Pies w Sylwestra

Data:

Zdecydowana większość czworonogów boi się huku. Co zrobić, aby choć troszkę złagodzić paniczny strach naszego pupila? Jak pomóc mu przetrwać tą długą noc z głośnymi fajerwerkami i krzykami.

 

pies_sylwester_duze

 

Sylwester to czas zabawy, radości i świętowania, ale czy dla wszystkich? W sylwestrową noc zwierzaki zazwyczaj są zdezorientowane, spanikowane i totalnie przerażone. Niejednokrotnie przytulanie i uspokajanie nie przynosi żadnych efektów, a przestraszony pies trzęsie się ze strachu, szczeka, ujada i próbuje zagrzebać się w najciemniejszą dziurę w domu np. w łazience. Często strachowi towarzyszy biegunka i nietrzymanie moczu.

 

Jak pomóc psu przetrwać sylwestrową noc

 

Pies poczuje się znacznie lepiej jeśli będzie mógł schować się w bezpieczne miejsce. Postaraj się już wcześniej zaobserwować gdzie Twój pupil najchętniej chowa się w chwilach strachu. Jeśli to możliwe przygotuj ten kącik tak, aby był dla czworonoga cichym schronieniem. Postaraj się wytłumić dźwięki obkładając go kocami i poduchami.

Dla niektórych zwierzaków sylwestrowa noc jest niezwykle traumatycznym przeżyciem. Warto zadbać o wyciszenie pomieszczenia w którym przebywa. Jeśli okna i drzwi nie tłumią dobrze hałasów z zewnątrz zawieś w nich grube zasłony lub koce. To powinno troszeczkę pomóc.

  1. Fantastycznym sposobem na zapewnienie psu komfortu psychicznego jest wytłumiona buda lub kojec. Powinna mieć niewielkie, zasłonięte kocem wejście. Postaw ją w ulubionej przez psa części mieszkania jednakże jak najdalej od okien.
  2. Poproś  weterynarza, aby przepisał psu odpowiednie środki uspokajające i podaj mu je zanim sztuczne ognie rozszaleją się na dobre.
  3. Wyjdź z psem na spacer zanim ludzie zaczną świętować na ulicach. Nie zapomnij przypiąć mu do obroży karteczki z adresem i pod żadnym pozorem nie spuszczaj go ze smyczy. W chwilach strachu nawet najgrzeczniejszy zwierzak może uciec.
  4. W sylwestra nie zostawiaj psa samego w domu. Pies, tak samo jak przerażony człowiek, w chwilach silnego stresu potrzebuje towarzystwa. Jeśli Twój  pupil mieszka na dworze na tą noc zabierz go do domu.
  5. Masz jakiegoś zaprzyjaźnionego psa, który nie boi się hałasów? Zaproś go do siebie na noc. Gdy Twój zwierzak zobaczy spokojnego kolegę zapewne sam poczuje się nieco lepiej.
  6. Uważaj na zimne ognie i fajerwerki. Wiele czworonogów próbuje je złapać, a to niestety może się tragicznie skończyć.
  7. Jeśli mimo wszelkich Twoich starań zwierzak i tak będzie spanikowany nie pocieszaj go. Widząc, że ma powód do strachu zapewne jeszcze bardziej wzmocni swoje zachowanie. Postaraj się zachować normalnie, tak jakby huk za oknem nie był niczym nadzwyczajnym.

 

Zdjęcie: Fotolia by © ELPSTOCK All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
12-11-2020
Ocena:
u nas też wlasnie maxi natural. lekka karma i z puszki ją się łatwo wyjmuje. Kupujemy w biedronce
6-7-2020
Ocena:
Nasz psiak jest spokojny, dostaje zawsze przed jakąś imprezą wcześniej jedzenie - karmę maxi natural. Później przeważnie drzemie.