Sylwester na świecie

Data:

Niezależnie od miejsca zamieszkania tą wyjątkową noc przełomu starego i nowego roku większość z nas chce spędzić w szczególny sposób. Dla jednych będzie to szalona impreza w gronie przyjaciół, dla innych, tych z zasobniejszym portfelem, rejs do wybrzeży Copacabany. A jak spędzają Sylwestra inni obywatele świata?

 

sylwester-swiat_duze

 

Sylwester na świecie - Rosja

W Rosji Sylwester obchodzony jest  według kalendarza juliańskiego w nocy z 13 na 14 stycznia. Jest to dzień bardziej uroczysty niż Boże Narodzenie, bowiem w prawosławnej tradycji Boże Narodzenie nie odgrywa tak dużej roli jak w katolickiej. Dla prawosławnych większe znaczenie ma zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.


Większość Rosjan wita Nowy Rok  w domu w gronie rodziny i przyjaciół, przy suto zastawionym stole. To czas w którym Dziadek Mróz i Śnieżynka przynoszą dzieciom prezenty. 
Szczególnie w dużych miastach bardzo p
opularne są także imprezy na świeżym powietrzu. W  Moskwie odbywają się one na Placu Czerwonym, Teatralnym i  Twerskim. Uczestnicy zabawy nie przywitają Nowego Roku lampką szampana. Na Placu Czerwonym obowiązuje zakaz wnoszenia alkoholu oraz innych napojów w szklanych butelkach. Imprezowicze muszą także przejść przez bramki do wykrywania metali.

 

Sylwester w Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy świętowanie rozpoczynają 29 grudnia. Centrum zabaw ulicznych jest Edynburg i Glasgow, gdzie obchodzone są tzw. 'Hogmanay'. Co roku impreza ma inny temat przewodni, a w wieczornych marszach z pochodniami i fajerwerkami biorą udział turyści z całego świata.  O północy 31 grudnia niebo rozświetla kilka ton fajerwerków, które odpalane są z siedmiu wzgórz,  na których leży miasto. O poranku większość Szkotów budzi się z ogromnym kacem, a moc tradycyjnych trunków długo daje o sobie znać.

 

Sylwestrowa noc w Brazylii

Co roku około dwa miliony osób spędza sylwestrową noc na plaży Copacabana w Rio de Janeiro. O północy wystrzeliwane są tradycyjne fajerwerki, a mieszkańcy miasta wykonują rytualne tańce i składają ofiary ze zwierząt bogini morza Yemanji. 


Na Copacabanę przybywają tłumy turystów, aby podziwiać fajerwerki odpalane z zakotwiczonych  400 m od plaży łodzi. Ilość fajerwerków jest porażająca. Na sylwestrową noc przygotowuje się, aż około 150 ton petard.

 

Sylwester na świecie - Hiszpania

Hiszpańska 'Nochevieja' do północy zazwyczaj spędzana jest w rodzinnym gronie. Następnie mieszkańcy dużych miast udają się na trwające do rana noworoczne fiesty. Największa z nich organizowana jest  na placu Puerta del Sol w Madrycie. Gdy bijący dzwon ogłosi nadejście nowego roku każdy uczestnik zabawy musi zjeść 12 winogron. Ma to mu zapewnić szczęście w nadchodzącym roku. Hiszpanie wznoszą toasty, popijają hiszpańskiego 'szampana' - cava i składają sobie życzenia. 


W restauracjach organizowane są zabawy  połączone z pokazami i loteriami. Wszystko kończy tradycyjne śniadanie ze smażonymi na oleju ciasteczkami i gorącą czekoladą.

Sylwestrowa noc w Skandynawii

W sylwestrową noc Skandynawowie wychodzą na ulicę, krążą między restauracjami i klubami, bawią się na koncertach i na imprezach organizowanych na morzu. 


O północy biją kościelne dzwony, a niebo skrzy się tysiącami petard. Co roku szwedzka telewizja nadaje transmisję ze sztokholmskiego Skansenu, gdzie od ponad 100 lat, kolejny topowy aktor recytuje wiersz Alfreda Tennysona „Dzwony noworoczne".

 

Sylwester w Chinach

W Chinach powitanie roku wiąże się z tradycją wypędzania złych duchów. Dlatego już miesiąc wcześniej Chińczycy sprzątają, aby wymieść złe moce, wieszają dekorację i wizerunki bożków. Sylwestrową noc Chińczycy najczęściej spędzają w rodzinnym gronie. Jedzą głównie drób i ryby oraz suszoną fasolę i dania z makaronem.

 

 Zdjęcie: Fotolia by © Carlos Caetano All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
21-12-2016
Ocena:
ciekawe
21-1-2016
Ocena:
Jak dla mnie, najfajniejszy sylwester był w Hiszpani