Data publikacji:

Jakie przyczyny mają białe dziąsła u niemowlaka?

Białe dziąsła u niemowląt to dość częsty objaw, który z reguły nadmiernie martwi rodziców. Mogą one być spowodowane wieloma czynnikami, w tym zbliżającym się ząbkowaniem, ale też niedojrzałością dziąseł, zakażeniem grzybiczym czy też innymi infekcjami. Niezależnie od przyczyny, nie jest to groźny stan dla dziecka, choć nie należy go ignorować. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny białych dziąseł i podniebienia u niemowlaka.
przyczyna białych dziąseł u niemowlaka

Pielęgnacja jamy ustnej niemowlaka

Białe dziąsła u niemowlaka mogą być wywołane różnymi zakażeniami, a żeby ich uniknąć, należy zachować odpowiednią higienę jamy ustnej dziecka. Już od pierwszego miesiąca życia warto codziennie po kąpieli oczyszczać jamę ustną maluszka, używając do tego jałowej gazy nasączonej solą fizjologiczną. Wystarczy kawałek takiego gazika nawinąć na palec i wsunąć do ust dziecka, delikatnie pocierając język, podniebienie, dziąsła i policzki. Aby nie zranić niemowlaka, powinno się to wykonywać spokojnie, lecz pewnymi ruchami, aby nie trwało to zbyt długo. Należy też pamiętać o obcięciu paznokci (długie mogą zranić dziecko). Taki rytuał pielęgnacyjny pozwoli uniknąć pleśniawek, białych dziąseł u niemowlaka, a ponadto przyzwyczaja je do uczucia czyszczenia jamy ustnej, co sprawi, że w przyszłości mycie zębów pastą i szczoteczką nie będzie się wydawać maluchowi dziwne czy nieprzyjemne.

Ząbkowanie a białe dziąsła u niemowlaka

Ząbkowanie jest jednym z najczęstszych powodów występowania białych dziąseł u niemowlaków. Po przebiciu się ząbka dziąsło jednak szybko wraca do normy. Wyrzynanie się zębów powoduje u dziecka ból i dyskomfort, dlatego ważne jest zapewnienie mu odpowiedniego smoczka lub gryzaka, aby zniwelować nieprzyjemne dla malucha uczucie. Można też wykonywać delikatny masaż dziąseł dziecka, stosując dostępne w aptekach żele przeznaczone dla najmłodszych. Należy również pamiętać o higienie jamy ustnej, co jest w tym okresie szczególnie ważne, ponieważ podczas ząbkowania na dziąsłach powstają małe ranki, przez co mogą pojawiać się infekcje. 

Wrażliwość dziąseł

Podobnie jak u dorosłych, również u najmłodszych mogą występować nadwrażliwe dziąsła, zwłaszcza w okresie ząbkowania, co również może wywoływać białe, spuchnięte dziąsła u niemowlaka. Są one jeszcze delikatne i bardziej podatne na infekcje. Mimo że w wielu przypadkach ta niedojrzałość jest tymczasowa i z wiekiem ustępuje, można skonsultować taki objaw z pediatrą.

Pleśniawki a białe dziąsła u niemowlaka

Pleśniawki jako białe dziąsła u niemowlaka to infekcje grzybicze, które czasami pojawiają się u dzieci, powodując powstawanie białych nalotów w jamie ustnej, mogących utrudniać maluszkowi przyjmowanie pokarmu i wywoływać dyskomfort, a nawet ból. Odpowiada za to drożdżak Candida albicans, który tworzy zakażenie objawiające się jako białe dziąsła i podniebienie u niemowlaka. Zakażenie grzybicze może być spowodowane przez nadmierną wilgotność i ciepło, a także przez nieodpowiednie używanie smoczków i innych przedmiotów do ssania, ponieważ odporność małego dziecka nie jest jeszcze na tyle rozwinięta, aby radzić sobie z kontrolą wzrostu drożdży. Ważne jest, aby regularnie dezynfekować wszystko, co niemowlak bierze do buzi, oraz zachować odpowiednią higienę jamy ustnej, zapobiegając tym samym rozwojowi zakażenia grzybiczego. Czasami pojawienie się pleśniawek może być wynikiem przyjmowania niektórych leków, w tym części antybiotyków oraz kortykosteroidów w postaci wziewnej.

Jak pozbyć się białych dziąseł u niemowlaka w przypadku zakażenia grzybiczego?

W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednie leczenie, zwłaszcza jeśli pleśniawki są bardzo liczne lub obejmują dużą część jamy ustnej. Doktor może wtedy zdecydować o podaniu niemowlęciu leku przeciwgrzybiczego, który rodzic rozprowadza w jamie ustnej maluszka. Samodzielnie można po karmieniu podać dziecku 2–3 łyżeczki wody, by przepłukać jego jamę ustną. 
W przypadku pleśniawek i białych dziąseł u niemowlaka nie powinno się próbować samodzielnie ścierać czy zdejmować nalotu, ponieważ można w tej sposób podrażnić dziąsła lub podniebienie dziecka. Może to wywołać ból u niemowlaka, który utrudni mu przyjmowanie pokarmu, a także spowodować, że zmiany tylko się nasilą. 

Co oznaczają białe, spuchnięte dziąsła u niemowlaka?

Spuchnięte i nabrzmiałe dziąsła najczęściej oznaczają, że rozpoczyna się u maluszka ząbkowanie. Jednak naloty w różnych częściach jamy ustnej i białe, spuchnięte dziąsła u niemowlaka wymagają czujności rodziców, ponieważ mogą również być objawem choroby takiej jak zapalenie dziąseł. Inne problemy, takie jak infekcje jamy ustnej i stany zapalne, np. zapalenie migdałków, również mogą powodować białe dziąsła u niemowlaka. W takim przypadku ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednie leczenie i zapobiec rozwojowi poważniejszych problemów zdrowotnych.
Podsumowując, białe dziąsła u niemowlaka mogą być powodowane wieloma czynnikami, w tym ząbkowaniem, niedojrzałością dziąseł, pleśniawkami i innymi infekcjami. Z reguły nie jest to poważny stan i nie należy się nim nadmiernie martwić, jednak warto skonsultować się z pediatrą, aby uzyskać odpowiednie leczenie i zapobiec rozwojowi zakażenia, jeśli to ono jest przyczyną problemu. Rodzice powinni również pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej dziecka, dbając w ten sposób o jego zdrowie oraz przyzwyczajając pociechę do uczucia, które będzie jej w przyszłości towarzyszyć podczas codziennego czyszczenia zębów. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Rita Turbiarz