Data publikacji:

Jaki śluz jest po zapłodnieniu? O czym śluz mówi?

Śluz kobiecy zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Zmienia się także po zajściu w ciążę. Jaki miałaś śluz po zapłodnieniu? Jego obserwacja to ścieżka do znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy w twoim ciele rozwija się nowe życie. Jaki śluz jest po zapłodnieniu? O czym śluz mówi?
jaki jest śluz po zapłodnieniu

Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu?

Jeśli zastanawiasz się, jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu, to szukaj odpowiedzi w tym akapicie.
  1. Jaki śluz przed okresem? Jeśli organizm funkcjonuje prawidłowo, przed miesiączką pojawia się gęsty biały lub żółty śluz. Jego lekko różowa lub brązowa barwa nie jest natomiast powodem do niepokoju, ponieważ świadczy o zbliżającej się miesiączce.
  2. Jaki śluz po zapłodnieniu? Śluz w ciąży jest obfity. Konsystencją przypomina śluz płodny. Może być on przezroczysty lub lekko biały, a nawet jasnożółty. Jaki miałaś śluz po zapłodnieniu? Jeśli zapach jego był neutralny, to wszystko przebiegało prawidłowo. Na różnych etapach ciąży śluz może zmieniać kolor z przezroczystego na mleczny lub jasnożółty.

Śluz po zapłodnieniu czy okres?

Jak nie pomylić okresu z tym, co określane jest jako śluz po zapłodnieniu? Dobrze jest, byś wiedziała o tym, że może zdarzyć się tak, że się pomylisz i błędnie rozpoznasz ciążę lub zbliżającą się miesiączkę. Jak to możliwe? Otóż śluz, który pojawia się tuż po zapłodnieniu, ale przed przewidywanym okresem, możesz pomylić ze zbliżającym się krwawieniem comiesięczny, bo wynika on z zagnieżdżania się zarodka. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne. Jest ono jednak znacznie krótsze niż miesiączka. Co więcej – różni się od niej kolorem oraz nie występują inne dolegliwości, które pojawiają się podczas okresu.

Po co jest śluz?

Śluz tworzy barierę ochronną dla śluzówki i jest naturalnym nawilżeniem podczas stosunku, dzięki czemu penetracja nie sprawia kobiecie bólu. Natomiast po zapłodnieniu śluz odgrywa również ważną rolę. Chroni ciężarną i dziecko przed infekcjami. Co więcej – podczas ciąży ze śluzu powstaje czop, który zamyka szyjkę macicy i broni dostępu do rozwijającego się płodu. Przed porodem czop naturalnie odpada, otwierając drogę dziecku na świat. Wówczas śluz może stać się gęstszy. Nawet galaretowaty. Jest to oznaka, że poród się zbliża.
Uwaga – czop może odejść nawet kilkanaście dni przed rozwiązaniem. Kobieta może wydalić czop śluzowy w formie „korka” śluzu lub upławów (wtedy przyszła mama może nawet nie zauważyć tego zjawiska). Wtedy śluz przed porodem może być lekko podbarwiony krwią. Jeśli jednak jest to jedyny objaw, że zbliża się czas pojawienia się dziecka na świecie, to nie ma powodów do niepokoju. Wówczas spokojnie czekaj na inne sygnały, które twoje ciało będzie dawać o tym, że czas najwyższy przywitać na świecie nowego człowieka. 

Pierwsze objawy ciąży? Śluz – kontroluj jego stan

Śluz na początku ciąży to czysto fizjologiczny objaw. Wyjaśniliśmy powyżej (w podpunkcie: „Po co jest śluz?”), dlaczego śluz w ciąży jest tak ważny.
Śluz na początku ciąży – jaki ma kolor i zapach? Prawidłowy śluz na początku ciąży jest przezroczysty lub lekko zabarwiony na biało bądź żółto. Może być ciągnący lub rozrzedzony. Zapach jest neutralny lub bardzo delikatny.
Pierwsze objawy zapłodnienia? Śluz, który jest konsekwencją zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety w czasie ciąży. Duże ilości śluzu kobieta może zauważać aż do samego porodu i jest to prawidłowa reakcja kobiecego organizmu na rozwijające się w nim dziecko. Co więcej – już na samej podstawie zwiększonej produkcji śluzu możliwe jest, by podejrzewać zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Nie jest to jednak typowy objaw dla wszystkich pań. Niektóre bowiem po zapłodnieniu odczuwają suchość pochwy, z jaką wcześniej nigdy się nie spotkały. 

Śluz w ciąży – kiedy wybrać się na wizytę do ginekologa?

Śluz często jest tym pierwszym symptomem zwiastującym nieprawidłowości w układzie rozrodczym. Każdą nagłą zmianę śluzu z pochwy w trakcie ciąży koniecznie skonsultuj z ginekologiem.
Zmiana charakteru wydzieliny z pochwy może sugerować również występowanie patologii w twoich drogach rodnych:
  • Zielonkawe upławy (również pieniste, zielonkawe upławy) o nieprzyjemnym zapachu są zwiastunem przebiegu rzęsistkowicy.
  • Upławy ropne to zakażenie bakteriami tlenowymi.
  • Upławy serowate to najprawdopodobniej zakażenie grzybicze pochwy, które jest częstą przypadłością pań w ciąży.
  • Śluzowo-ropna wydzielina o żółtej barwie występuje przy zapaleniu szyjki macicy spowodowanym rzeżączką lub chlamydiozą.
  • Szare upławy o nieprzyjemnym rybim zapachu mogą sugerować bakteryjne zapalenie pochwy.
Uwaga – nieleczone stany zapalne mogą w skrajnych przypadkach skutkować niepłodnością. Jeśli więc zaobserwujesz wyżej wymienione rodzaje śluzu wydostające się z pochwy, koniecznie udaj się do ginekologa. 

Kiedy udać się do lekarza, gdy jesteś w ciąży i dostrzegasz niepokojące objawy?

Jeśli jesteś w ciąży i oprócz zmiany w kolorze śluzu dostrzegasz wymienione poniżej objawy, niezwłocznie udaj się do lekarza prowadzącego ciążę:
  • ból w okolicy podbrzusza,
  • krwawienie,
  • gorączka,
  • obecność krwi w śluzie,
  • ból i/lub pieczenie zlokalizowane w pochwie,
  • ból i/lub pieczenie podczas oddawania moczu. 
Działaj szybko, bo zmieniony kolor śluzu połączony z wymienionymi powyżej symptomami mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji. Mogą też bezpośrednio zagrażać zdrowiu matki i dziecka. 
Jaki jest fizjologiczny śluz w ciąży? Jaki jest śluz po zapłodnieniu? Przezroczysty, bezwonny, rzadki (niekiedy nawet wodnisty), a do tego białawy lub o lekko żółtym zabarwieniu.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.