Data publikacji:

Po czym poznać, że dziecko będzie rude?

Po czym poznać, że dziecko będzie rude? Po kim dziecko jest rude? Jak przyciemnić rude włosy u dziecka? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule o rudych, malutkich pięknościach, które wychodzą z brzuszka mamuś. 
Po czym poznać, że dziecko będzie rude?

Po kim dziecko jest rude?

Rude włosy ma tylko 2 procent osób na świecie. Czy wiesz, po kim niemowlę może odziedziczyć rude włosy? Rude niemowlę wcale nie musi mieć rodziców, z których przynajmniej jedno ma rude włosy! Kolor włosów (oraz ich długość, struktura i gęstość) zapisane są w genach. Co to oznacza? Oznacza to, że to, jakie dziecko ma włosy, zależy od tego, jakie włosy mają jego rodzice, dziadkowie, a nawet dalsi przodkowie! 
  • Jeśli rodzice mają rude włosy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że również ich dziecko będzie rudowłose. W praktyce jest tak, że brunetka i blondyn mogą mieć rude dziecko.
  • Jednak rodzice wcale nie muszą mieć rudych włosów, aby rude włosy u dziecka pojawiły się na głowie ich malucha. Rudowłose dziecko nie musi mieć rudych rodziców. 

Po czym poznać, że dziecko będzie rude? Dziedziczenie genu rudości

Po czym poznać, że będzie rude dziecko? Tak naprawdę nigdy nie wiadomo tego. Możesz obejrzeć zdjęcia przodków, aby zobaczysz, jak duża jest szansa, że włosy niemowlaka, którego urodzisz, będą rude. Rude niemowlę dla rodziców, którzy nie są rudzi i których rodzice nie są rudzi, może być sporą niespodzianką. Nie mniej jednak - genetyki nie oszukasz. I co więcej - nie masz na nią wpływu. 

Rude włosy u dziecka czy się zmienią? Jest to prawdopodobne

Jeśli zastanawiasz się, czy rude włosy u dziecka się zmienią, odpowiedź brzmi: „jest to prawdopodobne”. Wiele dzieci rodzi się z innym kolorem włosów niż ten, który ostatecznie osiągają w wieku nastoletnim i dojrzałym. Jednak dzieje się tak, że rzadko kiedy są to duże zmiany. Włosy mogą ciemnieć lub jaśnieć, ale pozostają w pewnej określonej gamie kolorystycznej, czyli dziecko może być ciemnorude, a urodzić się w odcieniu rudego blondu, albo na opak. Wszelkie „miksy” dozwolone, bo to przecież zew natury. Kolor włosów niemowlaka i starszego dziecka może się zmieniać. Ostateczny barwa oraz odcienie włosów u dziecka kształtuje się aż do 10. roku życia.

Jak przyciemnić rude włosy u dziecka?

U dzieci wchodzą w grę jedynie naturalne sposoby przyciemniania włosów. Jak przyciemnić rude włosy? Najpopularniejsze jest przyciemnianie włosów kawą lub herbatą. Regularne olejowanie włosów jest również sposobem na przyciemnienie, jeśli chcesz sprawić, by rude niemowlę „weszło” nieco bardziej w kasztan. Natomiast fani naturalnej pielęgnacji najprędzej zdecydują się na olejki przyciemniające włosy, wśród których dwa najpopularniejsze to: amla oraz olej rycynowy. Polecane jest także przyciemnianie włosów ziołami. Świetnie nadadzą się do tego: szałwia, pokrzywa, orzech włoski oraz kora dębu. Jeśli tolerujecie (ty i dziecko) zapach sosu sojowego albo cebuli, to możesz spróbować jednego z tych dwóch specyfików, by naturalnie przyciemnić włosy rudego niemowlaka.
Dobra wiadomość jest taka, że bardziej podatne na przyciemnianie włosów są naturalne kosmyki, które nie były wcześniej poddawane koloryzacji. A więc u dziecka przyciemnianie pasm będzie teoretycznie łatwiejsze niż u dorosłego, który stosował już koloryzację. Druga dobra wiadomość o rudych włosach u dziecka i ich przyciemnianiu jest taka, że: zdrowsze włosy zdecydowanie mocniej złapią kolor, a także przyciemnią się bardziej równomiernie. A mało które dziecię ma problemy z włosami. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.