Kaszel u dzieci - rodzaje, przyczyny i leczenie kaszlu

Data:

W sezonie na infekcje górnych dróg oddechowych dzieci kaszlą bardzo często. Nierzadko kaszel ciągnie się nawet kilka tygodni po zakończeniu infekcji i przeradza się w kolejną. Jak sobie radzić z kaszlem u dzieci?

syrop dla dzieci na kaszel

 

Kasłanie jest naturalnym odruchem obronnym układu oddechowego. Dzięki niemu organizm potrafi usunąć ciało obce z dróg oddechowych, lub odkrztusić nadmiar zalegającej wydzieliny. Odruch kaszlu polega na gwałtownym wypchnięciu powietrza z dróg oddechowych przy udziale wielu grup mięśni. Zwykle dłużej trwający kaszel u dziecka oznacza infekcję

Rodzaje kaszlu u dzieci

Kaszel tradycyjnie dzieli na się na suchy i mokry. Suchy jest zwykle wynikiem drażnienia receptorów kaszlowych położonych wyżej – w jamie przynosowych, gardle i tchawicy. Natomiast kaszel wilgotny, który występuje u dzieci częściej, jest wynikiem odkrztuszania wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, głównie w oskrzelach. Kaszel utrzymuje się tak długo, bo wirusy, które są najczęstszą przyczyną pierwotnej infekcji, uszkadzają nabłonek dróg oddechowych i odsłaniają receptory kaszlowe. Dodatkowo uszkodzenia nabłonka mobilizują drogi oddechowe do produkcji większej ilości wydzieliny.

Kaszel suchy

Kaszel suchy zwany jest kaszlem nieproduktywnym. Związany jest zwykle z innymi niż oskrzelowe infekcjami. Kaszel suchy pojawia się na skutek drażnienia ośrodka kaszlu w mózgu. Jego uciążliwość jest odczuwalna często w nocy. Taki kaszel może być wynikiem astmy, infekcji wirusowej, a w skrajnym przypadku nawet krztuśca (charakterystyczny kaszel napadowy- szczekający). Długotrwały kaszel suchy może również świadczyć o śródmiąższowych chorobach płuc – w celi diagnozy takich chorób konieczne jest wykonanie prześwietlenia płuc. Powstrzymanie takie kaszlu wymaga leków działających właśnie na ośrodek kaszlu.

Kaszel mokry

Przy kaszlu mokrym wyraźnie zauważalna jest potrzeba odkrztuszenia wydzieliny. Jeśli jest ona żółta lub zielonkawa można podejrzewać stan zapalny gardła, oskrzeli lub zatok. W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli pojawia się wydzielina gęsta, śluzowana, przezroczysta, która odkrztuszana jest szczególnie rano.

Jak leczyć kaszel u dziecka

Jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni lub bardzo często nawraca, konieczna jest konsultacja z lekarzem i leczenie zalecone przez specjalistę np. przeciwbakteryjne, antyalergiczne. Jednak w kaszlu po lub w trakcie zwykłej sezonowej infekcji, można sobie radzić domowymi sposobami.

Leczenie kaszlu mokrego poleca przede wszystkim na wspomaganiu usuwania wydzieliny z dróg oddechowych:

-syrop na kaszel

-nawilżanie powietrza

-oklepywanie

 

artykuł sponsorowany

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.