Dieta Dukana

Data:

Dieta Dukana jest jedną z najbardziej popularnych obecnie form redukcji tkanki tłuszczowej. Dr Dukan opracował program żywieniowy, który nie wymaga drastycznego ograniczenia ilości spożywanych posiłków, a jedynie zaakceptowania nowych nawyków żywieniowych. Na czym polega ta dieta?

 

dieta dukana, dieta białkowa, dieta proteinowa

 

Dieta proteinowa

Dieta Dukana, lub inaczej mówiąc dieta proteinowa, nie polega na spożywaniu niewielkich ilości jedzenia, by w ten sposób chudnąć. Wskazane jest jedzenie do syta, jednak jedynie produktów białkowych, bez węglowodanów i tłuszczy. Dieta proteinowa zakłada również spożywanie dużej ilości wody. Picie tej ostatniej dodatkowo ułatwia walkę z cellulitem.

 

Dieta Dukana - Faza ataku

Pierwsza faza powinna trwać od jednego do dziesięciu dni. W fazie ataku, można spożywać jedynie chude mięso (najlepiej grillowane lub pieczone), ryby, drób bez skóry oraz nabiał. Bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości wody mineralnej. W trakcie diety proteinowej organizm człowieka oczyszcza się z toksyn, które wydalane są z organizmu wraz z potem lub moczem. Efekt odchudzania w fazie ataku jest zbliżony do efektu głodówki, jednak z tą różnicą, że dieta proteinowa nie powoduje uczucia głodu.

 

Faza równomiernego rytmu utraty wagi

W tej fazie przeplatają się: dieta białkowa i warzywa. Można spożywać dowolne pokarmy z fazy pierwszej oraz dodatkowo warzywa w postaci surowej lub gotowanej. Naprzemienność diety polega na stosowaniu diety proteinowej przez pięć dni, a przez kolejne pięć diety warzywno-proteinowej (można stosować również system zamiany co drugi dzień). Dieta Dukana na tym etapie trwa tak długo, aż nie uzyskamy upragnionej wagi.

Od tego, ile stracimy kilogramów, będzie zależało to, jak długo będzie trwała faza trzecia.

 

Dieta proteinowa - Faza utrwalenia

Jest to etap, w którym pracuje się nad utrzymaniem uzyskanej wagi oraz utrwaleniem nowych nawyków żywieniowych. Cel: niedopuszczenie do efektu jo-jo. Na tym etapie wprowadza się stopniowo wszystkie produkty, a tylko jeden dzień w tygodniu jest dniem wyłącznie białkowym. Nasze menu wzbogacamy o: pełnoziarnisty chleb (do 2 kromek dziennie), ser (do kilku plasterków dziennie), makaron, ryż i ziemniaki (jeden z trzech wymienionych produktów 2 razy w tygodniu). W fazie utrwalenia można sobie pozwolić na suty obiad, z przystawką i lampką wina (do 2 razy w tygodniu). Po takim obiedzie na 1 dzień wracamy do sposobu żywienia z fazy ataku.

Czas trwania tej fazy jest proporcjonalny do ilości zrzuconych kilogramów, dlatego dla każdego jest inny. Na każdy kilogram wagi, przypada 10 dni diety. Oznacza to, że jeśli schudliśmy np. 8 kg, faza utrwalenia powinna trwać 80 dni.

 

Dieta Dukana jednak nie dla wszystkich

Dieta białkowa polecana jest dorosłym i zupełnie zdrowym osobom. Nie powinny jej natomiast stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dorastająca młodzież. Z diety proteinowej wykluczone są również osoby z jakimikolwiek dolegliwościami nerek .

Dieta proteinowa nie może być uznawana, za sposób zdrowego odżywiania się, gdyż sama jej idea tak oznacza zaburzenie harmonii dostarczania organizmowi składników odżywczych. Pamiętajmy też, że do uzyskania i utrzymania atrakcyjnej sylwetki, prócz diety, potrzeba ruchu i regularnych ćwiczeń.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Mikhail Lukyanov

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.