Zdrowy egoizm jest potrzebny

Data:

Kobieta we współczesnych czasach spełnia tyle ról - pracuje, prowadzi dom, wychowuje dzieci, że często w tym zabieganiu zapomina o sobie. Wpadamy w błędne koło bycia idealną pod każdym względem i nie potrafimy mówić nie - ani dzieciom, ani wpadającej zbyt często teściowej, ani szefowi, który każe zostać po godzinach, nie płacąc za to złamanego grosza. Czas to zmienić i nauczyć się czegoś takiego jak zdrowy egoizm.

 

Co zrobić, aby nie zapomnieć o sobie w tym szaleńczym trybie życia?

 

Bądź szczera

Jak często zgadzasz się komuś pomóc tylko dlatego, żeby nie zranić jego uczuć, choć potem musisz zmieniać własne plany? Nasza psychika podpowiada nam, że trzeba rzucać wszystko i uszczęśliwić innych. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz komuś wyświadczyć przysługi, nie bój się szczerze tego wyrazić. Gdy teściowa usłyszy np. "dziś mam niestety inne plany, ale mogę cię jutro zawieźć na zakupy", raczej nie zepsują się wasze kontakty, a ty nauczysz ją, że nie jesteś na każde zawołanie - masz swoje życie.

 

Naucz się mówić nie

Bądź asertywna - naucz się mówić szefowi nie, jeśli kolejny raz każe zostać po godzinach. To samo tyczy się twoich bliskich - im też musisz nauczyć się odmawiać, choć tak bardzo się o nich troszczysz. Mama nie może być na każde zawołanie, w wielu sprawach dziecku pomoże tata. Męczą cię najazdy teściów na niedzielne obiadki, po których jesteś bardziej wycieńczona niż po tygodniu pracy? Ogranicz je tak, by nie były dla ciebie ciężarem.

 

Codziennie rób coś dla siebie

Każdego dnia znajdź chwilę, by siebie... rozpieścić. Niezależnie czy to będzie kąpiel z pianą, chwila z książką i pyszną herbatą, czy zakupowe szaleństwo, niech to będzie tylko twoja chwila. Pielęgnuj ten moment i pamiętaj, że tylko w ten sposób możesz poczuć satysfakcję, z tego co robisz. Wieczne poświęcanie się dla innych może doprowadzić z czasem do poczucia niedocenienia i wyrzutów pod adresem reszty rodziny, a przecież nikt od ciebie nie wymaga, byś wszystko brała na swoje barki. Jeśli będziesz szczęśliwa, twoja rodzina będzie szczęśliwa i to jest klucz do dobrego życia.

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.