Sylwester na świecie
Niezależnie od miejsca zamieszkania tą wyjątkową noc przełomu starego i nowego roku większość z nas chce spędzić w szczególny sposób. Dla jednych będzie to szalona impreza w gronie przyjaciół, dla innych, tych z zasobniejszym portfelem, rejs do wybrzeży Copacabany. A jak spędzają Sylwestra inni obywatele świata?
Sylwester na świecie - Rosja
W Rosji Sylwester obchodzony jest według kalendarza juliańskiego w nocy z 13 na 14 stycznia. Jest to dzień bardziej uroczysty niż Boże Narodzenie, bowiem w prawosławnej tradycji Boże Narodzenie nie odgrywa tak dużej roli jak w katolickiej. Dla prawosławnych większe znaczenie ma zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Większość Rosjan wita Nowy Rok w domu w gronie rodziny i przyjaciół, przy suto zastawionym stole. To czas w którym Dziadek Mróz i Śnieżynka przynoszą dzieciom prezenty.
Szczególnie w dużych miastach bardzo popularne są także imprezy na świeżym powietrzu. W Moskwie odbywają się one na Placu Czerwonym, Teatralnym i Twerskim. Uczestnicy zabawy nie przywitają Nowego Roku lampką szampana. Na Placu Czerwonym obowiązuje zakaz wnoszenia alkoholu oraz innych napojów w szklanych butelkach. Imprezowicze muszą także przejść przez bramki do wykrywania metali.
Sylwester w Wielkiej Brytanii
Brytyjczycy świętowanie rozpoczynają 29 grudnia. Centrum zabaw ulicznych jest Edynburg i Glasgow, gdzie obchodzone są tzw. 'Hogmanay'. Co roku impreza ma inny temat przewodni, a w wieczornych marszach z pochodniami i fajerwerkami biorą udział turyści z całego świata. O północy 31 grudnia niebo rozświetla kilka ton fajerwerków, które odpalane są z siedmiu wzgórz, na których leży miasto. O poranku większość Szkotów budzi się z ogromnym kacem, a moc tradycyjnych trunków długo daje o sobie znać.
Sylwestrowa noc w Brazylii
Co roku około dwa miliony osób spędza sylwestrową noc na plaży Copacabana w Rio de Janeiro. O północy wystrzeliwane są tradycyjne fajerwerki, a mieszkańcy miasta wykonują rytualne tańce i składają ofiary ze zwierząt bogini morza Yemanji.
Na Copacabanę przybywają tłumy turystów, aby podziwiać fajerwerki odpalane z zakotwiczonych 400 m od plaży łodzi. Ilość fajerwerków jest porażająca. Na sylwestrową noc przygotowuje się, aż około 150 ton petard.
Sylwester na świecie - Hiszpania
Hiszpańska 'Nochevieja' do północy zazwyczaj spędzana jest w rodzinnym gronie. Następnie mieszkańcy dużych miast udają się na trwające do rana noworoczne fiesty. Największa z nich organizowana jest na placu Puerta del Sol w Madrycie. Gdy bijący dzwon ogłosi nadejście nowego roku każdy uczestnik zabawy musi zjeść 12 winogron. Ma to mu zapewnić szczęście w nadchodzącym roku. Hiszpanie wznoszą toasty, popijają hiszpańskiego 'szampana' - cava i składają sobie życzenia.
W restauracjach organizowane są zabawy połączone z pokazami i loteriami. Wszystko kończy tradycyjne śniadanie ze smażonymi na oleju ciasteczkami i gorącą czekoladą.
Sylwestrowa noc w Skandynawii
W sylwestrową noc Skandynawowie wychodzą na ulicę, krążą między restauracjami i klubami, bawią się na koncertach i na imprezach organizowanych na morzu.
O północy biją kościelne dzwony, a niebo skrzy się tysiącami petard. Co roku szwedzka telewizja nadaje transmisję ze sztokholmskiego Skansenu, gdzie od ponad 100 lat, kolejny topowy aktor recytuje wiersz Alfreda Tennysona „Dzwony noworoczne".
Sylwester w Chinach
W Chinach powitanie roku wiąże się z tradycją wypędzania złych duchów. Dlatego już miesiąc wcześniej Chińczycy sprzątają, aby wymieść złe moce, wieszają dekorację i wizerunki bożków. Sylwestrową noc Chińczycy najczęściej spędzają w rodzinnym gronie. Jedzą głównie drób i ryby oraz suszoną fasolę i dania z makaronem.
Zdjęcie: Fotolia by © Carlos Caetano All rights reserved