Bo wszystko zaczyna się w dziecięcym pokoju. Dlaczego warto otaczać dzieci pięknymi przedmiotami

Data:

Dla małego dziecka rodzina, dom i jego pokój to cały świat. To z tego środowiska czerpie podstawowe wzorce. Do wiedzy i doświadczenia, które nabędzie w swoim pierwotnym środowisku, będzie się odwoływać całe życie.  Dlatego aranżując jego otoczenie, należy wykazać się wrażliwością i wyobraźnią.

łóżko domek pokój dziecięcy

zdjęcie: aranżacja Like a cloud, www.yellowtipi.pl

 

Spis treści:

Jak dziecko odbiera otoczenia w pierwszych miesiącach życia

Estetyka najbliższego otoczenia

Tipi, namiot, własny azyl

Jak otoczenie wpływa na rozwój wyobraźni

 

Każdy rodzic chce wychować dziecko z poczuciem estetyki, wrażliwe na piękno, sztukę, harmonię. Dzieci doświadczają przeżyć estetycznych już od pierwszych miesięcy życia. Mają one wpływ na kształtowanie się wrażliwości dziecka, a także na jego rozwój poznawczy. Na wczesnym etapie życia, harmonijne i łagodne, przyjazne otoczenie, nie dostarczające zbyt wielu silnych bodźców może mieć nawet wpływ na zdrowie dziecka. Psychologowie ostrzegają przed przebodźcowaniem dzieci, a w dobie wszechobecnych ekranów i szybkiego przepływu informacji o to nie trudno.

Jak dziecko odbiera otoczenie w pierwszych miesiącach życia

Pierwszy rok życia to czas niezwykle intensywnego rozwoju percepcji. Mały człowiek doświadcza świata całym sobą, a za podstawowy materiał poznawczy służą mu najbliższe osoby, a także jego najbliższe otoczenie. To właśnie patrząc na członków rodziny, słuchając ich głosu, obserwując jak się do niego zwracają,  a także, jak komunikują się między sobą – dziecko zbiera podstawowe informacje o ludziach oraz ich relacjach. Już w okolicach 8-9 miesiąca życia dziecko rozpoznaje emocje na podstawie oceny mimiki twarzy rodziców. To także ważny okres dla nauki mowy, choć niemowlę komunikuje się w bardzo ograniczony sposób, rejestruje i zapamiętuje słowa, a wszystkie traktuje jako jednakowo ważne i istotne.

Najbliższe otoczenie dziecka można nazwać środowiskiem modelowym, to ono jest źródłem pierwszych wrażeń estetycznych. Najbliższe otoczenie, a zatem pokój dziecka nie powinno być krzykliwe, mocno kontrastowe, intensywne w odbiorze. Powinien je cechować pewien ład i harmonia.  W pierwszych tygodniach życia zalecana jest stymulacja widokiem kontrastowych, czarno białych ilustracji. Warto zaopatrzyć się w książeczki, maty edukacyjne tego typu. U małych dzieci czas aktywności i czas zabawy powinien być od siebie oddzielony. Zatem lepiej, by pokoik, czy fragment sypialni rodziców był zaaranżowany w kolorach łagodnych, w sposób spójny i harmonijny. Wówczas, gdy nadejdzie czas wypoczynku, dziecko nie będzie rozpraszane stymulującymi formami.

tablica do pokoju dziecięcego

zdjęcie: aranżacja Like a cloud, www.yellowtipi.pl

Estetyka najbliższego otoczenia

Obcowanie z wartościowym designem może mieć podobne zalety, co obcowanie z wartościową muzyką czy kontakt ze sztuką. Nie oznacza to, że należy usuwać z otoczenia dziecka wszystko, co trudne, niejednoznaczne estetycznie, czy też zniszczone, nadgryzione zębem czasu. Chodzi o to, by pozwolić dziecku doświadczać różnorodności świata, ale najbliższe otoczenia aranżować w taki sposób, by dawało poczucie ładu i harmonii. Dodatkowo bardzo ważny jest też komfort dziecka i jego poczucie bezpieczeństwa.  Chodzi o to, aby intensywne w odbiorze elementy dekoracji nie wzbudzały w nim niepokoju i nie pobudzały go niepotrzebnie. Dlatego wystrój kącika lub pokoju dziecka, wybór tekstyliów: zasłon, dywanów i akcesoriów powinien być przemyślany i spójny. Lepiej postawić na zestaw 2-3 kolorów z jednej kolekcji. Jeśli pokój jest podzielony na strefy: wypoczynku i zabawy, to w strefie zabawy i aktywności możemy sobie pozwolić na bardziej wyraziste dekoracje.

Gdy dziecko rośnie jego otoczenie, dostęp do zabawek i innych przedmiotów należących do dziecka powinno być ułatwione, dostosowane do jego możliwości i. Już w tym czasie warto zadbać o dążenie do samodzielności, poczucie sprawczości i samostanowienia w takim zakresie, w jakim jest to możliwe. Dlatego dostęp do przedmiotów na poziomie wzrostu dziecka jest bardzo ważny. Takie rozwiązania postulowała choćby Maria Montessori, włoska pedagog, której podejście do wychowania i rozwoju często streszcza się zdaniem „naucz mnie robić to samodzielnie”.  Niejednokrotnie podkreślała ona również logicznie rozwiązane „kąciki tematyczne” w otoczeniu dziecka. Do tego  przydadzą pomysłowe i praktyczne sposoby przechowywania, jak kosze na zabawki, czy skrzynie do przechowywana – na przykład tapicerowane (miłe w dotyku i mogą służyć za siedzisko). Pomogą one dziecku samodzielnie segregować zabawki.

 

Projektując dekoracje do dziecięcych pokojów staramy się uczynić świat dziecka bardziej niezwykłym, a jednocześnie zachować funkcjonalność i piękne wzornictwo. Pomagamy kreować przestrzenie, w których jest miejsce na odkrywanie świata, beztroską zabawę oraz rozwijanie kreatywności – mówi Tomasz Lichota z Yellow Tipi, sklepu z polskimi dekoracjami do dziecięcych pokoi.

 

Jak otoczenie wpływa na rozwój wyobraźni

Możliwość samodzielnego segregowania sprzętów i  zabawek, ale także używania niekoniecznie z założonym przeznaczeniem wspaniale wpływają na rozwój. Warto poświęcić chwilę na wybór takich sprzętów i akcesoriów, które przy użyciu wyobraźni mogą służyć dzieciom do wszechstronnej zabawy. Kosze i skrzynie do przechowywania można wykorzystać jako domki dla lalek, igloo, kryjówkę, stolik i wiele innych. Dywan może być jeziorem, na poduszkach można siedzieć, a worki do siedzenia mogą przyjmować wszelkie możliwe kształty i funkcje.

 

Tipi, namiot, własny azyl

Większość pedagogów dziecięcych podkreśla także istotę posiadania „bazy”, miejsca do schowania się, wyciszenia. Może to być zabudowane łóżko, miejsce pod antresolą, tipi, namiot. Ważne, aby było łatwo dostępne i w jakiś sposób odseparowane od reszty przestrzeni. Niech dziecko ma tam swój azyl i samo decyduje o tym, co w jego azylu się znajdzie, czy będzie tam panował ład czy chaos. Bardzo ważne jest, aby nie ingerować w tę przestrzeń, w jej wygląd, a także pozwalać się dziecku tam wyciszyć, kiedy tylko ma na to ochotę.

namiot tipi dla dzieci

zdjęcie: aranżacja Like a cloud, www.yellowtipi.pl

 

 

 

artykuł sponsorowany

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
13-8-2019
Ocena:
Bardzo ciekawe, chyba zacznę bardziej zwracać uwagę na to, co dziecko ma w pokoju za dużo plastiku i pstrokacizny
29-7-2019
Ocena:
Ale piękne zdjęcia!