Data publikacji:

Ząbkowanie – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Każdy maluch przechodzi przez okres ząbkowania. Najmocniej daje się on we znaki około 6 miesiąca życia. Proces bywa bolesny, więc rodzice powinni zaopatrzyć się w gruntowną wiedzę dotyczącą objawów ząbkowania i sposobów na ich złagodzenie.

leki na ząbkowanie

Oprócz bólu częstym objawem ząbkowania jest podwyższona temperatura ciała. Jeśli gorączka u niemowlęcia utrzymuje się długo, należy udać się do lekarza. W standardowych przypadkach warto podawać dziecku lek przeciwgorączkowy o wysokim stężeniu paracetamolu, taki jak dostępny w aptekach Pedicetamol®. Dzięki wysokiemu stężeniu substancji czynnej dziecko połyka mniej płynu, co dla rodzica oznacza łatwiejszą podaż preparatu. Dołączony do niego kroplomierz umożliwia prawidłowe dawkowanie preparatu.

Jak przebiega ząbkowanie?

Ząbkowanie to naturalny okres w życiu każdego niemowlaka. Pierwszy ząb pojawia się między 6. a 7. miesiącem życia, ale równie dobrze może to nastąpić miesiąc, dwa wcześniej lub pół roku później. Mniej więcej w 31 miesiącu życia dziecko ma już pełny zestaw 20 ząbków. Sam proces wyrzynania zębów bywa bolesny
i nieprzyjemny. Dziąsła stają się obrzęknięte i zaczerwienione, bolą i swędzą. W tym czasie maluch zaczyna się obficie ślinić i wkładać paluszki do buzi. Może też pojawić się gorączka, zdarzają się biegunki lub zaparcia, wymioty lub wysypka na skórze.

Dlaczego ząbkowanie jest bolesne?

Okres ząbkowanie nie jest to łatwy w życiu niemowlaka, ponieważ ząbkowanie bardzo często jest bolesne. Otwór kostny przez który przedostaje się zawiązek zęba ma otwór mniejszy, niż średnica korony zęba. Z tego powodu wyrzynanie się zębów mlecznych powoduje silny napór na sąsiadującą tkankę łączną i kostną, co wyzwala ból. Typowym objawem towarzyszącym początkowi ząbkowania u niemowląt jest gorączka.
W przypadku maluchów oznacza ona wzrost temperatury ciała powyżej 38 stopni Celsjusza.

Jak łagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem?

Nieprzyjemne dolegliwości związane z ząbkowaniem możemy łagodzić poprzez masaż dziąseł czystym palcem lub szczoteczką silikonową ze specjalnymi wypustkami nakładaną na palec. Możemy podawać schłodzone gryzaki. Wykonywać zabiegi higieniczne – oczyszczać dziąsła palcem osłoniętym naparstkiem z mikrofibry lub gazą zmoczoną w przegotowanej wodzie, fizjologicznym roztworze soli lub naparze z rumianku. Ważne aby utrzymywać suchości skóry twarzy i szyi dziecka. Pomocne w łagodzeniu objawów ząbkowania są preparaty przeznaczone do miejscowego leczenia objawów ząbkowania w postaci żeli.

Czy dziecku należy podawać leki przeciwgorączkowe?

Osobną kwestię stanowi zwalczanie gorączki występującej w trakcie ząbkowania. Maluchy mogą przyjmować środki przeciwgorączkowe – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jako pierwszy wybór stosowanie preparatów zawierających
paracetamol1-2. Na rynku możemy znaleźć między innymi lek Pedicetamol®, który zawiera najwyższe stężenie substancji czynnej na rynku. Dzięki temu preparat można podawać dziecku w małych porcjach, co ułatwia jego przyjmowanie i połykanie. Dawkę leku powinno się odmierzać proporcjonalnie do masy ciała dziecka. Precyzyjność odmierzanej dawki zapewni nam kroplomierz wyposażony w skalę. Jest to jeden z powodów, dla których płynne preparaty są korzystniejsze od czopków. Drugim powodem jest możliwość stosowania leku
w płynie w trakcie biegunki, która również często towarzyszy ząbkowaniu.

Z którymi objawami ząbkowania należy udać się do lekarza?

Utrzymująca się przez dłuższy czas gorączka, zwłaszcza powyżej 3 dni, stanowi powód do tego, aby udać się
z dzieckiem do pediatry. Inne niepokojące objawy to kaszel, silna biegunka i wymioty. Specjalista oceni, czy ząbkowanie przebiega prawidłowo.

 

Bibliografia:

Sullivan J. i wsp. Raport kliniczny. Pediatrics 2011;127:580-7

WHO Technical Report Series 958. The Selection and Use of Essential Medicines. 2009.

 

Informacja o produkcie PEDICETAMOL®

Nazwa produktu leczniczego: Pedicetamol®, paracetamol 100 mg/ml, roztwór doustny. Wskazania do stosowania: leczenie objawowe gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na paracetamol, substancję pomocniczą azorubinę lub inną wymienioną w składzie produktu. Podmiot odpowiedzialny: ”Polski Lek – Dystrybucja” Spółka z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

artykuł sponsorowany


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.