Kubeczki menstruacyjne

Data:

Kubeczek menstruacyjny to produkt przeznaczony dla kobiet do stosowania w trakcie menstruacji. To ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów. Stosowanie kubeczka menstruacyjnego w trakcie miesiączki nie tylko powoduje, że nie zanieczyszczamy środowiska zużytymi, jednorazowymi środkami higieny osobistej, ale także jest korzystne dla zdrowia.
kubeczek menstruacyjny fioletowy
 
 fot.: Ladycup
 

Co to jest kubeczek menstruacyjny i jak się go stosuje

 
Jak wygląda kubeczek menstruacyjny? To niewielki przedmiot w kształcie kielicha lub dzwonu, wykonany ze specjalnego tworzywa TPE lub medycznego silikonu. Umieszcza się go w pochwie w taki sposób, że ścianki kubeczka menstruacyjnego przylegają do ścian pochwy, a w środku zbiera się krew menstruacyjna. Kubeczek jest elastyczny, i jeśli dobrano odpowiedni rozmiar, a kubeczek jest prawidłowo założony, nie jest on wyczuwalny dla stosującej go kobiety, a krew menstruacyjna nie wypływa na zewnątrz. Kubek menstruacyjny wyjmuje się z pochwy i opróżnia. Wystarczy przepłukać go wodą i ponownie zaaplikować do pochwy.
 
Czytaj również:
 

Jak zakładać kubeczek menstruacyjny

 
Kubeczek należy złożyć i zwęzić przed aplikacją. Jest na to kilka metod (na literę "S", na literę "C", zagięcie). Chodzi o to, aby złożyć kubeczek w taki sposób, by górny pierścień wszedł do wnętrza pochwy jako pierwszy i po zaaplikowaniu rozłożył się wewnątrz pochwy. Pomagamy mu w tym uciskając pierścień palcem i obracając kubek w pochwie. Aplikacja kubeczka menstruacyjnego jest tylko odrobinę bardziej skomplikowana od aplikacji tamponu. Robi się to w podobnej pozycji - siedząc na toalecie, kucając lub stojąc z jedną nogą opartą na podwyższeniu. Opinie na temat kubeczka menstruacyjnego wielu kobiet świadczą, że po jednym-dwóch cyklach dochodzi się do wprawy w stosowaniu.
 
 

Użytkowanie kubka menstruacyjnego

 
Kubeczek menstruacyjny należy opróżniać minimum 2 razy dziennie, każda kobieta z czasem uczy się, w którym dniu miesiączki trzeba robić to częściej, a kiedy rzadziej. Kubeczek dezynfekujemy przed pierwszym użyciem oraz przed każdą miesiączką. Dezynfekcja polega na włożeniu do wrzątku na kilka minut. W trakcie okresu wystarczy kubek menstruacyjny myć wodą. Można go stosować także w nocy. Do kubeczka dołączony jest zwykle pojemniczek lub woreczek do przechowywania.
 
 

Kubeczek menstruacyjny - opinie kobiet

 
Poza tym, że kubeczek jest tańszy (zwraca się średnio po 8-10 m-cach użytkowania), bo jedną sztukę używać można przez kilka lat, że jest ekologiczny, to jest także zdrowszy. Zapewnia dopływ powietrza do zewnętrznych narządów płciowych, zmniejsza ryzyko infekcji, a także nie wysusza wnętrza pochwy, jak tampony. Warto wiedzieć także, że niektóre środki higieny osobistej wybielane są za pomocą chloru, którego szczątkowe ilości nadal znajdują się w podpaskach i tamponach. Nasze ciało ma z nimi stały i bliski kontakt. Natomiast kubeczek menstruacyjny jest hipoalergiczny, gładkie ścianki i fakt, że krew nie wydostają się na zewnątrz zmniejszają ryzyko infekcji do minimum. Można się o tym przekonać już po pierwszym użyciu - krew zgromadzona w kubeczku nie ma intensywnego zapachu (charakterystycznego przy używaniu podpasek). Kubek menstruacyjny świetnie sprawdza się na basenie i podczas uprawiania sportu. Dodatkowo wiele kobiet chwali sobie, że mając kubeczek nie muszą martwić się o to, czy środki higieny osobistej są w domu i czy zapakowały je do pracy czy szkoły.
 
 

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego

 
Każdy producent posiada własną tabelę rozmiarów i najlepiej kierować się zadawanymi w niej pytaniami. Dotyczą one m.in. wieku czy przebytych porodów. Oferta kubeczków menstruacyjnych jest bardzo szeroka, maja one różne kształty, stopień twardości i różne końcówki, które pomagają przy wyjmowaniu kubeczka. Warto wiedzieć, że wersja "soft" wbrew pozorom trudniej się zakłada i przy mocnych mięśniach pochwy może się łatwo przemieszczać. Wersje "mini" lub "short" przeznaczone są dla kobiet o nietypowej budowie np. mających szyjkę macicy umiejscowioną bardzo nisko lub bardzo krótką pochwę. Dla wysportowanych kobiet, a także do stosowania w trakcie intensywnego ruchu odpowiednia będzie wersja "Sport", która jest twarda i intensywne ruchy nie powodują przemieszczania się kubeczka.
 
Czytaj również:

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
15-5-2018
Ocena:
Dziwne. Nic dziwnego, że mało popularne w Polsce...