Data publikacji:

Jak obudzić dziecko w brzuchu?

Niemal każdej przyszłej mamie przytrafiają się dni, w czasie których dziecko nie jest szczególnie aktywne. Ze zrozumiałych powodów napawa to ciężarne niepokojem – na szczęście w większości przypadków zmniejszona aktywność maluszka nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Sprawdź, z czego może ona wynikać i jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu. Wyjaśniamy również, co zrobić, by jak najszybciej poczuć pierwsze, słodkie kopniaki.
kobieta w ciazy

Dlaczego dziecko w brzuchu przestaje być bardzo aktywne?

Zastanawiasz się, jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu, ponieważ martwi cię jego brak aktywności? Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, z czego może on wynikać. Poniżej najczęstsze przyczyny zmian w ruchliwości płodu.
  • Intensywna aktywność ciężarnej
Kiedy ty jesteś bardzo aktywna – chodzisz, biegasz, jeździsz na rowerze albo np. po prostu sprzątasz, twoje dziecko jest cały czas kołysane, co je po prostu usypia. Kiedy ty odpoczywasz, kołysanie ustaje i maluszek robi się zdecydowanie bardziej aktywny.
  • Duży stres
Przeżywanie dużego stresu powoduje duży wyrzut adrenaliny, który prowadzi do skurczu naczyń krwionośnych. W efekcie tych zmian do płodu może dopływać mniej tlenu niż zwykle, co z kolei przekłada się na jego zmniejszoną aktywność.
  • Palenie papierosów
Z każdym papierosem do twojego organizmu przedostają się nieprawidłowe substancje, które mogą wpływać nie tylko na rozwój płodu, ale również na jego dobrostan.
  • Składniki niektórych leków
Jeśli zastanawiasz się, jak obudzić dziecko w brzuchu, pomyśl, czy przypadkiem nie zażywałaś leków, które mogłyby wpłynąć na jego zachowanie. Pamiętaj, aby nigdy nie przyjmować żadnych farmaceutyków bez konsultacji z lekarzem. Jeśli przepisał ci on jakieś leki, a ty zauważasz, że po ich zażyciu dziecko zmniejsza swoją aktywność, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą ponownie.

Jak obudzić dziecko w brzuchu?

Nie wiesz, jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi! Oto kilka sprawdzonych sposobów, które warto wypróbować.
  • Odpocznij
Jak już zostało to wspomniane – kiedy ty odpoczywasz, twoje dziecko przestaje być kołysane, więc zaczyna żwawiej się poruszać. Połóż się na chwilę i poleż z 20 minut – po tym czasie twój maluszek powinien zacząć dawać o sobie znać.
  • Popukaj w brzuch
Czy wiesz, że twoje dziecko odczuwa twój dotyk? Popukaj delikatnie brzuch, możesz też go delikatnie (punktowo) nacisnąć. Prawdopodobnie twoja pociecha chwilkę później odpowie na ten dotyk, wymierzając ci malutkiego kopniaka. Pamiętaj, że twoje dziecko nie tylko czuje, ale też słyszy – mów zatem do niego podczas „zaczepiania” go dotykiem.  
  • Włącz muzykę
Wiele przyszłych mam zauważa, że ich dzieci stają się bardziej aktywne, gdy słyszą muzykę. Wykorzystaj to. Włącz energiczny utwór i poczekaj na słodkie fikołki. Możesz też przyłożyć słuchawki do brzucha.
  • Zjedz coś słodkiego
Zjedzenie słodkości sprawi, że w twojej krwi wzrośnie stężenie glukozy, co z kolei przełoży się na aktywność malca. Poczęstowanie się czekoladą czy cukierkiem to jeden z najstarszych i najbardziej skutecznych sposobów na rozbudzenie małego śpiocha.
Uwaga! Pamiętaj, że nie powinnaś sięgać po słodycze o kiepskim składzie. Zwróć uwagę na to, czy produkt jest wysokiej jakości i czy wyprodukowany jest z naturalnych składników.
  • Obejrzyj komedię
Śmiech powoduje wyrzut endorfin, czyli hormonów szczęścia – one także pobudzają dziecko. Również rytmiczne poruszanie mięśniami brzucha sprawia, że płód staje się bardziej aktywny.
  • Poświeć do brzucha
Kolejnym polecanym sposobem na rozruszanie dziecka w brzuchu jest zainteresowanie go światłem. Przyłóż włączoną latarkę do brzucha, a następnie zacznij ją powoli przesuwać. Być może ten dość intensywny bodziec sprawi, że malec podejmie aktywność – a ty przestaniesz się niepokoić.

Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu, by poczuć je po raz pierwszy?

A może zastanawiasz się, jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu, by poczuć je po raz pierwszy? Jeśli tak, to przede wszystkim musisz wiedzieć, że:
  • pierwsze ruchy dziecka zazwyczaj odczuwane są między 18. a 21. tygodniem ciąży; szybciej odczuwają je kobiety, które były już kiedyś w ciąży;
  • jeśli jesteś osobą z nadwagą lub otyłą, zapewne później odczujesz ruchy dziecka;
  • pierwsze kopniaki płodu są później odczuwane również przez kobiety, u których łożysko jest umiejscowione na przedniej ścianie macicy (czyli po stronie brzucha, na której znajduje się pępek).
Jeśli zatem jesteś osobą z nadwagą, jesteś po raz pierwszy w ciąży i do tego masz łożysko umiejscowione na przedniej ścianie, prawdopodobnie (mimo starań) odczujesz pierwsze ruchy dziecka dość późno – około 21. tygodnia ciąży.
Przechodząc do sedna – jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu, by w końcu cieszyć się malutkimi kopniaczkami? Zasadniczo powinnaś robić wszystko to, co wymienione zostało wcześniej. Dodatkowo dobrze byłoby, abyś, leżąc na plecach, podłożyła pod nie poduszkę (pod okolice lędźwiowe). Dzięki temu macica zostanie nieco „wypchnięta” ku przodowi, więc łatwiej będzie ci wyczuć ruchy maluszka.

Ruchy dziecka w brzuchu – kiedy udać się do szpitala?

Jeśli twoje dziecko stało się mniej aktywne, zacznij liczyć jego ruchy. Po 28. tygodniu ciąży powinnaś wyczuwać ich przynajmniej 10 w ciągu godziny. Jeśli jest ich mniej, możesz udać się do przychodni lekarskiej celem skontrolowania dobrostanu dziecka. Jeśli dziecko długo nie daje o sobie znać albo gdy pojawiają się dodatkowe, niepokojące symptomy (krwawienie, ból brzucha, mdłości), musisz bezzwłocznie udać się na szpitalny oddział ratunkowy.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.