Plan porodu - co powinno się w nim znaleźć

Data:

Plan porodu to dokument, który kobieta przygotowuje przed porodem i przekazuje w szpitalu personelowi medycznemu. Określa w nim swoje oczekiwania i potrzeby dotyczące przebiegu porodu. Personel sprawujący opiekę nad rodzącą powinien (według Standardów Opieki Okołoporodowej) wziąć jej prośby pod uwagę i spełnić je.

fot. Unsplash.com

We wstępie do planu porodu wpisać należy swoje dane, informacje dotyczące swojego zdrowia, przebiegu ciąży, przyjmowanych leków, a także kwestie dotyczące procedur medycznych stosowanych podczas porodu. Plan podzielić można na dwie części - jedna powinna dotyczyć mamy, a druga dziecka. Część dotyczącą mamy najłatwiej będzie skomponować odwołując się do trzech faz porodu. Część dotycząca dziecka powinna zawierać informacje dotyczące zgody rodziców na procedury medyczne jak szczepienia i badania krwi oraz słuchu, podawanie leków, a także mieszanki mlekozastępczej. Wielu rodziców dodaje również zastrzeżenie, że procedury medyczne mają być wykonywane zawsze w obecności któregoś z rodziców noworodka.

Plan porodu faza pierwsza

Poza podstawowymi informacjami dotyczącymi zdrowia rodzącej, w pierwszej części planu porodu dobrze jest napisać, czego oczekujemy w czasie skurczy i  rozwierania się szyjki macicy. Czy chcemy korzystać ze znieczulenia, czy zgadzamy się na procedury medyczne przyspieszające poród, czy chcemy być w ruchu, mieć możliwość zjedzenia posiłku. Jeśli chcemy, aby personel medyczny zastosował żel położniczy - należy tę prośbę również zawrzeć w planie porodu.

Plan porodu faza druga

Przy drugiej fazie porodu, która polega na wypychaniu dziecka z kanału rodnego ważne jest, aby kobieta nie leżała płasko na plecach, a przyjęła pozycję wertykalną lub boczną (to zmniejsza ryzyko obrażeń krocza i skraca drugą fazę porodu). Jeśli zależy nam na tym, aby wybrać dogodną pozycję samodzielnie - należy taką adnotację zamieścić w planie porodu. W tej części można wyrazić lub nie wyrazić zgody na nacięcie krocza. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko nacięcia i obrażeń krocza, a także skrócić czas trwania porodu nawet o 30 proc., warto kupić wcześniej i wziąć ze sobą żel położniczy. Żel Gynotal podaje się w pierwszej i w drugiej fazie porodu. Jest to preparat sterylny i hypoalergiczny, nadaje poślizg i zmniejsza tarcie podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny. Do jego podania personel nie musi być specjalnie przeszkolony, ale trzeba uprzedzić opiekujące się nami osoby, że taki żel posiadamy i prosimy o jego użycie.

 

Dowiedz się więcej o produkcie

Plan porodu faza trzecia

Choć nieprzerwany kontakt mamy z noworodkiem "skóra do skóry" powinien być standardem, zawsze warto dopisać to do planu porodu, bo personel nie zawsze o tym pamięta. Dobrym pomysłem jest prośba o pomoc w rozpoczęciu karmienia piersią. To, że tata przecina pępowinę zdarza się na salach porodowych bardzo często, ale jeśli ma to dla mamy lub taty szczególne znaczenie, nie można o tym zapomnieć i trzeba zaznaczyć to w planie porodu. Personel podaje do przecięcia pępowinę zaciśniętą z dwóch stron i dokładnie wskazuje miejsce, w którym należy ją przeciąć.

Co jeszcze można dodać do planu porodu

Prośba o możliwość słuchania swojej muzyki

Na niektórych salach porodowych istnieje możliwość odtwarzania swojej muzyki, więc taki zapis nie jest bez znaczenia. Jeśli zależy nam na słuchaniu swojej muzyki, bo to pozwala się nam zrelaksować  lub działa uspokajająco, warto wziąć ze sobą do szpitala własny przenośny odtwarzacz i słuchawki. Dodanie takiej adnotacji w planie porodu da znać personelowi, że to dla nas ważne i nie wynika z lekceważenia lekarzy i położnych.

Prośba o towarzystwo douli lub fotografa

Jeśli chcemy, aby towarzyszyła nam więcej niż jedna osoba, trzeba będzie poprosić o zgodę personel. Standardy Opieki Okołoporodowej gwarantują nam obecność tylko jednej osoby towarzyszącej, ale przy odrobinie dobrej woli ze strony personelu – może się udać.

Prośba o umożliwienie przyjęcia dziecka na własne ręce

Dla niektórych mam jest szczególnie ważne, by dziecko przyjąć samodzielnie lub, by urodziło się na ręce taty. Jeśli nie zaznaczymy tego w planie porodu nikt nie będzie wiedział, aby uprzedzić nas w decydującym momencie.

artykuł sponsorowany

 

 

Czytaj również:

Jak przyspieszyć poród i uniknąć obrażeń krocza

Na co zwrócić uwagę kupując żel położniczy

Niebezpieczne zamienniki żelu położniczego - co znajdziemy w ich składzie

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.