Data publikacji:

Jak wygląda skrzep i krwotok przy poronieniu? Ile się krwawi?

Poronienie w medycynie oznacza przedwczesne zakończenie ciąży, które następuje przed 22 tygodniem jej trwania. Około 15% ciąż kończy się poronieniem. Jak wygląda krwotok z dróg rodnych? Jak wygląda skrzep i krwotok przy poronieniu? Ile się krwawi? Sprawdź, jak wyglądają początkowe objawy poronienia.
jak wygląda skrzep i krwotok przy poronieniu

Jakie są objawy poronienia? 

Objawy poronienia mogą być bardzo różne. Są odmienne w zależności od wieku ciąży, stopnia zaawansowania poronienia. To ginekolog stwierdza stan zagrożenia ciąży oraz rodzaj poronienia, analizując objawy poronienia. Są nimi:
  1. Krwawienie i plamienie z dróg rodnych – najpopularniejszy objaw poronienia, którym charakteryzuje się poronienie zagrażające. Jeśli nagle i szybko zaczynasz tracić krew, będąc w ciąży, jest to sygnał dla ciebie, że powinnaś niezwłocznie udać się do ginekologa. Czasem krew zawiera skrzepy (jak wygląda skrzep przy poronieniu?) i fragmenty tkanek. Niekiedy lekarz decyduje się na leczenie zachowawcze. Śledź zachowania swojego organizmu i niepokojące objawy.
  2. Skurcze brzucha – jeśli są łagodne i przemijające, są one elementem przebiegu ciąży. Procesem naturalnym. Jednak wszelkie bóle brzucha, które są bolesne i mają duże natężenie, a także te, które utrzymują się przez długi czas, mogą oznaczać poronienie. 
  3. Ból w podbrzuszu – w dość dużym nasileniu może sygnalizować poronienie. Ból w podbrzuszu podczas poronienia pojawia się często wraz z bólem w krzyżowej części kręgosłupa.
  4. Wysoka gorączka – to także sygnał o możliwym poronieniu. Jeśli szukasz informacji, jak wygląda poronienie, to zapamiętaj, że gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, która nie ma wyraźnej przyczyny, może wskazywać na poronienie septyczne (zakażenie macicy lub zarodka i powstanie stanu zapalnego).
  5. Wydzielina z pochwy – biało-różowy śluz bądź wodnista wydzielina: jeśli jesteś w ciąży i na bieliźnie zauważysz ślady tego typu, to pędź do lekarza. Już sam czysty śluz w dużej ilości może sygnalizować poronienie. Jeśli zaś w śluzie pojawiają się fragmenty tkanki, może to oznaczać pojawienie się strzępów łożyska.
Wszystkie wspomniane powyżej objawy powinny zaniepokoić kobietę we wczesnej ciąży. W takiej sytuacji najlepiej niezwłocznie udaj się do ginekologa.

Jak wygląda krwotok przy poronieniu?

Krwawienie ginekologiczne, czyli inaczej krwotok występujący po poronieniu, jest całkowicie odmienne od krwawienia, które ma miejsce przy miesiączce. Jeśli w pierwszej fazie zapłodnienia, kiedy następuje zagnieżdżanie się zarodka, pojawia się delikatne krwawienie i szybko ono mija, nie jest to powód do niepokoju. 
Kiedy jednak twoja czujność powinna sięgać zenitu? Jak wygląda krwotok przy poronieniu? Poznaj cechy krwotoku przy poronieniu:
  • Jak wygląda okres przy poronieniu? Krwawienie jest niespodziewane, a jego intensywność rośnie.
  • Jaki kolor ma krwotok przy poronieniu? Krew ma mocno czerwony lub brązowy kolor.
  • Krwawieniu towarzyszą bóle brzucha.
  • Możesz odczuwać rozpierający ból w podbrzuszu i/lub w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
  • Może pojawić się stanu podgorączkowy.
  • Czasem wyczuwalne stają się intensywne skurcze macicy.
  • Często krwawienie stopniowo się zwiększa i towarzyszy temu coraz silniejsze osłabienie. Jest wtedy możliwe, że doszło do poronienia samoistnego.
Każde plamienie w ciąży niezwłocznie skonsultuj z lekarzem. Nawet to bezbolesne.

Ile się krwawi po samoistnym poronieniu?

Ile trwa samoistne oczyszczanie macicy po poronieniu? Powrót organizmu do zdrowia po spontanicznym poronieniu (i po łyżeczkowaniu) przeważnie następuje szybko. Nadal jednak w ciągu od 1 do 2 tygodni po nastąpieniu poronienia często występują lekkie krwawienia lub brązowe upławy. Do kolejnej miesiączki zazwyczaj dochodzi po mniej więcej 4–6 tygodniach. Po niej organizm kobiety jest gotowy, by kolejny raz zajść w ciążę. Jednak wielu lekarzy zaleca, aby z kolejnym planowanym zapłodnieniem odczekać od 3 do 6 miesięcy po poronieniu.

Ile się krwawi po wczesnym poronieniu?

Jak długo krwawi się przy poronieniu? Pełne oczyszczanie macicy po poronieniu może trwać nawet do 2 tygodni. Krwawienie w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży ma miejsce u co piątej kobiety. Połowa ciężarnych obserwuje zatrzymanie krwawienia po kilku dniach. Ciąża dalej się rozwija. Druga połowa pań zauważa kontynuację krwawienia w kolejnych dniach. Może to oznaczać poronienie. Przeważnie sytuacja wyjaśnia się w ciągu kilku dni. Prawdopodobieństwo poronienia wzrasta wraz z wiekiem. Jeśli krwawienie będzie niepokojąco się przedłużać, skontaktuj się z lekarzem, gdyż pozostałe w macicy tkanki mogą być przyczyną infekcji. 

Jak wygląda krwotok z dróg rodnych?

W przypadku pojawienia się krwawienia z dróg rodnych niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem lub położną. Jeśli jest to niemożliwe, koniecznie udaj się na SOR lub wezwij karetkę pogotowia. Niepokojący kolor plamienia to brązowy, intensywnie czerwony albo jasnoczerwony – temu zaś często towarzyszą intensywne skurcze. Krwawienie w trakcie ciąży może wskazywać na poronienie wtedy, kiedy jest szczególnie intensywne, zawiera skrzepy lub fragmenty tkanek, a także wtedy, gdy pojawia się nagle i jego obfitość wzrasta. Skurcze, które wskazują na poronienie, utrzymują się zazwyczaj przez długi czas i często wraz z nimi pojawia się krwawienie.

Badania po poronieniu

Jeśli doszło u ciebie do poronienia, wykonaj odpowiednie badania, dzięki którym dowiesz się, co było powodem utraty ciąży. Badania mają za zadanie określić ryzyko kolejnego poronienia, ustalić powody, dla których doszło do poronienia, jak również zaradzić kolejnej ciąży zakończonej niepowodzeniem. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.