Data publikacji:

Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Ból pleców w ciąży jest powszechną dolegliwością, która może pojawić się zarówno w pierwszych tygodniach odmiennego stanu, jak i w kolejnych miesiącach. W większości przypadków przypadłość ta nie jest powodem do niepokoju, niemniej czasem może ona świadczyć o groźnych, nieprawidłowych procesach toczących się w organizmie. Sprawdź, kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny i w jaki sposób zwalczać ten, który wynika ze zwykłego przeciążenia.
kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny

Ból pleców w ciąży – I trymestr. Dlaczego plecy bolą na początku ciąży?

Przyszłym mamom często dokucza ból pleców w ciąży w pierwszych tygodniach, co stanowi dla nich ogromny powód do niepokoju. Najczęściej niesłusznie, ponieważ taka przypadłość zazwyczaj jest efektem fizjologicznych zmian, które zachodzą w organizmie. Precyzując, chodzi o:

Zmiany hormonalne

Ból pleców w ciąży może by wynikiem zmian hormonalnych, które prowadzą do wzrostu poziomu relaksyny. To z kolei powoduje stopniowe rozluźnianie więzadeł oraz poszerzanie się spojenia łonowego. Dzięki temu ciało kobiety przygotowuje się do porodu.

Niewyspanie

Burza hormonów oraz silne emocje pojawiające się na wieść o ciąży powodują, że wiele przyszłych mam ma problemy z wysypianiem się. To z kolei powoduje, że rano budzą się obolałe, przy czym ból najczęściej lokalizuje się właśnie w okolicach pleców.

Ból pleców w ciąży w II i III trymestrze – przyczyny 

Im bardziej zaawansowana jest ciąża, tym częściej przyszłej mamie może dokuczać ból pleców. Jest tak z aż kilku powodów.

Wahania hormonalne

Za ból pleców w ciąży w II i III trymestrze również mogą odpowiadać wahania hormonalne oraz rozciąganie się wiązadeł i poszerzanie spojenia łonowego. Na skutek tych zmian ciężarna porusza się w nieco zmieniony sposób, co przekłada się na obciążenie kręgosłupa.

Zwiększenie wagi

Każda przyszła mama przybiera około kilkanaście kilogramów, a niektóre znacznie więcej. Zwiększenie wagi również może wywoływać ból kręgosłupa w ciąży, ponieważ jest do obciążenie dla całego organizmu. Należy też zauważyć, że gdy dziecko staje się duże, mięśnie brzucha nie są w stanie utrzymać już całego ciężaru macicy, dlatego właśnie przenoszony jest on na plecy.

Zmiana postawy ciała i środka ciężkości

Kobiety w zaawansowanej ciąży instynktownie przybierają charakterystyczną postawę ciała i zmieniają sposób chodzenia – wyginają odcinek lędźwiowy kręgosłupa do przodu i odchylają ramiona. Powoduje to przesunięcie się środka ciężkości i w efekcie – ból kręgosłupa.

Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Choć ból pleców w ciąży zazwyczaj nie jest niczym niepokojącym, zdarza się również, że zwiastuje on poronienie albo przedwczesny poród. Martwić powinien przede wszystkim ból zlokalizowany w dolnej części pleców, przybierający na sile, rozpierający, który nie zmniejsza się mimo kąpieli, masażu czy zmiany pozycji. Taki ból, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból podbrzusza i/lub plamienie z dróg rodnych, może świadczyć o zbliżającym się poronieniu lub przedwczesnym porodzie.
Warto też mieć na uwadze, że ból kręgosłupa w ciąży może być wywołany schorzeniami niezwiązanymi z odmiennym stanem Wymienić tutaj można między innymi zapalenie pęcherza moczowego, wypadnięcie dysku, problemy kardiologiczne (wówczas ból lokalizuje się w wyższej partii pleców), choroby płuc czy neuralgię międzyżebrową. Zdarza się także, że taka dolegliwość wynika ze zwykłego przeciążenia i nadmiernego dźwigania – dotyczy to głównie młodych mam, które będąc w ciąży, często noszą na rękach małe dzieci.

Ból krzyża w ciąży – kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli ból pleców w ciąży przybiera na sile, jest intensywny albo nie ustępuje, a także jeśli towarzyszą mu inne niepokojące symptomy – krwawienie, plamienie, bóle podbrzusza czy np. gorączka, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku, gdy przyszła mama podejrzewa, że może dochodzić u niej do poronienia albo przedwczesnego porodu, powinna udać się na szpitalny oddział ratunkowy w celu uzyskania szybkiej pomocy.

Domowe sposoby na ból kręgosłupa w ciąży

Jak już wiesz, ból krzyża w ciąży zazwyczaj ma niegroźne przyczyny. W takim przypadku, aby go nieco zmniejszyć i poczuć ulgę, warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Co najbardziej się sprawdza?

Odpoczynek

Ból może znacząco się zmniejszyć, jeśli po prostu odpoczniesz. Połóż się na lewym boku, zegnij jedną nogę i połóż ją na poduszce ciążowej (albo wsuń pod nogę zwykłą poduszkę).

Dbanie o prawidłową postawę ciała

Pamiętaj, aby prostować się podczas pracy przy komputerze i siedzieć w ergonomicznym fotelu. Na co dzień nie zapominaj również, aby mieć ściągnięte łopatki i opuszczone ramiona – taka postawa może znacząco zmniejszyć nasilenie twoich dolegliwości.

Bądź aktywna

Jeśli twoja ciąża przebiega w sposób prawidłowy, bądź aktywna fizycznie. Często spaceruj, gimnastykuj się, bardzo wskazany jest też basen. Rozważ zapisanie się na zajęcia jogi dla ciężarnych.

Zapisz się do szkoły rodzenia

Szkoła rodzenia to nie tylko ćwiczenia z oddychania! Dowiesz się w niej również, jak zredukować ból kręgosłupa w ciąży i w jaki sposób pielęgnować dziecko.

Często zmieniaj pozycje

Unikaj długiego stania i długiego siedzenia. Jeśli jesteś aktywna zawodowo, rób sobie częste przerwy w pracy – wykorzystuj je na gimnastykę albo krótkie spacery.

Nie dźwigaj

Podnoszenie ciężarów oraz wykonywanie gwałtownych skrętów tułowia jest w ciąży niebezpieczne – staraj się o tym nie zapominać. Jeśli tylko możesz, proś o pomoc bliskie ci osoby.
Zdjęcie: Nestea06/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.