Bezbarierowe mieszkanie - przydatne informacje

Data:

Jak zaprojektować mieszkanie przyjazne dla rodziców z małymi dziećmi, osób niepełnosprawnych i tych z trudnością w poruszaniu się? Sprawdź nasze porady i inspiracje dla wszystkich pomieszczeń.
 

Przedsionek

Jeśli udało nam się bezproblemowo dostać aż do mieszkania, należy przyjrzeć się przedsionkowi i zastanowić się, jak go zmodyfikować dla wygody osoby niepełnosprawnej. Jego rozmiar powinien być dostosowany do kierunku otwierania przylegających drzwi. Ich skrzydła nie mogą  naruszać przestrzeni, w której porusza się osoba na wózku. Tak samo, jak w przypadku „zwyczajnych“ mieszkań, w przedpokoju powinno znajdować się lustro, ale jego dolna krawędź nie powinna być niżej niż 400 mm nad podłogą z powodu niebezpieczeństwa jego uszkodzenia przez wózek.

 

Szafy i szafki

Nie wolno zapomnieć, że człowiek poruszający się na wózku inwalidzkim ma ograniczony dostęp do wyżej położonych szafek i półek. W związku z tym powinniśmy zadbać o ich umiejscowienie na odpowiedniej wysokości. Szafy na ubrania powinny być niższe i wyposażone w cokół dla wygodnego podjazdu wózka.  Jeśli chodzi o drzwi, najlepiej sprawdzą się przesuwne, które nie zabierają tak dużo miejsca jak tradycyjne.

 

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, a od jej wyposażenia zależy komfort życia jego lokatorów. Jak urządzić łazienkę, by osoby niepełnosprawne mogły bez przeszkód z niej korzystać?

 

Przestrzeń to podstawa

Najważniejszym czynnikiem, od którego zależy bezproblemowe korzystanie z łazienki, jest odpowiednia ilość przestrzeni. Osoby niepełnosprawne potrzebują miejsca, by móc  swobodnie manewrować wózkiem (średnica obrotu wynosi 1500 mm). Miejsce na wózek powinno być zaprojektowane tak, aby umożliwiało wygodny dostęp do toalety i kabiny prysznicowej. Trzeba również wziąć pod uwagę, czy osoba niepełnosprawna jest samodzielna, czy potrzebuje pomocy asystenta. W tym drugim przypadku powinniśmy pamiętać, by powierzchnia pomieszczenia była odpowiednio większa. Projektując łazienkę dla osoby z ograniczeniami ruchu przede wszystkim bierzmy pod uwagę jej potrzeby i przyzwyczajenia.

 

toaleta dla niepełnosprawnych


 

Elementy wyposażenia

W bezbarierowej łazience powinny się znaleźć specjalnie zaprojektowane sprzęty i akcesoria, które zapewnią komfort jej użytkownikom i ułatwią utrzymanie higieny. Toaleta powinna być wyposażona w uchwyty i poręcze umożliwiające osobom niepełnosprawnym wygodne przejście z wózka na muszlę. Umywalka powinna być zamontowana w taki sposób, aby dało się do niej podjechać na wózku. Najlepszym wyborem będą baterie podtynkowe, które nie zabierają wiele miejsca. Jeśli chodzi o higienę całego ciała, wybór wanny lub prysznica zależy od osobistych preferencji. Każde z nich musi być jednak dopasowane do potrzeb użytkownika.

 

 

Pomieszczenia mieszkalne dla osób niepełnosprawnych są o wiele prostsze do urządzenia niż łazienka, przede wszystkim ze względu na większą powierzchnię. W przypadku salonu czy sypialni musimy jednak pamiętać o kilku istotnych szczegółach, po to by zapewnić mieszkańcom prawdziwy odpoczynek.

 

Salon

Najważniejszym elementem każdego salonu jest strefa gościnna z wygodnym zestawem wypoczynkowym, w której spędzamy mnóstwo czasu w ciągu dnia. Meble do siedzenia nie powinny być zbyt ciężkie, aby łatwo było nimi manewrować. Ponadto powinny również umożliwiać wygodne wstawanie.  Jest to bardzo ważne, ponieważ czynność ta sprawia osobom niepełnosprawnym niemałe problemy. Warto wybrać zatem modele ze stabilnymi podłokietnikami i obiciem z wytrzymałego materiału.

 

 

Sypialnia

Dlatego pomieszczenia kluczową kwestią jest zapewnienie dostatecznej przestrzeni wokół łóżka, aby osoba na wózku z łatwością mogła się do niego dostać. Musimy również wziąć pod uwagę, czy mieszkaniec sypialni, będzie potrzebować pomocy asystenta. Jeśli tak, pamiętajmy, by zapewnić swobodny dostęp do łóżka z obu stron. Mebel ten powinien być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyższy niż tradycyjne modele (najlepiej, by był tak wysoki jak wózek inwalidzki).  Z takiego łóżka będzie się lepiej wstawało także osobom, które poruszają się na własnych nogach.

 

 

Mimo iż korzystanie ze zwyczajnej kuchni to dla osób na wózkach naprawdę trudne zadanie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę aranżując kuchnię?

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich powinny mieć wszystko w zasięgu ręki. Z tego względu najodpowiedniejszym typem kuchni będzie ta w kształcie "L" lub "U".  Elementy wyposażenia kuchni dla osób niepełnosprawnych nie charakteryzują się niczym specyficznym. Naszym zadaniem jest wybrać właściwy model i znaleźć dla niego odpowiednie miejsce.  W przypadku płyty grzewczej zdecydowanie lepszą opcją jest ta zasilana prądem elektrycznym (gazowa może powodować oparzenia podczas przenoszenia ciężkich garnków czy patelni). Zmywarkę do naczyń możemy natomiast umieścić wyżej, aby zapewnić użytkownikom wygodny dostęp bez konieczności schylania się.

 

 

Urządzasz mieszkanie i szukasz inspiracji? FAVI.pl to najpopularniejsza w Polsce wyszukiwarka mebli i dekoracji. Odwiedź stronę i stwórz dom swoich marzeń!

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.