Data publikacji:

Zdrowy egoizm jest potrzebny

Autor: Punta Mika

Kobieta we współczesnych czasach spełnia tyle ról - pracuje, prowadzi dom, wychowuje dzieci, że często w tym zabieganiu zapomina o sobie. Wpadamy w błędne koło bycia idealną pod każdym względem i nie potrafimy mówić nie - ani dzieciom, ani wpadającej zbyt często teściowej, ani szefowi, który każe zostać po godzinach, nie płacąc za to złamanego grosza. Czas to zmienić i nauczyć się czegoś takiego jak zdrowy egoizm.

 

Co zrobić, aby nie zapomnieć o sobie w tym szaleńczym trybie

 

Bądź szczera

Jak często zgadzasz się komuś pomóc tylko dlatego, żeby nie zranić jego uczuć, choć potem musisz zmieniać własne plany? Nasza psychika podpowiada nam, że trzeba rzucać wszystko i uszczęśliwić innych. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz komuś wyświadczyć przysługi, nie bój się szczerze tego wyrazić. Gdy teściowa usłyszy np. "dziś mam niestety inne plany, ale mogę cię jutro zawieźć na zakupy", raczej nie zepsują się wasze kontakty, a ty nauczysz ją, że nie jesteś na każde zawołanie - masz swoje życie.

 

Naucz się mówić nie

Bądź asertywna - naucz się mówić szefowi nie, jeśli kolejny raz każe zostać po godzinach. To samo tyczy się twoich bliskich - im też musisz nauczyć się odmawiać, choć tak bardzo się o nich troszczysz. Mama nie może być na każde zawołanie, w wielu sprawach dziecku pomoże tata. Męczą cię najazdy teściów na niedzielne obiadki, po których jesteś bardziej wycieńczona niż po tygodniu pracy? Ogranicz je tak, by nie były dla ciebie ciężarem.

 

Codziennie rób coś dla siebie

Każdego dnia znajdź chwilę, by siebie... rozpieścić. Niezależnie czy to będzie kąpiel z pianą, chwila z książką i pyszną herbatą, czy zakupowe szaleństwo, niech to będzie tylko twoja chwila. Pielęgnuj ten moment i pamiętaj, że tylko w ten sposób możesz poczuć satysfakcję, z tego co robisz. Wieczne poświęcanie się dla innych może doprowadzić z czasem do poczucia niedocenienia i wyrzutów pod adresem reszty rodziny, a przecież nikt od ciebie nie wymaga, byś wszystko brała na swoje barki. Jeśli będziesz szczęśliwa, twoja rodzina będzie szczęśliwa i to jest klucz do dobrego życia.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.
Ile lat ma najmłodsza babcia świata?

Ile lat ma najmłodsza babcia świata?

2021-01-18
Sprawdź kto jest najmłodszą babcią na świecie, ile lat miała jak została babcią i skąd pochodzi. Czy w Polsce również można znaleźć tak młode babcie?