Data publikacji:

Dzień kobiet

Autor: Katarzyna Michniewska

Międzynarodowy Dzień Kobiet na stałe wpisał się do kalendarza dni świątecznych. Co prawda w Polsce nigdy nie był dniem wolnym od pracy, ale przez lata 8 marca Polki mogły liczyć na uznanie panów, goździka, tabliczkę czekolady lub parę rajstop.

 

Dzień kobiet

 

Dzień Kobiet dawniej

Geneza Dnia Kobiet wywodzi się z początków XX wieku, z ruchów feministycznych i robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Początkowo miało niewiele wspólnego z dzisiejszym świętem, a raczej kojarzyło się z demonstracjami i walką o prawa kobiet (lepsze warunki pracy, równouprawnienie kobiet i mężczyzn, czy prawa wyborcze kobiet).

Dzień Kobiet jako święto oficjalnie zatwierdzono w sierpniu 1910 roku uchwałą II Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze. Choć Dzień Kobiet jest stosunkowo młodym świętem to niełatwo jednoznacznie ustalić co dało mu początek.

 

Dzień kobiet na początku XX wieku

Stany Zjednoczone

Jedna z hipotez mówi o 8 marca 1908 roku. W tym dniu pracownice nowojorskiej fabryki tekstyliów urządziły strajk, podczas którego żądały polepszenia warunków pracy oraz zrównania ich pensji do tych otrzymywanych przez mężczyzn. Podczas buntu w zamkniętej przez właściciela fabryce wybuchł pożar, w którym zginęło 129 strajkujących kobiet. Rok później dla upamiętnienia nowojorskiego strajku Socjalistyczna Partia Ameryki zapoczątkowała  obchody Narodowego Dnia Kobiet.


Europa

W Europie po raz pierwszy Święto Kobiet obchodzono 19 marca 1911 roku. W Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Danii był to dzień manifestacji i demonstracji. Niejednokrotne demonstracje te kończyły się interwencjami służb porządkowych lub policji. Skutkiem czego w wielu krajach profilaktycznie zakazano obchodzenia tego dnia. Nie powstrzymało to jednak kobiet. Dwa lata później brytyjskie sufrażystki, w ramach demonstracji swego niezadowolenia wysadziły w powietrze dworek kanclerza Wielkiej Brytanii, Davida Lloyda George'a.


Rosja

Wbrew zakazowi rosyjskiej policji w marcu 1913 roku i 1917 roku nastąpiły masowe strajki i demonstracje kobiet w Sankt Petersburgu. Przerodziły się one w krwawo stłumione rozruchy, na skutek których abdykował car Mikołaj II. Dla ich upamiętnienia w 1922 roku datę Międzynarodowego Święta Kobiet przesunięto z 19 na dzień 8 marca.

Kolebką Dnia Kobiet jest Ameryka, a nie sowiecka Rosja.

 

Dzień Kobiet w czasach PRL

Współcześnie wielu osobom Dzień Kobiet kojarzy się głównie z okresem PRL–u i z wręczanym wtedy masowo – goździkiem. Zgodnie z teorią towarzysza Gomułki, że: "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli" 8. marca w prasie publikowano portrety kobiet pracujących w różnych sektorach gospodarki. W tym dniu pojawiały się również tematyczne artykuły gloryfikujące rolę kobiet w budowaniu gospodarki komunistycznej i przypominające o ich zasługach.

Nagłówki gazet obwieszczały: "Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta", "Tysiące kobiet stają w szeregach przodowników pracy" itd.

Obowiązkowo Święto kobiet obchodzone było w zakładach pracy czy szkołach.. Wręczano paniom rajstopy, ręczniki, kawę, mydła i inne drobne dobra materialne. A więc głównie artykuły deficytowe, które w owym czasie kojarzyły się z luksusem.

 

 

Dzień Kobiet współcześnie

Dziś symboliczny goździk został zastąpiony tulipanem, a rajstopy słodyczami. W dowód uznania w pracy dostajemy  symboliczne kwiaty, a i w domu możemy w końcu liczyć na jakiś bukiet. Na mieście feministki urządzają coroczne manify – demonstracje połączone z happeningami na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.

I choć  współcześnie Święto to jest traktowane nieco z przymrużeniem oka, ba - ma nawet wielu przeciwników (w tym także przedstawicielek płci pięknej), to przecież miło w tym dniu dostać kwiatka do ręki i buziaka w policzek. Jak dla mnie taki dzień możemy obchodzić nawet co miesiąc.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
11-01-2019
Ocena:
Goździki nadal w modzie :)
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.