Data publikacji:

Prawidłowa pielęgnacja twarzy w ciąży. Kosmetyki dla przyszłej mamy

W okresie ciąży skóra twarzy wymaga szczególnej pielęgnacji – na skutek zmian hormonalnych jest ona bardziej narażona na przesuszenie i przebarwienia, częściej też dochodzi do pękania naczynek krwionośnych. Niestety nie każdy kosmetyk, dzięki któremu można pokonać te przypadłości, jest odpowiedni dla kobiet spodziewających się dziecka. Dowiedz się, jakich składników warto unikać i jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy w ciąży.
pielęgnacja twarzy w ciąży kosmetyki

Odpowiednia pielęgnacja twarzy w ciąży – dlaczego jest tak ważna?

Choć ciąża to piękny, wyjątkowy czas, nie należy zapominać , że jest to również spore obciążenie dla organizmu. Na skutek wahań hormonalnych na skórze może pojawić się ostuda, czyli widoczne gołym okiem przebarwienia, najczęściej zlokalizowane w okolicach czoła oraz na skroniach.
Wiele kobiet w ciąży zauważa u siebie także zwiększoną przepuszczalność naczyń, która skutkuje pojawianiem się popękanych naczynek. Warto też zauważyć, że u wielu przyszłych mam cera staje się bardziej tłusta, zyskuje nieładny koloryt, często reaguje rumieniem i zdecydowanie można ją określić jako bardziej wrażliwą. Dodatkowo mogą pojawić się obrzęki – na przypadłość tę najczęściej narzekają panie w zaawansowanej ciąży.
W związku z powyższym staje się jasne, dlaczego właściwa pielęgnacja twarzy w ciąży jest tak ważna. Umożliwia ona nie tylko zachowanie pięknej skóry, ale również zmniejsza dyskomfort.

Toniki, pianki i kremy do twarzy w ciąży – jak wybrać te z dobrym składem?

Wybierając toniki, żele, maseczki czy kremy do twarzy w ciąży, należy zwrócić uwagę na ich skład. Szczególnie polecane są następujące składniki:

Witamina C

Witamina C działa antyoksydacyjnie, czyli zmniejsza szkodliwość wolnych rodników. Rozświetla skórę, więc będzie zapobiegała powstawaniu plam i zmniejszała widoczność tych, które już się pojawiły.

D-panthenol

Pielęgnacja twarzy w ciąży powinna obejmować również stosowanie preparatów z łagodzącym D-panthenolem. Likwiduje on podrażnienie skóry, łagodząc ją. Sprawia, że staje się bardziej miękka i nie piecze. Kosmetyki z D-panthenolem można stosować w ramach profilaktyki podrażnień lub w celu ich zmniejszenia.

Ekstrakt z dzikiej róży

To naturalny, bardzo cenny składnik wielu kremów i olejków. Nawilża i poprawia elastyczność skóry twarzy, która w ciąży jest wyjątkowo podatna na przesuszenie.

Olej z migdałów

Niektóre kremy do twarzy w ciąży zawierają również olejek ze słodkich migdałów, który nie tylko znakomicie nawilża skórę, ale też łagodzi podrażnienia. Jest to naturalny składnik, zatem z całą pewnością nie szkodzi ani dziecku, ani jego mamie.

Enzymy peelingujące

W okresie ciąży nie należy rezygnować z peelingów – warto jednak wybrać te łagodne, które w delikatny sposób usuwają zrogowaciały naskórek. W szczególności polecane są tutaj takie składniki jak bromelina i papaina.

Witamina E

Zanim wrzucisz wybrany kosmetyk do twarzy do wirtualnego koszyka, upewnij się, czy ma on w składzie witaminę E. Składnik ten ma działanie antyoksydacyjne, a do tego nawilża, wygładza i regeneruje skórę. Oczywiście witaminę E możesz kupić też oddzielnie i po prostu wkraplać ją do przygotowanych porcji kremu.

Ekstrakt z zielonej herbaty

Pielęgnacja twarzy w ciąży powinna obejmować również stosowanie kosmetyków z ekstraktem z zielonej herbaty. Składnik ten ma udowodnione działanie antybakteryjne, łagodzi podrażnienia i nawilża.

Ceramidy

Ostatni bardzo polecany składnik kosmetyków dla przyszłych mam to ceramidy. Zwróć uwagę na ich obecność w składzie, zwłaszcza jeżeli masz wrażenie, że twoja skóra jest bardzo przesuszona.
Warto też pamiętać, że dobre kremy do twarzy w ciąży to takie, które dodatkowo zawierają filtry przeciwsłoneczne. Stosuj je nie tylko latem, ale również wiosną, jesienią i zimą. Wyrób sobie nawyk nakładania kremu przed wyjściem z domu – w przeciwnym razie będziesz bardziej narażona na pojawienie się nieestetycznych przebarwień.

Pielęgnacja twarzy w ciąży – kosmetyki, których należy unikać

Czy wszystkie kremy do twarzy w ciąży rzeczywiście nadają się do stosowania w tym szczególnym czasie? Niestety nie. Unikaj tych, które mają w składzie następujące substancje:

Witamina A

Wiele preparatów do pielęgnacji, zwłaszcza przeciwzmarszczkowych i przeciwtrądzikowych, zawiera witaminę A. Niestety jej nadmiar może mieć fatalny wpływ na rozwój płodu, doprowadzając nawet do jego uszkodzenia.

Tetracykliny

Często wchodzą w skład kosmetyków o działaniu przeciwtrądzikowym. Nie stosuj ich, ponieważ tetracykliny mają negatywny wpływ na rozwój płodu.

Kwas salicylowy

Unikaj peelingów, które mają w składzie kwas salicylowy – substancja ta może przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju płodu.
Poza powyższymi, warto unikać też kosmetyków z parabenami oraz olejkami eterycznymi.

Pielęgnacja twarzy w ciąży – z jakich zabiegów może korzystać przyszła mama?

Pielęgnacja twarzy w ciąży to szeroki termin, który obejmuje nie tylko stosowanie kosmetyków, ale również poddawanie się przeróżnym zabiegom. Z których z nich może skorzystać przyszła mama?

Masaże relaksacyjne

W okresie ciąży bez oporów możesz udać się na masaż relaksacyjny. Nie tylko poprawi ci samopoczucie i zredukuje stres, ale też sprawi, że skóra będzie bardziej elastyczna, miękka i rozjaśniona.

Silkpeel

To oczyszczająco-nawilżający zabieg, w czasie którego dochodzi do usunięcia zrogowaciałego naskórka. Zabieg jest bezpieczny zarówno dla mamy, jak i jej dziecka.

Intraceuticals

Zabieg odświeżający i rewitalizujący, przynoszący błyskawiczne efekty w postaci nawilżenia i odmłodzenia skóry. Świetny zarówno w ciąży, jak i w czasie poza nią.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.