Data publikacji:

Kim jest doula? Wsparcie douli przy porodzie

W 2015 roku doula została wpisana na listę oficjalnych zawodów w Polsce. Samo słowo pochodzi z języka greckiego i oznacza służącą, a najczęściej można je usłyszeć na porodówkach. Jest to bowiem osoba, która udziela szeroko pojętego wsparcia ciężarnej w trakcie całej ciąży, porodu i połogu. Jaka dokładnie jest jej rola i czy warto się na nią zdecydować?

doula-wsparcie-przy-porodzie

Kim jest doula? Funkcje i role

Ciąża, i to nie tylko ta pierwsza, jest ogromnym przeżyciem dla każdej kobiety, które dotyczy trzech sfer: emocjonalnej, fizycznej i psychicznej. Kobieta, z jednej strony koncentruje się na swoim dziecku oraz przygotowaniach do jego przyjścia na świat, z drugiej zaś - często zapomina o sobie i swoich potrzebach. A to w końcu ona musi unieść cały ciężar (również ten dosłowny) związany z przyszłymi narodzinami dziecka. W tym czasie m.in. zmienia się ciało kobiety, dojrzewa ona też psychicznie i emocjonalnie. Potrzebuje więc dużo troski i zrozumienia. A kto zna te wszystkie uczucia i obawy lepiej niż inna kobieta, która już przez to przechodziła? Takim kimś jest właśnie doula, czyli kobieta, która niejako obejmuje swoją opieką inną ciężarną, dbając o jej dobrostan psychiczny, emocjonalny i fizyczny. Służy również radą i jest prawdziwą encyklopedią wiedzy z zakresu m.in. porodu oraz sposobów na uśmierzenie bólu. Spotyka się ze swoją "pacjentką" przez cały okres ciąży, często towarzyszy jej w trakcie porodu, jak też opiekuje się nią w połogu. Od położnej różni ją fakt, że skupia się na matce, nie na dziecku. Odpowiadając więc na pytanie, kim jest doula - jest to osobista asystentka ciężarnej, wykształcona w tym kierunku i często też doświadczona w macierzyństwie.

Doula przy porodzie - czy warto?

Poród z doulą jest w Polsce coraz popularniejszy. Czy jest ona jednak potrzebna, kiedy ma się obok siebie ojca dziecka lub inną bliską osobę? Doula do porodu spełnia zupełnie inną funkcję: nie jest bezpośrednio zaangażowana w poród, lecz służy merytoryczną wiedzą i doświadczeniem. Nie wtrąca się w przebieg samego porodu ani w żaden sposób nie kwestionuje decyzji personelu medycznego, lecz jednocześnie wspiera rodzącą poprzez dbanie o jej jak największy komfort. A zna się na tym zdecydowanie lepiej niż np. mąż, który może się czuć nieco zagubiony, a często też przerażony. Doula przy porodzie może po prostu trzymać kobietę za rękę oraz dodawać jej otuchy, ale też doradzi najlepszy w danym momencie sposób uśmierzenia bólu, zrobi masaż, przypomni technikę odpowiedniego oddychania, zaprowadzi pod prysznic, poda wodę itd. Nie można zapominać, że poród najczęściej trwa kilkanaście godzin, a wsparcie osoby, która jest skoncentrowana tylko i wyłącznie na rodzącej, może bardzo ułatwić kobiecie ten trudny, pełen wysiłku czas. Poród z doulą jest świetnym rozwiązaniem dla każdej osoby, która chce czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Ile kosztuje doula i jak ją znaleźć?

Rola douli nie kończy się przy porodzie, lecz ta osobista asystentka pomaga świeżo upieczonej matce w dojściu do siebie już w domu, a także wspiera ją w fizycznym i emocjonalnym powrocie do formy. Często doradza również w kwestiach związanych z opieką nad niemowlęciem - jej priorytetem jest jednak zawsze komfort kobiety. Problemy z laktacją, ciągłe zmęczenie, strach o dziecko i niepewność - doula zna te uczucia i dlatego jest wręcz nieocenionym wsparciem i towarzystwem w tych chwilach. Biorąc pod uwagę, jak wielce wymagająca jest to funkcja, zastanawiająca jest podstawowa kwestia - doula cena. Zazwyczaj jest to ustalane indywidualnie i zależy w dużej mierze od miejscowości, opinii, jaką cieszy się dana osoba, jej doświadczenia oraz zakresu usług. Najczęstszą formą rozliczenia jest standardowa wycena godzinowa. Ile kosztuje doula? Godzina usług profesjonalnej douli to średnio około 40 złotych, z kolei sam poród to 200 złotych i więcej. Czy jej praca jest zatem warta takiego kosztu? Poczucie bezpieczeństwa nie ma ceny, tym bardziej, że przebieg ciąży i porodu ma ogromny wpływ także na zdrowie i psychikę kobiety. Traumatyczne wspomnienia często są blokadą podczas decyzji o kolejnym dziecku. Doula może im zapobiec i sprawić, że poród będzie pięknym, mistycznym przeżyciem - dokładnie takim, o jakim marzy każda rodząca.

Autorka: Redakcja