Data publikacji:

Karczochowe jajko bukiecik

Autor: Joanna Bieniek
karczoch

Karczchowe jajo - potrzebne materiały:

  • 1 jajko styropianowe wielkości ok. 12 cm;
  • Wstążeczki atłasowe o szerokości 2,5 cm (ja wykorzystałam 3 kolory: około 1,3m kremowej, 2m zielonej i 1,3m brązowej);
  • Krótkie szpileczki (warto zwrócić uwagę na to, by były ostro zakończone;
  • Kwiatuszkowe pasmanterie do ozdoby.

Tniemy wstążki na około 6,5 cm kawałki i składamy je w rożki/trójkąty (technikę składania dobrze widać na jednym ze zdjęć jajka poniżej). Jeśli wybierzecie grubszą/cieńszą wstążkę pamiętajcie, że optymalną długością jednego kawałka do zrobienia trójkąta to nieco więcej niż dwukrotna szerokość wstążki.
Jeśli mamy wstążkę 2,5 cm, to najlepiej pociąć ją na odcinki 6-7 cm. By były trwale zagięte możemy zaprasować je gorącym żelazkiem.

jajko1

Zaczynamy od przyczepienia 2 kawałków wstążki o długościach około 6 cm. Układamy je  na krzyż na czubku jajka styropianowego.
Staramy się by wstążka była dobrze naciągnięta.

jajko2

 

Na środku krzyżyka wbijamy szpilkę – będzie nam łatwiej orientować się, gdzie kierować czubki trójkątów.
 Pierwszy poziom trójkątówów  umieszczamy naprzeciwko siebie tak, by stykały się czubkami  ze szpilką.
By rożki były dobrze przymocowane, szpilki należy umieścić w miejscach zagięcia wstążki.

jajko3

 

By uzupełnić powstałe wcześniej szczeliny kolejne trójkąciki  układamy nachodząc  rożkami na wcześniejsze trójkąty.

jajko4

 

Kolejną linię trójkątów zaczynamy przyczepiając, 2 trójkąciki około 1cm poniżej wierzchołków trójkątów przyczepionych na samym początku.  Ponieważ jajko rozszerza się musimy uniknąć miejsc, gdzie kolejne trójkąty nie przykryją styropianowego jajka, dlatego kolejnym krokiem jest dodanie 2 dodatkowych trójkątów, które umieszczamy w równych odległościach od siebie i ok. 1 cm od wierzchołka trójkąta z poziomu początkowego.

jajko5

 

Kolejny poziom trójkącików przyczepiamy powtarzając ilość trójkątów z poziomu wcześniejszego, znów obniżając wierzchołki o ok. 1cm.

jajko6

 

Zmieniamy kolor na zielony. Układamy elementy powtarzając wcześniejszy krok, ale zmieniając kolor trójkącików.

jajko7

 

By znów uniknąć wolnych przestrzeni między elementami dodajemy kolejne 2 trójkąciki, ale dodajemy je w linii niepodwojonych trójkątów początkowych.

jajko8

 

Kolejny poziom trójkącików przyczepiamy powtarzając ilość trójkątów z poziomu wcześniejszego, znów obniżając wierzchołki o ok. 1 cm.

jajko9

 

W kolejnym poziomie dodajemy ostatni kolor trójkątów wprowadzając 2 trójkąty brązowe zamiast zielonych (ilość trójkątów powtarzamy z poziomu wcześniejszego).

jajko10

 

Zmieniając dalej kolor w brązowy, zmniejszamy ilość elementów zielonych do 2, a zwiększamy ilość brązowych.

jajko11

 

W moim przypadku kolejny poziom będzie już ostatni. By trójkąciki ładnie się układały, dodatkowo zawijamy je do środka, jak na załączonym zdjęciu.

jajko12

 

"Brzydkie" zakończenia wstążeczek maskujemy  2 kawałkami brązowej wstążki

jajko13

 

Jajko gotowe!

jajko14

 

Z pasmanteryjnych ozdobnych tasiemek, wycinamy pojedyncze elementy i przyczepiamy je do naszego jajka za pomocą szpileczek.

jajko15
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.