Data modyfikacji:

Czkawka u płodu: co oznacza? Poradnik

Czkawka u płodu jest często obserwowanym przez przyszłe mamy zjawiskiem. Najczęściej zaczyna pojawiać się w okolicy 2. trymestru ciąży i objawia się regularnymi „podskokami” brzucha ciężarnej. Choć czkawka u dziecka w brzuchu może budzić niepokój, jest zupełnie naturalna i świadczy o prawidłowym rozwoju malca. Z tego powodu, niezależnie od tego, jak często się pojawia i jak długo trwa, nie ma potrzeby jej zwalczania.
czkawka u płodu

Czkawka u dziecka w brzuchu – przyczyny

Czkawka to niegroźna przypadłość, która raz na jakiś czas występuje u każdego z nas. Najczęściej wynika ona z połknięcia zbyt dużych ilości powietrza, co prowadzi do wystąpienia skurczów przepony oraz mięśni oddechowych, czemu towarzyszy opóźnione zamknięcie głośni.
Nieco inaczej powstaje czkawka u płodu, który nie oddycha powietrzem atmosferycznym. Do wystąpienia tej przypadłości powstaje u niego na skutek łapczywego połykania płynu owodniowego – czyli tego, w którym maluch przebywa przez całą ciążę i który dostarcza mu całe mnóstwo składników odżywczych.

Czkawka u płodu – objawy

Czkawka u dziecka w brzuchu zaczyna być rejestrowana przez przyszłe mamy mniej więcej w połowie drugiego trymestru trwania ciąży. Objawia się ona regularnym „podskakiwaniem” brzucha. Czkawka u płodu wyraźnie różni się od kopniaków, które są bardziej energiczne i mają jednorazowy charakter. Ponadto czkawce często towarzyszy lekkie wzdryganie się dziecka, które może być odczuwane jako bardzo delikatne wibracje.
W końcówce ciąży czkawka u płodu najbardziej odczuwalna jest w dole brzucha.

Czy czkawka u płodu jest niebezpieczna?

Zdarza się, że czkawka u dziecka w brzuchu wywołuje niepokój przyszłych rodziców. Zupełnie niesłusznie, ponieważ jest to zjawisko w pełni naturalne. Co więcej, świadczy ono o prawidłowym rozwoju płodu – połykając płyn owodniowy, maluch przygotowuje się do samodzielnego jedzenia i oddychania, które są niezbędne do życia.
Nie należy martwić się również o dobrostan dziecka. Czkawka u płodu nie jest dla niego w żaden sposób niebezpieczna, nie wywołuje też dyskomfortu podobnego do tego, który odczuwamy my.

Czkawka płodu a niedotlenienie

Przyszli rodzice mogą niekiedy spotkać się ze stwierdzeniem, że czkawka u dziecka w brzuchu świadczy o nieprawidłowej pracy jego układu oddechowego albo że może skutkować niedotlenieniem. Nic bardziej mylnego. Jak już zostało to wspomniane, jest to całkowicie naturalne zjawisko, którym nie trzeba się martwić.

Czkawka u dziecka w brzuchu – czy istnieją sposoby na jej zwalczanie?

Jako że czkawka u dziecka w brzuchu nie jest dla niego źródłem dyskomfortu i nie jest niebezpieczna, nie zwalcza się jej. Co więcej, nie istnieją sposoby, które pozwoliłyby to zrobić – ani zmiana pozycji, ani zjedzenie pokarmu o konkretnym smaku nie zmienią ani czasu trwania czkawki u dziecka, ani jej natężenia.

Częsta czkawka u płodu pod koniec ciąży – czy jest się czym martwić?

Częsta czkawka u płodu pod koniec ciąży może wzbudzać niepokój, niemniej wciąż pozostaje zjawiskiem zupełnie niegroźnym. Maluch może mieć nawet kilka „ataków” czkawki w ciągu dnia, a czas trwania każdego z nich to nawet kilkanaście minut.
Oczywiście jeśli masz wrażenie, że dziecko nie zachowuje się w sposób prawidłowy (np. bardzo rzadko się porusza) albo dzieje się cokolwiek innego, co wzbudza twój niepokój – udaj się do ginekologa na kontrolę. Jeżeli natomiast pojawiają się bolesne skurcze brzucha lub krwawienie z dróg rodnych – bez zbędnej zwłoki udaj się na szpitalny oddział ratunkowy.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.