawiło się przerażenie. No bo, jak to tak? Teraz? Od razu? A gdzie czas tylko dla nas dwojga? Gdzie wspólne snucie życiowych planów? Gdzie miejsce na odrobinę szaleństwa? Ale gdy okazało się, że to był fałszywy alarm, euforia jakoś się nie pojawiła. Zamiast niej było coś na kształt smutku. Ten smutek przyniósł nagłą życiową mobilizację, bo oboje z M uznaliśmy, że skoro nasza reakcja była taka, a nie inna, to może jednak jesteśmy gotowi na powiększenie rodziny. A że oboje jesteśmy ludźmi czynu, sprawy potoczyły się szybciutko, choć nie aż tak szybko, jak sądziliśmy. 

No właśnie, tu pierwsze spostrzeżenie: kiedy próbujesz zajść w ciążę, wcale (albo po prostu nie zawsze i nie u wszystkich) nie jest to takie proste. Śmialiśmy się z M, że gdybyśmy mieli po 16 lat, pewnie „wstrzelilibyśmy się” za pierwszym razem. Ale nie ma co marudzić, bo i tak poszło nam całkiem sprawnie. 

 

„Magiczne” 9 miesięcy

Ten kto użył słowa „magiczne” do opisania miesięcy oznaczających ciążę, nie miał chyba porannych mdłości. No właśnie - poranne mdłości! Kto, do licha, nazwał je porannymi?!? Przecież bywały dni, gdy niedobrze było mi praktycznie 24 godziny na dobę! A wrażliwość na zapachy? Brak apetytu? Wszechogarniająca senność? Bolesność, czy jak to się ładnie nazywa - tkliwość piersi? 

Dobra, dobra. Powiecie mi pewnie, że to kwestia pierwszego trymestru. Potem jest już tylko lepiej. Oj, tak. Pomijając niektóre kobiety, będące wyjątkiem potwierdzającym regułę, faktycznie mdłości mijają. W ciągu dnia energia do działania też jakby większa, ale popołudnia i wieczory to nadal totalny „zjazd”. 

U mnie, dodatkowo, nasiliła się choroba lokomocyjna, co skutecznie uprzykrzało mi wszelkie, bliższe i dalsze wycieczki. Brzuch, początkowo praktycznie niewidoczny, zaczął „wyłazić”, żeby w końcu urosnąć do niebotycznych rozmiarów. Wiecie jakie to frustrujące nie móc obciąć sobie paznokci u stóp? Albo zawiązać butów? Do tego czasem puchną nogi, albo przynajmniej stopy. I kręgosłup daje o sobie znać. Ciągłe chodzenie na siusiu i niedosyt wygodnego spania to kolejna sprawa. 

Pewnie mogłabym tak wymieniać jeszcze jakiś czas. Niektóre z tych uroków stanu błogosławionego są powszechnie znane, o innych nie mówi się tak często i chętnie. No i pamiętajcie, że wszystko ładnie, pięknie, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Co jakiś czas trzeba znieść badanie krwi, nasiusiać do kubeczka, wypić „przepysznego” drinka z glukozą i cieszyć się urokami tego stanu. 

Gorzej, gdy nie wszystko jest w należytym porządku i na przykład, trzeba leżeć. Możecie mi wierzyć lub nie - przymusowe leżenie wcale nie jest fajne!   

 

Cud życia

Ale niezależnie od tego, jak bardzo uporczywe są mdłości, jak często przytrafiają się wymioty, bóle głowy, albo jak często biega się do toalety, jest coś, co powoduje, że wszystkie te dolegliwości całkowicie tracą na znaczeniu. Nawet to ciągłe leżenie da się znieść. Bo jest ona - świadomość, że dzięki nam powstaje nowe życie! 

I tak, każde USG było tysiąc razy lepsze, niż przedpremierowy pokaz oskarowego hitu. Każde jeszcze bardziej zbliżało nas do maleńkiej istoty, która rosła i rosła, całkowicie zmieniając nasz świat. Poza tym, Młody zaczął być dla mnie „wyczuwalny” - najpierw były to różne bulgotania i takie jakby łaskotki, coś jakby mieć rybki w brzuchu. A potem to już regularne kopnięcia. Ale to fantastyczne uczucie! Pomijając momenty (niestety, wraz z upływem czasu, coraz częstsze) obrywania pod żebra, „skakania” po pęcherzu, obrywania w wątrobę i tak dalej.  Wiecie jak we znaki potrafi dawać się czkawka maluszka, który już ułożył się głową w dół i zaczyna wpasowywać się w kanał rodny? :) 

 

 

Oczekiwanie i....

Przy pierwszej ciąży poród mnie zaskoczył. W sumie, mimo posiadanego doświadczenia i lepszej opieki lekarskiej, można powiedzieć, że zaskoczyły mnie wszystkie trzy. Każdy trochę inaczej. Nie będę się rozpisywała o trudach porodu, bo każda z nas odczuwa to inaczej. Mnie akurat los oszczędził i przeżyłam 3 porody siłami natury, bez znieczulenia. Wszystkie trzy błyskawiczne. Ale rozumiem, że dla niektórych kobiet to, nie bójmy się użyć tego słowa, przeżycie traumatyczne. Dla mnie istotne było to, że na końcu tych zmagań czekała na mnie nagroda w postaci małej, różowej kluseczki. Matka Natura robi swoje, działają hormony, a organizm przestawia się w nowy tryb działania.

 

Matka mode-on, ale...

To doprawdy niesamowite, jak bardzo pojawienie się dziecka na świecie potrafi zmienić kobietę. I to zaledwie w parę godzin. Natura to jednak zmyślne zwierzę i świetnie to wszystko przemyślała. Ale, żeby nie było tak cukierkowo! 

Po pierwszym porodzie myślałam, że coś jest ze mną nie tak. Przecież każda matka spoglądająca na swoje nowonarodzone dzieciątko widzi coś najpiękniejszego w świecie! No właśnie, coś. Gdy patrzyłam na mojego pomarszczonego, umorusanego synka (inna sprawa, że w inkubatorze), czułam morze przepełniającej mnie miłości, ale żebym uważała, że jest piękny? Cudowny owszem, ale śliczny? Raczej niespecjalnie. Czy to znaczy, że jestem wyrodną matką? A może to już początki baby blues'a

Na szczęście, w kolejnych dniach (i przy kolejnych porodach) miałam okazję przekonać się o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie jestem osamotniona w takim myśleniu. A po drugie, po kilku dniach dzieci są już o wiele ładniejsze. Po kilku tygodniach uważałam już, że moje dziecko jest, z pewnością, najpiękniejsze i najdoskonalsze na całym świecie! :) 

 

Zdjęcie: Kaboompics.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.
test ciazowy pozytywny

Test ciążowy pozytywny. Czy na 100% wskazuje ciążę?

2021-08-03
Testy ciążowe cenione są za szeroką dostępność, prostotę działania oraz niską cenę. Czy jednak rzeczywiście można im w 100% zaufać? Czy test ciążowy pozytywny zawsze oznacza ciążę? Jeśli właśnie zobaczyłaś dwie kreseczki albo przymierzasz się do przeprowadzenia testu – koniecznie przeczytaj.