Pomysł na weekend dzieckiem

Data:

Zima postanowiła na dobre nas już opuścić, więc, nie mogąc się doczekać wiosny, mamy coraz większą ochotę spędzać weekendy na świeżym powietrzu. Choć temperatury nie są jeszcze wysokie, warto ciepło ubrać pociechę i wyjechać za miasto. Okres między zimą i wiosną jest specyficzny - na nartach już nie pojeździmy, a na wyjazdy nad jezioro czy jest jeszcze za wcześnie. Doskonałym pomysłem jest za to odwiedzenie jednego z parków miniatur.

 

parki-miniatur-550x350


Tematyczne parki od kilku lat wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Nieważne, czy mieszkamy na północy, czy na południu kraju, znajdziemy takie miejsce w okolicy. Makiety wykonane są najczęściej w skali 1:25. Spacer między kolorowymi obiektami będzie dla dziecka wspaniałą zabawą, dzięki której w sposób naturalny i niewymuszony dowie się wiele o świecie.

Do najsłynniejszych parków prezentujących najciekawsze atrakcje danego regionu należą: Kaszubski Park Miniatur, Park Miniatur Warmii i Mazur oraz Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Ten pierwszy znajduje się w Mirachowie - można tu zobaczyć charakterystyczne obiekty dla Kaszub, m.in. Kolegiatę Kartuską, zamek w Bytowie, pałac w Rzucewie, dwór w Będominie, Kalwarię Wejherowską oraz słynną Bazylik Mariacką z Gdańska. Park Miniatur Warmii i Mazur*, położony pomiędzy Gierłożą a Parczem, posiada miniatury najpiękniejszych i najstarszych zabytków Warmii i Mazur, m.in. pałacu w Sztynorcie, wiaduktu kolejowego w Stańczykach, wiatraku w Bęsi, chaty mazurskiej oraz grodziska pruskiego. Do ciekawszych obiektów w Parku Miniatur Dolnego Śląska należą natomiast miniatury Rynku w Jeleniej Górze, zamku Książ, cerkwi pw. św. Archanioła Michała czy pałacu w Bożkowie.

Prawdziwą gratką nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców jest Park Miniatur w Inwałdzie. Tu znajduje się ponad 50 modeli najsławniejszych cudów architektonicznych świata, m.in.: Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Bazylika św. Piotra, Statua Wolności, Mur Chiński, Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben, Sfinks, Biały Dom.

* otwarty od kwietnia, reszta wymienionych parków jest całoroczna

 

FI

Zdjęcie: Fotolia fot. by © magann

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.