Jesienna depresja
Jesienne szare, deszczowe i krótkie dni, brak słońca, a nawet spadające liście sprawiają, że większość z nas odczuwa spadek formy. To jeszcze skutki przesilenia jesiennego, czy już coś poważniejszego? Senność, rozdrażnienie i osłabienie mogą świadczyć o tym, że dopadła Cię… sezonowa depresja. Zobacz czym jest i jakie są jej objawy.

Jeśli i Ty odczuwasz wszechogarniającą apatię, rozdrażnienie, doskwiera Ci poczucie beznadziejności i nie potrafisz w sobie odnaleźć żadnych zalet, to znak, że dzieje się coś niedobrego. Należy jednak rozróżnić jesienną chandrę od jesiennej depresji. A to najgłówniejszą jest fakt, że z chandrą najczęściej jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Z depresją nie jest już tak łatwo.
Skąd się bierze depresja?
Główną przyczyną jesiennej depresji jest niedobór światła słonecznego. Słońce późno wschodzi, wcześnie zachodzi, a krótkie dni sprawiają, że nasz organizm wytwarza melatoninę - hormon, którego nadmiar powoduje ospałość i apatię. Dodatkowo obniża się poziom serotoniny i rozregulowaniu ulegają rytmy biologiczne. Nie czujemy się wówczas najlepiej. A apatia i brak energii sprawiają, że nie mamy w ogóle ochoty wychodzić z łóżka.
Najczęstsze objawy depresji sezonowej:
- senność
- ociężałość
- wzmożony apetyt na słodycze
- przygnębienie
- nadmierna drażliwość
- spadek libido
- problemy z pamięcią
- problemy z koncentracją
- lęk, niepokój
- brak motywacji do działania
- apatia
- zmniejszenie wydajności pracy
- poczucie beznadziei
Jak sobie radzić z jesiennym "spadkiem formy"?
Za jeden z najlepszych sposobów łagodzenia objawów depresji sezonowej uważana jest:
- fototerapia - zdecydowanie najskuteczniejsza metodę walki z depresją sezonową. Polega na naświetlaniu lampą emitującą białe światło o natężeniu wielokrotnie wyższym niż emitują zwykłe żarówki.
- aktywność fizyczna- niemniej ważna. Podczas aktywności fizycznej w mózgu wydziela się cząsteczka mająca działanie antydepresyjne. Dodatkowo spotkania z ludźmi pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.
- dieta - Bogata w magnez oraz witaminy z grupy B, które dobroczynnie wpływają na pracę układu nerwowego. W stanach obniżonego nastroju pomogą też napary z ziół: rumianek, melisa, pierwiosnek lekarski, rumian szlachetny, oraz jeżyna i głóg mają działanie uspokajające, przyniosą rozluźnienie i korzystnie wpłyną na psychikę.
Sezonowe zaburzenia nastroju, choć nieprzyjemne, na szczęście najczęściej nie są postrzegane jako poważny stan zaburzeń psychicznych i zazwyczaj nie klasyfikują się do leczenia farmakologicznego. Jednak jeśli ten stan trwa u Ciebie dłużej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Zatem głowa do góry! Już niedługo Święta, pachnąca choinka, rodzinne spotkania i uśmiechy na buźkach naszych maluszków. Ten świąteczny czas na pewno wprowadzi w nasze życie nieco radości. A później jeszcze kilka miesięcy i zawita do nas wiosna!
Redakcja serwisu Dzidziusiowo.pl trzyma kciuki i za Wasz dobry nastrój. Byle do wiosny ;-)
Zdjęcie: pixabay.com