Jak urządzić piękny i funkcjonalny pokój dziecięcy

Data:

Żadne wnętrze w domu nie pochłania tyle uwagi i emocji, co pokój dziecięcy. Każdy z nas chce, aby wnętrze, w których dziecko będzie spędzać najwięcej czasu było piękne, funkcjonalne i było idealną przestrzenią do wspomagania rozwoju dziecka. Poniżej kilka cennych wskazówek na temat aranżacji dziecięcego pokoju.

pokój dla dziecka

fot.: aranżacja Woodland&Adventure, www.yellowtipi.pl

 

Pokój dziecka musi spełniać jednocześnie kilka funkcji, a przy tym zachować należytą funkcjonalność. Każdy rodzic chce również otaczać dziecko pięknymi przedmiotami, aby kształtować jego gust. Jak zachować zdrowy rozsądek aranżując pokój dla dziecka, żeby był on również inspirującym otoczeniem dla rozwoju ? Oto kilka wskazówek:

 

Myśl przyszłościowo

Producenci mebli i akcesoriów wychodzą na przeciw potrzebom rodziców aranżujących wnętrza dla swoich dzieci.  Produkują rzeczy, które „rosną razem z dzieckiem” i nie tracą swojej funkcjonalności. Warto sięgać po takie rozwiązania. Przykładem mogą  być rozsuwane łóżka, kosze do przechowywania, które będą mieścić zarówno zabawki niemowlaka jak i przedszkolaka. Skrzynie, pufy z możliwością schowania w środku zabawek. Z czasem będą dodatkowym siedziskiem, gdy przedszkolaka odwiedzą koledzy lub koleżanki. Krzesełka z regulowaną wysokością siedziska i oparcia.

yellow tipi naklejki na ścianę

fot: naklejka Houses I, www.yellowtipi.pl

 

Skorzystaj z podpowiedzi pedagogów

 

Najsłynniejsi pedagodzy dziecięcy tacy jak Maria Montessori lub Janusz Korczak rekomendowali podzielenie przestrzeni dziecka na strefy tematyczne i umożliwienie samodzielnego segregowania zabawek i akcesoriów. Ważne jest również, aby strefa odpoczynku była oddzielona od strefy zabawy i umożliwiała dziecku wyciszenie się. Bardzo ważne jest, aby wszystko, czego dziecko potrzebuje znajdowało się w zasięgu jego rąk. W końcu pokój jest dla dziecka i to do jego wzrostu i możliwości motorycznych musimy go dostosować.

Zachowaj umiar w kolorystyce

Warto dobrze przemyśleć kolorystykę dziecięcego pokoju. Z czasem będziemy kupować dodatki, więc najlepiej postawić na dwa-trzy bazowe kolory,możliwie neutralne. Dzięki temu w późniejszym czasie unikniemy chaosu. Neutralna kolorystyka nie będzie niepotrzebnie bodźcować dziecka. Jest to ważne, bo dziecięce pokoje są zwykle również dziecięcymi sypialniami.

tipi dla dziecka

fot: Tipi, tkanina z kolekcji Cotton Story, www.yellowtipi.pl

 

Postaw na sprytne przechowywanie

 

Największym problem wraz z tym, jak dziecko dorasta staje się kwestia przechowywania rosnącej ilości zabawek i akcesoriów. Aby nie tracić miejsca najlepiej postawić na systemy wielofunkcyjne, skrzynia do przechowywania może być pufą, stołkiem, leżanką lub siedziskiem dla rodzica, który czyta dziecku książkę na dobranoc. 

 

Oddziel wyraźnie część sypialną

Przytulna i zachęcająca do wypoczynku część sypialna to jeden z najważniejszych elementów elementów dziecięcego pokoju. Warto zadbać o to, by strefa wypoczynku umożliwiała wyciszenie oraz towarzyszenie rodzica w wieczorny rytuale usypiania. Kącik sypialniany powinien być piękni i przytulny, aby dziecko chętnie z niego korzystało i dobrze mu się kojarzył. 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
31-8-2019
Ocena:
Jestem zakochana w tipi, oprócz namiociku kupiłam przewijak sensillo z takim motywem. Mój Mały wydaje donośne odgłosy jak Indianin, więc wszystko się zgadza :)