Karczochowe jajko bukiecik

Data:

Ponieważ święta już tuż tuż, a na stole wielkanocnym nie może zabraknąć kwiatów - chciałam Wam zaprezentować bardzo atrakcyjną ozdobę stołu wielkanocnego - karczoch. Jeśli polubicie karczochy, zobaczcie też jak wyczarować z niego pięknego świątecznego kurczaka.

karczoch

Karczchowe jajo - potrzebne materiały:

  • 1 jajko styropianowe wielkości ok. 12 cm;
  • Wstążeczki atłasowe o szerokości 2,5 cm (ja wykorzystałam 3 kolory: około 1,3m kremowej, 2m zielonej i 1,3m brązowej);
  • Krótkie szpileczki (warto zwrócić uwagę na to, by były ostro zakończone;
  • Kwiatuszkowe pasmanterie do ozdoby.

Tniemy wstążki na około 6,5 cm kawałki i składamy je w rożki/trójkąty (technikę składania dobrze widać na jednym ze zdjęć jajka poniżej). Jeśli wybierzecie grubszą/cieńszą wstążkę pamiętajcie, że optymalną długością jednego kawałka do zrobienia trójkąta to nieco więcej niż dwukrotna szerokość wstążki.
Jeśli mamy wstążkę 2,5 cm, to najlepiej pociąć ją na odcinki 6-7 cm. By były trwale zagięte możemy zaprasować je gorącym żelazkiem.

jajko1

Zaczynamy od przyczepienia 2 kawałków wstążki o długościach około 6 cm. Układamy je  na krzyż na czubku jajka styropianowego.
Staramy się by wstążka była dobrze naciągnięta.

jajko2

 

Na środku krzyżyka wbijamy szpilkę – będzie nam łatwiej orientować się, gdzie kierować czubki trójkątów.
 Pierwszy poziom trójkątówów  umieszczamy naprzeciwko siebie tak, by stykały się czubkami  ze szpilką.
By rożki były dobrze przymocowane, szpilki należy umieścić w miejscach zagięcia wstążki.

jajko3

 

By uzupełnić powstałe wcześniej szczeliny kolejne trójkąciki  układamy nachodząc  rożkami na wcześniejsze trójkąty.

jajko4

 

Kolejną linię trójkątów zaczynamy przyczepiając, 2 trójkąciki około 1cm poniżej wierzchołków trójkątów przyczepionych na samym początku.  Ponieważ jajko rozszerza się musimy uniknąć miejsc, gdzie kolejne trójkąty nie przykryją styropianowego jajka, dlatego kolejnym krokiem jest dodanie 2 dodatkowych trójkątów, które umieszczamy w równych odległościach od siebie i ok. 1 cm od wierzchołka trójkąta z poziomu początkowego.

jajko5

 

Kolejny poziom trójkącików przyczepiamy powtarzając ilość trójkątów z poziomu wcześniejszego, znów obniżając wierzchołki o ok. 1cm.

jajko6

 

Zmieniamy kolor na zielony. Układamy elementy powtarzając wcześniejszy krok, ale zmieniając kolor trójkącików.

jajko7

 

By znów uniknąć wolnych przestrzeni między elementami dodajemy kolejne 2 trójkąciki, ale dodajemy je w linii niepodwojonych trójkątów początkowych.

jajko8

 

Kolejny poziom trójkącików przyczepiamy powtarzając ilość trójkątów z poziomu wcześniejszego, znów obniżając wierzchołki o ok. 1 cm.

jajko9

 

W kolejnym poziomie dodajemy ostatni kolor trójkątów wprowadzając 2 trójkąty brązowe zamiast zielonych (ilość trójkątów powtarzamy z poziomu wcześniejszego).

jajko10

 

Zmieniając dalej kolor w brązowy, zmniejszamy ilość elementów zielonych do 2, a zwiększamy ilość brązowych.

jajko11

 

W moim przypadku kolejny poziom będzie już ostatni. By trójkąciki ładnie się układały, dodatkowo zawijamy je do środka, jak na załączonym zdjęciu.

jajko12

 

"Brzydkie" zakończenia wstążeczek maskujemy  2 kawałkami brązowej wstążki

jajko13

 

Jajko gotowe!

jajko14

 

Z pasmanteryjnych ozdobnych tasiemek, wycinamy pojedyncze elementy i przyczepiamy je do naszego jajka za pomocą szpileczek.

jajko15

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.