Data modyfikacji:

Naturalnie czy przez cesarskie cięcie?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Trzeci trymestr ciąży to czas, w którym przyszli rodzice zaczynają intensywnie przygotowywać się do narodzin dziecka. Kupują wyprawkę, szykują kącik dla malucha. Przed nimi niezwykłe wydarzenie, jakim jest poród. Co dla noworodka oznacza przyjście na świat w sposób naturalny, a co przez cesarskie cięcie?

coloflor probiotyk

 

Dziecko może przyjść na świat w wyniku porodu naturalnego lub poprzez cesarskie cięcie. To ostatnie jest specjalną procedurą medyczną stosowaną w sytuacjach, gdy istnieje zagrożenie dla życia matki lub dziecka. Trwają nieustanne dyskusje na temat tego, który z tych sposób rozwiązania ciąży jest korzystniejszy dla matki i dlaczego.

 

Malucha droga na świat

Często używane określenie „naturalny” nie jest precyzyjne i nie definiuje w pełni rodzaju porodu. Mówi się, że odbywa się „siłami natury”, gdy kobieta rodzi bez użycia jakichkolwiek instrumentów chirurgicznych i środków farmakologicznych. Jeśli natomiast podaje się środki wzmacniające lub wywołujące skurcze, mamy do czynienia z porodem naturalnym, który można nazwać jako „drogami natury”. Cięcie cesarskie to zabieg operacyjny wiążący się z koniecznością znieczulenia oraz założenia cewnika. Chirurg przecina brzuch na długości kilkunastu centymetrów, dochodzi do jamy otrzewnej, przecina macicę i wydobywa dziecko, a następnie łożysko i błony płodowe. Całość trwa najczęściej około godziny, przy czym od znieczulenia do wydobycia dziecka nie mija więcej niż 15 minut. Następnie miejsce cięcia zostaje zszyte.

coloflor probiotyk dla noworodka

 

Noworodek pod specjalną ochroną

Rodzaj porodu ma również wpływ na rozwój układu pokarmowego oraz immunologicznego malucha. Przychodząc na świat naturalnie, noworodek ma kontakt ze szczepami bakterii z kanału rodnego oraz pochwy matki. To ułatwia wytworzenie się w jego organizmie prawidłowej flory bakteryjnej zawierającej przeciwciała, bakterie z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus oraz dużą ilość oligosacharydów mleka kobiecego, które są rodzajem prebiotyków. Podczas cesarskiego cięcia maluch rodzi się w sterylnej sali operacyjnej, a pierwszy dłuższy kontakt z matką następuje najczęściej po kilku godzinach. Jego przewód pokarmowy zasiedlany jest więc początkowo bakteriami szpitalnymi, bytującymi głównie na skórze. We florze bakteryjnej przeważają bakterie chorobotwórcze z rodzajów Staphylococcus, Corynebacterium, Propionibacterium i Clostridium. Liczba korzystnych dla układu pokarmowego Bifidobacterium oraz podnoszących odporność Bacteroides fragilis jest obniżona. Dlatego noworodkom urodzonym przez cesarskie cięcie podaje się od pierwszych dni życia preparaty zawierające żywe kultury bakterii. Jednym z takich preparatów jest Coloflor Cesario zawierający trzy wyselekcjonowane szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus fermentum Hereditum oraz Bifidobacterium infantis.

probiotyk dla dziecka po cesarce

 

Poród dla matki i dziecka

Cięcie cesarskie, jak każda operacja, niesie ze sobą ryzyko powikłań. U matki może dojść do zakażenia, krwotoku, uszkodzenia narządów wewnętrznych: pęcherza, moczowodów, jelit i powikłań po narkozie. Pozostaje również blizna – nie tylko na skórze, ale również na macicy, co zwiększa ryzyko wrośnięcia łożyska w czasie następnej ciąży oraz pęknięcia macicy. Okres rekonwalescencji jest dłuższy niż po porodzie naturalnym, a rana może utrudniać karmienie piersią oraz opiekę nad dzieckiem. Jakie są skutki cesarskiego cięcia? Przede wszystkim nie dochodzi do wypchnięcia wód płodowych z dróg oddechowych, co ma miejsce w czasie porodu naturalnego, gdy klatka piersiowa noworodka jest uciskana przez mięśnie miednicy matki. Dlatego może dojść do powikłania nazywanego „zespołem mokrego płuca”. Dziecko ma przyspieszony oddech, sinicę, duszność i niższą zawartość tlenu we krwi. Poza tym, jeśli płyn owodniowy z płuc dziecka zostanie źle odessany, może rozwinąć się zapalenie płuc. Oczywiście ryzyko powikłań istnieje również po porodzie naturalnym. Zdarzają się krwotoki i pęknięcia krocza, a nawet pęcherza moczowego. Przy przedłużającej się akcji porodowej może dojść do niedotlenienia dziecka lub zatrzymania akcji serca. Jednak przy przebiegającym prawidłowo porodzie naturalnym ryzyko wystąpienia powikłań jest niższe niż przy cesarskim cięciu. Amerykańscy naukowcy obliczyli, że wśród noworodków przychodzących na świat przez cesarskie cięcie notuje się 1,77 zgonu na tysiąc żywych urodzeń, podczas gdy przy narodzinach drogą naturalną wskaźnik ten wynosi 0,62.

 

 

Poród to początek życia dziecka poza organizmem matki. Warto zadbać o to, aby warunki rozwoju maluch była jak najlepsze a komfort jak największy.

artykuł sponsorowany


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
28-12-2018
Ocena:
Mnie też nikt o tym nie mówił. A teraz wiem, że może moja córka nie miałaby alergii . Na szczęście na probiotyki nigdy nie jest za późno
25-12-2018
Ocena:
Miałam cc, ale żaden lekarz w szpitalu ani położna nie mówili nic o podawaniu probiotyki mojej małej a szkoda bo może dzięki temu obyloby się bez kolek i innych dolegliwości :(
23-12-2018
Ocena:
To bardzo ciekawe, nie wiedziałam o tym, a mam dwoje maluszków po cc