Najskuteczniejsze metody antykoncepcji

Data:

O ile w danym momencie nie planujesz ciąży, zazwyczaj chciałabyś się przed nią zabezpieczyć. Tylko, którą metodę antykoncepcji wybrać, aby była najlepsza dla Ciebie i najskuteczniejsza zarazem? Tabletki hormonalne, globulki, a może spirala? Aktualnie do dyspozycji jest bardzo wiele jej rodzajów: naturalne, niehormonalne i hormonalne. Warto wspólnie z partnerem i po konsultacji z ginekologiem, wybrać najskuteczniejszy, a jednocześnie dopasowany do Waszych potrzeb sposób zabezpieczenia.

 

 

Wskaźnik Pearla, co to takiego?

Wskaźnik Pearla to sposób określania skuteczności metody antykoncepcji. Określa on ile kobiet na sto zaszło w ciążę w ciągu roku stosowania danej metody. Np. Jeśli wskaźnik wynosi 1, oznacza to, że na 100 kobiet stosujących daną metodę, 1 zaszła w ciążę. Generalnie im wskaźnik Pearla niższy tym skuteczniejsza jest metoda.

 

5 wybranych, najskuteczniejszych metod antykoncepcji:

Nazwa metodyWspółczynnik PearlaDziałanieJak stosowaćUwagi
Tabletka hormonalna - dwuskładnikowa0,1-3Zawiera estrogen i gestagen. Blokuje owulację i zmienia błonę śluzową macicy tak, by nie mogło dojść do zapłodnienia.Przyjmujemy codziennie z 7 dniową przerwą między kolejnymi opakowaniami.Jest to zdecydowanie metoda dla systematycznych i niezapominalskich. Ale jednocześnie jest bardzo wygodna, bezpieczna i skuteczna.
Tabletka jednoskładnikowa (minipigułka)0,7-1Progestagen, zawarty w minipigułce zagęszcza śluz szyjki macicy, uniemożliwiając plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Czasem hamuje także jajeczkowanie.Przyjmuje się ją codziennie bez robienia 7 dniowej przerwy.Polecana przede wszystkim kobietom karmiącym piersią, nastolatkom i tym, którym nie wolno przyjmować estrogenów. Wybierając tę formę antykoncepcji trzeba być bardzo systematycznym, opóźnienie nawet 3 godzinne może spowodować jej nieskuteczność.
Plaster antykoncepcyjny – dwuskładnikowy0,2-0,8Zawiera estrogen i progestagen, które stopniowo przenikają do krwi przez skórę.Plaster przykleja się co 7 dni.Co istotne, hormony przenikają bezpośrednio do krwi przez co mniej obciążają wątrobę. Działa także przy wymiotach i biegunce.
Wkładka domaciczna (tzw. spirala)hormonalna (0,2-1) lub niehormonalna (0,2-1,5)Istnieją dwa rodzaje wkładek: hormonalne (uwalniające gestagen) i niehormonalne (uwalniające miedź lub srebro). Prowadzą do sterylnej reakcji zapalnej w macicy, przez co komórka jajowa nie może się w niej zagnieździć.Zakładana raz na 3 lub 5 lat.Stosowanie wkładki domacicznej nie obciąża wątroby. Polecane kobietom, które urodziły i nie planują szybko dzieci, a także tym, które nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej.
Zastrzyk antykoncepcyjny0,2-1Zawiera gestagen. Jego działanie polega na hamowaniu owulacji, zagęszczeniu śluzu i zmiany śluzówki jamy macicy, co uniemożliwia zagnieżdżeniu się komórki jajowej.Zastrzyk wykonuje się 1 raz na 3 miesiące.Wygodna metoda antykoncepcji, aczkolwiek jej wadą jest to, że w przypadku złego samopoczucia po zastosowaniu zastrzyku należy odczekać trzy miesiące, aż minie jego działanie.

 

Pamiętaj!

Każda z powyższych metod jest skuteczna. Przy wyborze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, zapytać o wszelkie nurtujące pytania i wybrać tę, która będzie najbardziej odpowiednia do Twojego stylu życia.

A wy z jakiej antykoncepcji korzystacie? Piszcie w komentarzach!

Zdjęcie Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
26-12-2019
Ocena:
polecam wyprobowac wkładkę diafragma caya u mnie się sprawdza ta metoda antykoncepcji jest bezpieczna dla organizmu no i skuteczna.
17-4-2019
Ocena:
Jestem wierna tabletkom antykoncepcyjnym już od dwóch lat z uwagi na problemy miesiączkowania dostałam Vixpo, nie dość, że jestem zabezpieczona to jeszcze nie męczę się w "trudne dni".
19-11-2018
Ocena:
hmm, a tu zupelnie inne dane znowu o antykoncepcji

to jak z tymi prezeratywami?
2-2-2018
Ocena:
nie ma nic o komputerach cyklu. Sama posiadam lady comp, którego skuteczność to 99,5 i jestem zdziwiona, że z taką skutecznością nie jest tutaj wymieniony
4-10-2016
Ocena:
Zaczęłam od wakacje naklejać lisvy, są bardzo dyskretne, przezroczyste, na prawdę mało w oczy się rzucają co jest dla mnie dużym plusem no i co ważne bardzo dobrze się przy nich czuję.
11-8-2016
Ocena:
Ja tam i po plastrach nie mam ubocznych skutków a co mnie najwięcej cieszy to to, że nie tyję po nich.
23-12-2015
Ocena:
najskuteczniejsze z w miarę dostępnych metod są pigułki antykoncepcyjne, a skoro antykoncepcja hormonalna trzeba się liczyć ze skutkami ubocznymi dlatego ja stosując ją biorę harmonellę która chroni moje serce, układ krążenia czy wspomaga wątrobę, dla mnie ważne jest to że jest polecana przez Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą i ginekologów bo mnie właśnie mój lekarz ją polecił