Data publikacji:

Laktator - elektryczny, ręczny - jak wybrać laktator

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Aż 80% polskich mam używa po porodzie laktatora, dlatego już w ciąży warto zastanowić się jaki laktator wybrać. Warto to zrobić, bo laktator może być potrzebny już w dniu porodu, a potem służyć jeszcze przez wiele miesięcy, a nawet lat.

 

Laktator elektryczny czy laktator ręczny?

Laktator ręczny to zdecydowanie prostsze urządzenie, nadające się do okazjonalnego odciągania pokarmu. Odciąganie laktatorem ręcznym będzie znacznie bardziej angażujące i będzie wymagało większego wysiłku. Korzystając z tego laktatora, raczej nie wykonamy innej czynności w tym samym czasie.

Cechy, na które warto zwrócić uwagę, niezależnie od rodzaju laktatora, to czy laktator odzwierciedla naturalny rytm ssania dziecka. Najlepiej sprawdzają się rozwiązania nawiązujące do naturalnych procesów fizjologicznych, bo tylko to gwarantuje sukces w rozbudzaniu i utrzymywaniu laktacji i pozostaniu w zgodzie z naturą. Taki laktator nazywany jest dwufazowym.

Drugim istotnym elementem jest możliwość doboru lejka do wielkości brodawki. Brodawki mogą mieć bardzo różny kształt i rozmiar, dlatego odpowiedni lejek bardzo istotnie wpłynie na komfort odciągania pokarmu.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar lejka laktatora: obejrzyj film

 

Laktator ręczny: na co zwrócić uwagę?

Laktatory ręczne z reguły są dość kompaktowe, dyskretne oraz pracują bezgłośnie. Różnią się między sobą wyglądem, kolorystyką i funkcjonalnością. Dobre modele odzwierciedlają naturalny rytm ssania dziecka i czy mają możliwość doboru lejka. Ta korzyść dostępna jest w przypadku nielicznych laktatorów ręcznych. Dobrym przykładem jest tutaj laktator ręczny Medela Harmony.  

 

Jakie cechy ma dobry laktator elektryczny?

Są to urządzenia bardziej złożone, a zatem mają więcej cech, które różnią je od siebie. Na pewno dają możliwość uniwersalnego zastosowania. Pomogą w nagłych problemach związanych z karmieniem piersią, jak nawał pokarmu czy też rozbudzenie laktacji, ale świetnie sprawdzą się w wielu innych sytuacjach w życiu mamy i dziecka. W kolejnych miesiącach będą bezboleśnie odciągać pokarm z piersi, żeby zapewnić dziecku to co najlepsze – mleko mamy, które może być podawane z piersi lub z butelki. W przypadku laktatora elektrycznego oprócz korzyści, które zostały wymienione powyżej, czyli dwufazowość laktatora oraz możliwość doboru lejka, koniecznie należy zwrócić uwagę na płynność regulacji siły ssania. Nie powinna być ona stopniowa (czyli na przykład trzy tryby), tylko  płynna. Pozwoli  to na ustawienie wystarczająco dużej siły ssania, przy zachowaniu odpowiedniego komfortu, a wszystko będzie miało wpływ z jednej strony na bezbolesność, a z drugiej strony na efektywność odciągania pokarmu. Ponadto ogromną zaletą dobrego laktatora elektrycznego będzie cicho pracujący silniczek. Ma to znaczenie, gdy pojawi się potrzeba odciągania pokarmu w nocy. Ważne, aby laktator był nieduży, kompaktowy. Pozwoli to w łatwy sposób zabierać ze sobą laktator wychodząc z domu i dyskretnie odciągnąć pokarm w każdym miejscu. Niewątpliwie warto zwrócić też uwagę, na to, czy wybrany laktator jest kompatybilny ze sprzętem szpitalnym. Ta funkcja przydaje się, kiedy chcemy uniknąć kolejek do laktatora szpitalnego na oddziale położniczym. Wszystkie te cechy posiada jeden z najpopularniejszych laktatorów na świecie model Swing. Spełnia on najwyższe standardy jakościowe i jako jedyny elektryczny laktator osobisty ma możliwość dobrania innego rozmiaru lejka, ściąga pokarm bardzo efektywnie, w krótkim czasie, komfortowo i bezboleśnie.

 

Podwójny laktator elektryczny

Dzisiejsze młode mamy muszą uporać się z wieloma obowiązkami. W tym całym wirze zadań czas liczy się najbardziej. Maksymalną efektywność i komfort zapewni  podwójny laktator elektryczny. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla mam pracujących lub karmiących wyłącznie odciągniętym pokarmem, dla mam wcześniaków oraz bliźniaków, a także tych, które z przyczyn medycznych nie mogą karmić piersią. Jeśli ważne stają się korzyści płynące z odciągania z obydwu piersi na raz, to z pomocą przyjdzie Medela Swing Maxi. Ma on wszystkie zalety modelu Swing i ponadto daje możliwość odciągania pokarmu z obu piersi na raz.

artykuł sponsorowany

 

Komentarze
31-10-2018
Ocena:
Ja też mam laktator elektryczny, dwufazowy z Chicco (Naturally Me)- były miesiące, że bardzo mi pomógł. Miałam 2 duże nawały, gdy delikatne odciąganie było mega ważne. Miałam czas, że synek "gardził" piersią i chciał pić mleczko wyłącznie z butelki i odciągałam i podawałam mu - potem okazało się, że winne było krótkie wędzidełko. Ale kilka tygodni trwało zanim to zdiagnozowano.Teraz już karmię synka 2 razy dziennie, więc nie używam go dużo (chyba, że gdzieś wyjeżdżam - to dla podtrzymania laktacji). Ale najlepszy zakup z wyprawki, nie musiałam nigdy podać mleka modyfikowanego :)
08-10-2018
Ocena:
Mam ten laktator,polecam każdej mamie, uratował nasze karmienie i bardzo ułatwił życie. Mamy ten podwójny