Zakupy w internecie – czym się kierować

Data:

Coraz częściej zamiast zakupów w sklepach tradycyjnych wybieramy te przez internet. Dziś w sieci możemy kupić dosłownie wszystko. Jak jednak nie zginąć w gąszczu sklepów internetowych, ofert promocyjnych i wyprzedaży? I dlaczego zakupy przez internet stały się tak atrakcyjne?

 

zakupy-przez-internet-550x350

 

Zakupy przez internet - zalety

Zakupy przez internet są w wielu przypadkach bardzo dobrym wyjściem:

  • oszczędzają czas. Nie tracimy go na chodzenie po sklepach, a zakup dowolnego produktu trwa dosłownie chwilę. Co więcej nie ma ograniczenia powodowanego godzinami otwarcia sklepu, gdyż wirtualny świat działa całą dobę :)
  • dają większą dostępność towarów. Niezależnie od tego czy mieszkamy w dużym mieście czy maleńkiej wiosce, jeśli dociera do nas internet możemy kupić wszystko, nawet bardzo specjalistyczny sprzęt, czy zagraniczne towary niedostępne w lokalnych sklepach tradycyjnych.
  • sklepy online zazwyczaj oferują dużo niższą cenę niż sklepy stacjonarne. W wirtualnym biznesie najczęściej nie ma takich kosztów jak „czynsz za lokal sklepowy”, ponieważ nie ma konieczności posiadania takowego. Wystarczy biuro, gdzie stoi komputer, magazyn (aczkolwiek większość handlowców zmierza do tego, aby był jak najmniejszy) i pracownik obsługujący sklep. Dzięki temu, pomimo czasami dość wysokiej marży, cena produktu jest i tak niższa niż w sklepie.
  • dają możliwość zwrotu towaru. Zakupy przez interent dają możliwość zwrotu nieużywanego towaru bez podania przyczyny. Na poinformowanie sprzedawcy o odstąpieniu od umowy (koniecznie pisemne) mamy 10 dni. Następnie kolejne 14 na zwrot towaru. Przepisy te nie dotyczą licytacji i części produktów jak np. nagrań audio-wizualnych lub oprogramowania komputerowego po zdjęciu oryginalnego opakowania.
  • dla wielu rodziców są zbawieniem, gdyż eliminują walkę z niegrzecznym dzieckiem w sklepie czy szał przedświątecznych zakupów.

 

Gdzie robić zakupy online?

Robiąc zakupy online nie należy kierować się tylko ceną. Ważne jest również ile dany sklep funkcjonuje na rynku i jaką ma opinię. Na te dwie ostatnie cechy warto zwracać uwagę szczególnie wtedy gdy zamierzamy kupić coś za większą kwotę. W sklepach „realnych” widzimy sprzedawcę, który nam podaje towar i kasuje pieniądze za niego. W świecie wirtualnym tego kontaktu osobistego już nie ma, co niestety dość często prowadzi do nadużyć. Oczywiście nie przekreślajmy w ten sposób wszystkich nowo powstałych firm, ale pewna doza ostrożności nie zaszkodzi. Aby zaciągnąć opinii o danym sklepie online, warto znów zajrzeć do internetu i przejrzeć porównywarki. Często prezentują one opinie klientów o danym sklepie. Po zakupie pamiętajmy aby dodać swoją.

 

Jak wybierać produkt?

Wszystko zależy od tego, co chcemy kupić. Najlepiej przed zakupem online sprawdzić jak produkt wygląda w rzeczywistości. Przykładowo zanim kupimy wybraną lodówkę, możemy się udać do sklepu i ją dokładnie obejrzeć, a dopiero potem kupić w sklepie internetowym za niższą cenę. Jeśli nie ma takiej możliwości należy bardzo dokładnie czytać opisy produktów. Warto jednak pamiętać, że opisy są po to, aby zachęcić do zakupu, więc może się zdarzyć, że nie do końca zgadzają się z rzeczywistością.

 

Co z cenami?

Podczas zakupów w sklepie stacjonarnym wiemy dokładnie ile mamy zapłacić za wybrany przez nas towar. W przypadku sklepów internetowych nie jest to już tak oczywiste. Najniższa cena produktu nie koniecznie musi taką być. Dlatego wybierając sklep, w którym będziemy robić zakupy trzeba najpierw dokładnie przeczytać regulamin. Tam muszą być wypisane wszystkie koszty, które realnie ponosi klient. Wśród dodatkowych opłat są najczęściej: opłata za kuriera, opłata za pakowanie/przygotowanie paczki do wysyłki, opłata za opakowanie. Zanim więc naciśniemy „kup” warto dokładnie przeliczyć, czy cena jest rzeczywiście tak atrakcyjna jak na to wygląda.

 

Zasada ograniczonego zaufania

Przed pierwszym zakupem w wybranym sklepie warto zastanowić się czy płacić przelewem czy może lepiej zapłacić nieco więcej ale za to przy odbiorze. Płatność przelewem pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z przesyłką, ale nie daje gwarancji, że zapłacony towar do nas dotrze. Jeśli zdecydujemy się na zapłatę przy odbiorze koszty wprawdzie wzrosną o kilka złotych, ale zapłacimy za to, co już mamy w ręku. Pamiętajmy także o sprawdzeniu przy odbiorze przesyłki czy paczka nie jest uszkodzona.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Helder Almeida

Komentarze
Dodaj komentarz
31-3-2018
Ocena:
Ja od siebie polecam stronę okazjonerzy.pl codziennie dodają nowe zniżki, wyprzedaże i promocje, korzystam i sporo zaoszczędziłam czasu i pieniędzy :)