Data publikacji:

Ból kręgosłupa w ciąży w pierwszym trymestrze – czy jest się czego obawiać?

Niemal każda przyszła mama ma świadomość, że w zaawansowanej ciąży dochodzi do przeciążenia kręgosłupa i wystąpienia bólu pleców. Co jednak, gdy ta przypadłość pojawia się znacznie wcześniej, zanim jeszcze brzuszek zacznie być widoczny? Sprawdź, z czego może wynikać ból kręgosłupa w ciąży – w pierwszym trymestrze, i kiedy warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.
ból kręgosłupa w pierwszym trymestrze ciąży

Ból kręgosłupa w ciąży w pierwszym trymestrze – możliwe przyczyny

O ile ból kręgosłupa na kilka tygodni przed porodem jest całkowicie zrozumiały, o tyle ból w dole pleców w pierwszym trymestrze ciąży wielu mamom wydaje się bardzo niepokojący. W istocie jednak najczęściej nie ma on związku z nieprawidłowościami, a z naturalnymi procesami, które następują po zapłodnieniu.
Ból pleców w pierwszym trymestrze najczęściej wynika zatem z rozciągania się więzadeł macicy i rozluźniania struktur miednicy. Zmiany te są niezbędne, aby rosnące dziecko mogło zmieścić się w brzuchu swojej mamy, a później bezpiecznie przyjść na świat.
Należy też pamiętać, że za tego typu dolegliwości mogą odpowiadać również „zwykłe” infekcje, tj. niezwiązane z ciążą. Wymienić można tutaj chociażby zapalenie pęcherza moczowego. Ponadto ból pleców w pierwszym trymestrze ciąży może wynikać ze zwykłego przeciążenia – np. ze zbyt długiego stania albo siedzenia.

Ból pleców w pierwszym trymestrze – kiedy może świadczyć o nieprawidłowościach?

Choć zazwyczaj ból pleców w pierwszym trymestrze ciąży nie oznacza nic złego, zdarza się również, że zwiastuje on poronienie. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli u ciężarnej występują również:
 • ból brzucha, stopniowo przybierający na sile,
 • skurcze brzucha,
 • krwawienie albo plamienie z dróg rodnych,
 • gorączka, złe samopoczucie.
 • W takim przypadku nie należy czekać. Intensywny ból pleców w pierwszym trymestrze, współwystępujący z plamieniem bądź bólami brzucha, to wystarczający powód, aby udać się na szpitalny oddział ratunkowy (SOR). Warto dodać, że w niektórych przypadkach poronieniu można zapobiec – np. jeśli nieprawidłowości wynikają ze zbyt niskiego poziomu progesteronu.

  Skuteczne i bezpieczne sposoby na ból lędźwi w pierwszym trymestrze

  Ból w dole pleców w pierwszym trymestrze ciąży – nawet ten niegroźny, może być bardzo dokuczliwy. Jak można go zmniejszyć w sposób bezpieczny dla dziecka? Oto kilka przydatnych porad:
 • Kup poduszkę do spania dla kobiet w ciąży
 • To, że nie masz jeszcze dużego brzucha ciążowego, nie oznacza, że w twoim organizmie nie dochodzi do zmian – wręcz przeciwnie. Ulżyć możesz sobie poprzez spanie na specjalnej poduszce w kształcie litery „C”. Z czasem, gdy brzuch zacznie być naprawdę duży, poduszka ta zacznie być jeszcze bardziej przydatna.
 • Korzystaj z dobroczynnego działania ciepłej wody
 • Ból kręgosłupa w ciąży – w pierwszym trymestrze oraz w późniejszych, zmniejszy się dzięki ciepłemu prysznicowi albo ciepłej kąpieli. Pamiętaj jednak, że woda, w której będziesz przebywać, nie może być zbyt gorąca. Nie zapomnij też o zabezpieczeniu podłogi – połóż matę lub ręcznik, aby się nie poślizgnąć.
 • Poproś partnera o masaż
 • Jeśli plecy mocno ci dokuczają, możesz poprosić partnera o delikatny masaż okolicy lędźwiowej. W tym okresie ciąży możesz jeszcze swobodnie ułożyć się na brzuchu. Masaż nie tylko złagodzi ból, ale dodatkowo pozytywnie wpłynie na więź między wami.
 • Poproś o pomoc fizjoterapeutę
 • Skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty jest zawsze dobrym pomysłem – niezależnie od tego, w którym trymestrze ciąży jesteś. Specjalista wskaże źródło twoich dolegliwości i ułoży odpowiedni zestaw ćwiczeń.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.