Sprytne sposoby na przechowywanie w dziecięcym pokoju

Data:

Nawet najlepiej zaplanowany i zaaranżowany dziecięcy pokój z czasem zaczyna wypełniać się zabawkami, akcesoriami  i ogromną ilością innych przedmiotów. Pojawia się wtedy problem: jak przechowywać te wszystkie skarby. Znamy sprytne sposoby na przechowywanie w dziecięcym pokoju.

przechowywanie w dziecięcym pokoju

Kosz na zabawki Tobi www.yellowtipi.pl

 

Aranżując przestrzeń dla najmłodszych członków rodziny planujemy zwykle miejsce do spania, szafę na ubrania, kącik do zabawy, ale mało kto jest stanie przewidzieć, że pociecha z swoim krótkim życiu będzie w stanie zgromadzić tak ogromne ilości zabawek i akcesoriów. Niestety rodzice nie zawsze mają wpływ na to jak wiele rzeczy gromadzą dzieci. Otoczenie przecież uwielbia je obdarowywać przy wszelkiej możliwej okazji.

Inspiracje od znanych pedagogów dziecięcych

Chcąc się dostosować do wytycznych najbardziej wybitnych pedagogów, jak Maria Montessori czy Janusz Korczak, należałoby zapewnić dziecku możliwość tematycznego grupowania swoich zabawek. Bardzo istotne jest także, aby wszystko było w zasięgu ręki właściciela pokoju. Dlatego odpada przechowywanie w wysokich szafach, czy położonych wyżej szufladach. Janusz Korczak proponował tworzenie tzw. warsztatów dziecięcych (z tej idei pochodzą m.in. kąciki tematyczne w przedszkolach). Ważne jednak, aby pozwolić dziecku (jeśli oczywiście jest już w takim wieku, że może to zrobić) pogrupować zabawki w taki sposób, jaki oznacza za słuszny. Może być to sposób nie do końca oczywisty dla dorosłych.

Wszystko w zasięgu rączek

Ważnym założeniem w kwestii aranżacji dziecięcych wnętrz jest dostępność zasobów. Oznacza to, że przestrzeń powinna być zaangażowana w taki sposób, aby dziecko mogło samodzielnie sięgnąć po wszystko, co chce, a także segregować zabawki i inne przedmioty. Dlatego proste rozwiązania są najlepsze. Otwarte półki, niskie szafki, ale także kosze na zabawki i skrzynie.

Kosze na zabawki do pokoju dziecięcego

Kosze na zabawki w różnych kolorach to idealne miejsce do przechowywania pluszaków, lalek, tekstyliów, jak ubranka dla lalek czy kołderki i kocyki. Można do nich wszystko łatwo włożyć, a wysypywanie wszystkiego będzie nie lada radochą. Kilka takich koszy umieszczonych w dziecięcym pokoju będzie doskonałym pomysłem dla dziecka  w wieku 1-3, ale także dla przedszkolaka.

kosze na zabawki

Pojemniki na zabawki​ www.yellowtipi.pl

Skrzynie na zabawki

Skrzynie na zabawki to kolejne świetne udogodnienie w dziecięcym pokoju. W dodatku to mebel wielofunkcyjny. W środku można schować wszelkie drobiazgi, figurki, klocki, a po zamknięciu skrzynia, w szczególności, jeśli jest tapicerowana może pełnić funkcję praktycznego siedziska. Atutem takiego rozwiązania jest fakt, że wszystko, co schowamy do skrzyni jest niewidoczne i znika z zasięgu wzroku.

skrzynie

zdjęcie: aranżacja Sweet Dreamswww.yellowtipi.pl

System rotacyjny

Wielu pedagogów, którzy zajmują się tematem aranżacji przestrzeni najbliższej dziecku mówi o tym, że od przybytku…  głowa jednak boli. Im więcej zabawek ma dziecko w zasięgu, tym trudniej o wybór czegoś konkretnego. W takich okolicznościach dziecko traci zwykle także chęć kontynuowania przez dłuższy czas jednej aktywności. Zamiast dokończyć budowanie miasteczka z klocków kolejnego dnia, chwyta  za coś innego. Dlatego polecanym i praktycznym rozwiązaniem jest system rotacyjny „ekspozycji”. Raz na jakiś czas wspólnie z dzieckiem warto wybrać część zabawek i schować (do piwnicy, do składziku, do walizki i włożyć pod łóżko). Za jakiś czas zabawki wyciągamy, a chowamy inną część kolekcji. Efekt nowości skłania maluchy do zabawy i inspiruje to wymyślania nowych aktywności.

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.